İRAN TUTUMUNU SERTLEŞTİRİYOR...

İran, topraklarına NATO füze savunma sistemi yerleştirilmesine izin veren Türkiye'ye yönelik eleştirilerini sertleştirmeye başladı.

08 Eylül 2011 Perşembe 16:37
İRAN TUTUMUNU SERTLEŞTİRİYOR...

 üssünün kurulmasına yeşil ışık yakan Türkiye'ye eleştiri yönelten son İranlı yetkili Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest oldu.

Mihmanperest, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, "Dost ve komşu ülkelerin gerilime ve açıkça işleri daha da zorlaştıracak sonuçlara yol açacak politikalar izlememelerini bekleriz" diye konuştu.   

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mihmanperest, NATO'nun füze savunma kalkanı unsurlarının Türkiye'ye yerleştirilmesinin, "bu sisteme ev sahipliği yapacak ülke de dahil olmak üzere bölgenin güvenlik ve istikrarını iyileştirmeyeceğini" söyledi.

Mihmanperest, "İran, dünyada ve bölgede silahlanma yarışı yaratacak her türlü eylemi kınamaktadır" dedi.

"HEDEF BAŞKA BİR ÜLKE"

Mihmanperest, dün Atina ziyaretinde yaptığı açıklamada da Türkiye'ye yerleştirilmesi planlanan NATO füze savunma sisteminin İran'a karşı yapılmadığını, bunun gerçek hedefinin aslında doğudaki başka bir ülke olduğunu söylemişti.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras'ın daveti üzerine ziyaret ettiği Atina'da Yunanlı gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Mihmanperest, "ABD'nin bölgedeki varlığını haklı göstermek için İran'ı bahane olarak kullandığını" ileri sürmüştü.

Daha önce İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidiİran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi ve İranDışişleri Bakan Yardımcısı Hasan Gaşgavi de füze savunma sisteminin Türkiye'ye konuşlandırılmasına karşı tepkide bulunmuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol