İNGİLTERE KIBRIS'I TERK Mİ EDİYOR?

Kıbrıs'taki İngiliz Üsleri Komutanı Hava Mareşali Ge Stacey, önemli açıklamalar yaptı.

21 Aralık 2011 Çarşamba 16:52
İNGİLTERE KIBRIS'I TERK Mİ EDİYOR?

Kıbrıs'taki İngiliz Üsleri Komutanı Hava Mareşali G.E.  Stacey, ''İngiltere'nin ne yakın zamanda ne de gelecekte Kıbrıs'taki üslerinden çekilmeye niyetli olduğunu'' söyledi.

İngiliz Üsler Komutanı Stacey, Rum haber ajansına yaptığı açıklamada, İngiltere'nin, Kıbrıs sorununda üzerinde anlaşmaya varılan çözüm çerçevesinde üslerin bir bölümünü ''Birleşik Kıbrıs''a vermesi yönündeki önerisini yinelemeye hazır olduğunu belirtti.

1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Kuruluş Anlaşmaları'nın olduğu şekliyle geçerli olması veya değiştirilip değiştirilmemesine ilişkin bir soru üzerine Stacey, bu konunun, anlaşmayı imzalayanlarla ilgili olduğunu ifade ederek, ''İngiltere'nin ne yakın zamanda ne de gelecekte Kıbrıs'taki üslerinden çekilmeye niyetli olduğunu'' kaydetti.

İngiliz Üsleri'nin rolünün özde değişmediğini ifade eden Stacey, üslerin oynadığı rolde çok az bir değişiklik olduğunu, personel sayısının azalmasına karşın üslerin çok önemli bir operasyonel role sahip olmayı sürdürdüğünü belirtti.

Stacey, İngiliz üsler bölgesindeki ''maden zenginliğinden'' doğacak kazancın ''Kıbrıs'' halkının olduğunu ifade etti.

Üsler olarak her zaman ''Kıbrıs Cumhuriyeti''ne katkı sağlamak için çaba gösterdiklerini, örneğin Mari'deki patlamanın ardından üslerdeki elektrik tüketimini azaltmak için her türlü çabayı sarf ettiklerini dile getiren Stacey, ortak ilgi alanlarında da Rum yönetimi ile sürekli temas halinde olduklarını söyledi.

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait ''Red Arrows'' (Kızıl Oklar) uçaklarına ilişkin soru üzerine ise Stacey, ''Kızıl Oklar''ın aynı tipteki başka uçaklar gibi uzun zamandan beridir Kıbrıs'ta eğitim tatbikatında kullanıldığını belirterek, ''Kızıl Oklar''ın diğer uçaklardan niye ayrı tutulduğunu ve eleştirildiğini anlamadığını ifade etti.

İngiltere'nin Kıbrıs'ta Dikelya ve Ağrotor'da iki askeri üssü bulunuyor. İngiltere, Annan Planı döneminde, çözüm olması halinde üslerinin bir bölümünü ''Birleşik Kıbrıs''a vereceğini açıklamıştı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol