İşte Dünyanın Merak Ettiği İran'ın Ahlak Polisleri

Dünya birkaç gündür İran'da 22 yaşındaki Mahsa Emini'nin şüpheli ölümünü konuşuyor. Mahsa Emini, başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle Ahlak Polisi tarafından gözaltına alınmış, hayatını kaybetmişti.

19 Eylül 2022 Pazartesi 15:30
İşte Dünyanın Merak Ettiği İran'ın Ahlak Polisleri

22 yaşında yaşama veda eden İranlı Mahsa Emini ile birlikte İran'daki Ahlak Polisi de merak konusu oldu.

Asıl adı İrşad Devriyeleri olan ancak 'Ahlak Polisi' olarak da bilinen bu birim kimlere, nasıl müdahalede bulunuyor?

AHLAK POLİSİ HER YERDE...

Çoğunlukla kadınların, ancak zaman zaman da erkeklerin kılık kıyafet kurallarına göre uygunsuz giyinmeleri üzerine tutuklama yetkisi bulunan, İran İslam Cumhuriyeti'ne bağlı destek ekiptir. Kendilerini ''Moda Polisi'' ya da ''Ahlak Polisi'' olarak bilinen polis grubuen az üç kişi olmak üzere kadın ve erkeklerden oluşan ekip alışveriş merkezleri, sinemalar, kent meydanları, caddeler, metro istasyonları gibi halkın yoğun olduğu bölgelerde bulunuyor.

Giyim, kuşam ve davranışları ''İslam'a aykırı'' olanları uyarıp kimine para cezası keserken, kimine daha dikkatli davranacaklarına dair kağıt imzalatıyorlar. Direnenleri ise gözaltına alarak, mahkemeye sevk etme yetkisine sahipler. Gözaltına alınan kadınlar, nasıl giyinecekleri konusunda ders aldıktan sonra babaları, kocaları veya erkek kardeşleri eşliğinde serbest bırakılırlar.

TURİSTLERİ DE DENETLİYORLAR

Tahran yönetimi sadece İran vatandaşlarına değil, ülkeye gelen yabancı kadınların da kılık kıyafetlerine müdahalede bulunuyor. Ülkeye giriş yapan yabancı kadınlar, başörtüsü takmak zorunda bırakılıyor.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 19.09.2022 15:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol