DÜNYA BU GÖRÜNTÜLERİ KONUŞUYOR...

Kahire'de ordu ve polis birliklerinin Cuma günü Tahrir Meydanında eylem yapan göstericilere müdahalesiyle alevlenen çatışmalar bu sabah yine patlak verdi. Ortaya da dehşet görüntüler çıktı.

18 Aralık 2011 Pazar 13:24
DÜNYA BU GÖRÜNTÜLERİ KONUŞUYOR...

 Mısır'da muhaliflerle güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda Cuma gününden bu yana 10 kişi hayatını kaybetti. Mısır Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, olaylarda 400 kadar kişinin de yaralandığı belirtildi. Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından yayınlanan rapora göre 7 kişi kurşunlar sonucu öldü. 

El-jazeera televizyonunun Kahire muhabiri de Tahrir Meydanına giden Kasr el-Aini Caddesinin emniyet güçleri tarafından kapatılmasına rağmen bölgeden silah sesleri duyulduğunu bildirdi. Tahrir Meydanı'nda muhaliflere ait çadırların dün askerler tarafından yakıldığı, bölgeden halen dumanların yükseldiği belirtildi. 

KARŞI DEVRİM...
Geçiş hükümetin başkanı Kemal Ganzuri, cuma gününden bu yana devam eden çatışmaları bir "karşı devrim" olarak nitelendirdi. Ganzuri Kahire'de düzenlediği basın toplantısında, Kahire'deki son gösterilerin aktörlerinin "Hüsnü Mübarek'e iktidarını bıraktıran devrimin gençleri olmadığını" kaydetti. Ganzuri, bazı isimsiz güçleri yaşanan şiddetin ardında bulunmakla suçladı. Mısır Başbakanı Ganzuri, "Ortalık ne zaman sakileşse, tansiyonu artıran yabancı ve iç güçler bulunuyor" ifadelerini kullandı. 

HEDEF 'YAK'...
Protestoların hedefinde Yüksek Askerî Konsey bulunuyor. Göstericiler, bir an önce sivil yönetime geçilmesini ve Ganzuri'nin görevi bırakmasını istiyor. Ganzuri'nin 1990'lı yıllarda Mübarek yönetimi altında başbakanlık görevinde bulunmuş olması da bu talepte etken rol oynuyor.
Çatışmalar, cuma günü güvenlik güçlerinin muhaliflerden birine saldırdığı suçlamasının ardından başladı. Ganzuri ise güvenlik güçlerinin protestoculara ateş açtığı iddialarını reddetti. 
İnternet sitelerine yüklenen ve 17 Aralık Cumartesi tarihini gösteren görüntülerdeyse polisin sert müdahalesi ve silah kullanması görülüyor. 

tncyhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol