DÜNYAYA BÖYLE REZİL OLDU...

'Cinsel saldırı' suçlamasıyla ABD'de gözaltına alınan IMF Başkanı Strauss-Kahn, elleri kelepçeli olarak Harlem'de bir polis karakolundan çıkarılırken görüldü!

16 Mayıs 2011 Pazartesi 14:52
DÜNYAYA BÖYLE REZİL OLDU...

Cinsel saldırı suçlamasıyla ABD'de gözaltına alınan IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, elleri kelepçeli vaziyette Harlem'de bir polis karakolundan çıkarılarak bilinmeyen bir yere götürüldü.

Vergi hariç 500 bin dolar maaş alan ve Fransa'da Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin en büyük rakibi olarak gösterilen Strauss-Kahn, New York'ta 3 bin dolarlık otel odasını temizliğe gelen hizmetçiye tecavüz girişiminde bulunmakla suçlanıyor.

Basın mensupları, Air France uçağına binmeden önce gözaltına alınan IMF Başkanı'nın yaklaşık 30 saattir tutulduğu karakoldan elleri arkadan kelepçeli çıktığını ve yorgun göründüğünü belirttiler.

Strauss-Kahn çıkışını bekleyen gazeteci ordusuna açıklama yapmazken, avukatları, müvekkillerinin kendisine yönelik suçlamaları vargücüyle savunacağını söyledi.

Avukatları, dün akşam yargıç karşısına çıkarılması beklenen Strauss-Kahn'ın yeni testler yapılacağı için bugün mahkemeye çıkarılacağını belirtti.

KIYAFETLERDE DNA İZLERİ ARANACAK

New York polisi de, yeni DNA izleri bulabilmek amacıyla IMF Başkanı'nın kıyafetlerini inceleyebilmek için mahkemeden yeni bir izin aldı. New York polis sözcüsü John Grimpel, bulunabilecek yeni DNA izlerinin saç, sperm veya buna benzer bir kanıt olabileceğini belirterek, ayrıca vücut taraması yapmak için de yeni bir mahkeme izni almayı umduklarını söyledi.

DOKUNULMAZLIĞI YOK

Kendisine yönelik cinsel saldırı suçlaması karşısında Strauss-Kahn'ın diplomatik dokunulmazlığı bulunmadığını söyleyen Grimpel, Harlem'deki cinsel saldırı suçlularının götürüldüğü merkezde tutulan IMF Başkanı'nın bugün TSİ 17.30'da mahkemeye çıkarılacağını, kefaletle serbest bırakılıp bırakılmayacağı kararının ise hakime ait olduğunu ifade etti.

O GÖREVLİ TEŞHİS ETTİ

Bu arada, bir başka polis yetkilisi de, Strauss-Kahn'ı kendisine cinsel saldırıyla suçlayan New York'ta Sofitel tarafından işletilen otelde kat görevlisi olarak çalışan kadının IMF Başkanı'nı teşhis ettiğini belirtti. 32 yaşındaki otel çalışanının Strauss-Kahn'ı bir grup erkeğin arasından teşhis edip tanıdığı bildirildi.

BANYODAN ÇIPLAK ÇIKIP SALDIRDI

NEW York polisine göre adı açıklanmayan kat hizmetçisi kadın, Strauss-Kahn ile yaşadığı olayı şöyle anlattı:

"2086 numaralı süitin boş olduğu söylendi. Odaya girdim ve holde çalışmaya başladım. Bu sırada o (Strauss-Kahn) banyodan çırılçıplak çıktı. Koridordan hole koştu. Beni bir yatak odasına sürükledi. Sıkıca sardı ve yatağa atıp odayı kilitlemek istedi. Onunla mücadele edip odadan kaçtım. Bu kez koridorda beni yine yakaladı ve bu kez banyoya soktu. Orada cinsel saldırıda bulundu. Beni oral sekse zorlayıp iç çamaşırımı çıkarmaya çalıştı. Bir anlık fırsattan yararlanarak kaçtım ve olayı otel personeline bildirdim. Onlar da 911 acil hattı aradı."

Sofitel yöneticilerinden Jorge Tito bir açıklama yayınlayarak, taciz iddiasında bulunan çalışanlarının "3 yıldır otelde olduğunu ve hem davranışından hem de işinden çok memnun olduklarını" söyledi.

CEZASI 20 YILA KADAR HAPİS

New York Eyalet Yasası'na göre cinsel suç eylemi ve tecavüz girişimi 15-20 yıla varan cezalar gerektiriyor. Kahn, Fransa'nın ünlü televizyoncularından Anne Sinclair ile evli ve 4 çocuk sahibi. Anne Sinclair haberi duyunca "Bir saniye bile inanmadım, bu bir komplo" dedi.

SABIKASI UZUN

IMF Başkanı'ın seks skandallarıyla gündeme gelmesi, aslında ilk değil. 2007 yılında IMF'nin başına geçen Fransız ekonomistin, 2008'de kurumun Afrika departmanında görev yapan Macar Piroska Nagy'yle ilişkisi olduğu ortaya çıktı. Soruşturmadan temiz çıkan Strauss-Kahn, yine de kurum içinde bu tür bir ilişkiye adının karışmasının yanlış olduğunu kabul ederek resmen özür diledi.

Bir başka iddia içinse, 2002 yılına gitmek gerekiyor. Çok önceden beri çapkınlıkları herkesçe bilindiği için adı "Büyük Ayartıcı"ya çıkan Strauss-Kahn'ın, bir gazeteciye cinsel tacizde bulunduğu öne sürüldü. İlk kez 2007 yılında günışığına çıkan bu iddiaya göre Strauss-Kahn, kendisiyle mülakat yapan Fransız gazeteci ve yazar Tristane Banon'u baştan çıkarmaya çalıştı. Başaramayınca da cinsel tacizde bulundu; ancak kadın gazeteci, fiziki mücadele vererek "Büyük Ayartıcı"nın saldırısından güç belâ kurtuldu.

FRANSA KARIŞTI

IMF Başkanı'nın tutuklanması, Fransa'da siyaseti karıştırdı. Strauss-Kahn, 2012 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sosyalist Parti'nin en güçlü olası adayı olarak gösteriliyordu. Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin komplo kurduğu ileri sürülüyor.

Fransa'da 2012'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin iddialı adaylarından ırkçı parti lideri Marine Le Pen, Sosyalistlerin adayı olarak nitelenen Kahn'ın artık siyasi olarak itibarı kalmadığını savundu. İlk tepkiler ise, 'Bekleyelim görelim" yönünde.

François Baroin (Fransa hükümet sözcüsü): Hükümet bu olayda iki temel prensibe uygun hareket edecek: birincisi, mahkeme süreci Amerikan yargısınca işletilecektir. ikinci prensip ise, masumiyet karinesidir.

Ségolène Royal (Sosyalistlerin bir önceki cumhurbaşkanı adayı ve Strauss-Kahn'ın muhtemel rakibi): Sarsıcı bir haber. Ancak henüz hiçbir şey doğrulanmış değil.

Martine Aubry (Sosyalist Parti Birinci Sekreteri): New York'tan gelen haberler bir gök gürültüsü etkisi yaptı. Herkes gibi bende şoktayım. Herkesten, olayla ilgili gerçeklerin ortaya çıkmasını beklemesini bekliyorum.

Jacques Attali (Dünyaca ünlü Fransız ekonomi uzmanı ve yazar): Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyabileceğini sanmıyorum. Böyle sürprizler nedeniyle mevcut cumhurbaşkanının yenilmesi artık zor. Ayrıca IMF Başkanlığı'nı da bırakmak zorunda kalacaktır.

BASINDA GENİŞ YANKI BULDU

Fransa'daki siyasi gazeteler, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın, New York'ta bir otel görevlisine cinsel saldırıda bulunduğu şüphesiyle gözaltına alınmasını bugün birinci sayfadan manşetten okuyucularına duyurdu.

Siyasi gazeteler, söz konusu skandalla ilgili özel ekler yayınlarken, bu gelişmenin Fransa'da gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi ''siyasi dengeleri derinden sarsacağı'' görüşünde birleşti.

Bazı gazeteler ise ünlü bir Fransız siyasetçinin karıştığı bu tür bir skandalın ülke için ''utanç kaynağı'' olduğu yorumunu yaptı.

Liberation, ''Straus-Kahh dışarı'' başlığı ile manşetten verdiği haberle birlikte, skandalla ilgili haberlere 10 sayfa ayırdı.

Gazete, gelecek yıl düzenlenecek seçimlerin en şanslı adayı olarak görülen IMF başkanının artık yarış dışı kalmasıyla birlikte siyaset dünyasında kartların tekrar dağıtılacağı yorumunu yaptı.

Le Figaro gazetesi, ''seçimlere yıldırım çarptı'' başlığıyla verdiği haberde, son skandalın Fransız iç siyasetinde yaratacağı etkilere yine geniş yer verdi.

Muhafazakar La Croix gazetesi başmakalesinde, ''Fransızlar için utanç verici'' bir durum ifadesiyle gelişmeleri özetlerken, France Soir gazetesi, manşet haberinde, IMF başkanının yaşadıklarını ''dram'' olarak yorumladı.

YUNANİSTAN TEDİRGİNLİKLE BEKLİYOR

Uluslararası Para Fonu Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın cinsel saldırı suçlamasıyla gözaltına alınmasının, Avro Bölgesi Maliye Bakanlarının bugün Brüksel'de yapacağı toplantıda Yunanistan'ın borç sorunuyla ilgili görüşmeleri etkilemesi beklenmiyor.

Brüksel'deki toplantıda Yunanistan'a daha fazla yardım yapılması ya da bu ülkenin borçlarının yeniden yapılandırılması görüşülecek. IMF Başkanı Strauss-Kahn, New York'ta gözaltına alınmasaydı bu toplantıya katılacaktı. Strauss-Kahn gözaltına alındığı için dün Almanya ı Angela Merkel ile yapılması planlanan toplantı da iptal edildi. İki lider söz konusu toplantıda Yunanistan'ın borçlarını görüşecekti.

Brüksel'de yapılacak toplantıya Strauss-Kahn'ın yerine IMF Başkan Yardımcısı Nemat Şefik katılacak.

Bu arada IMF'den yapılan açıklamada, ''IMF'nin tam olarak çalışmaya devam ettiği'' belirtildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol