banner1812

CESEDE İŞEMEYE KOMİK CEZA

Amerika Birleşik Devletleri'nde, ölen Afgan savaşçıların üzerine işerken görüntülenen Amerikan askerlerinden sadece biri komik bir cezaya çarptırıldı.

21 Aralık 2012 Cuma 13:09
CESEDE İŞEMEYE KOMİK CEZA

 Astsubay Çavuş Joseph Chamblin'in çarptırıldığı para cezası, 500 dolar. İlk kararda 30 gün hapis cezasına çarptırılan Champlin'in bu cezası daha sonra iptal edilmişti.

Amerikan Savunma Bakanı Leon Panetta olayın yaşandığı dönemde yaptığı açıklamada, ''Bu olaya karıştığı tespit edilenlere bunun hesabının sonuna kadar sorulacağını'' kaydetmişti.
Görüntülerde deniz piyadelerinin üniformaları içinde dört erkek, yerde cansız yatan üç adamın üzerine işerken görülüyor. Yerde yalınayak şekilde yatan kişilerden birinin cesedi kanla kaplı görünüyor. Kayıtta yatanların üzerine işeyenlerden birinin İngilizce olarak "İyi günler dostum!" dediği duyuluyordu.
Taliban sözcüleri olayın olduğu dönemde yaptıkları açıklamalarda, bu vakanın "Afgan halkına son 10 yılda işlenen suçların küçük bir örneği" olduğunu söylemişlerdi.
Görüntüdeki kişilerin, kameranın varlığından haberdar oldukları hatta kamera gerisindeki kişiyle gülüştükleri de görülüyordu. Bu askerlerden beşi hakkında 'zevk için' cinayet işledikleri gerekçesiyle dava açıldı.
Grubun elebaşı olarak gösterilen askerin, öldürdüğü kişilerin parmaklarını da kesip 'anı olarak aldığı' da ortaya çıkmıştı. Amerikan güçleri ve ortakları, ülkedeki muharip birlikleri 2014 yılı sonlarında çekmeyi planlıyor.

BBC

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol