banner1812

'BUNU ERDOĞAN BİLE SÖYLEMİYOR...'

Yunanistan’da anamuhalefetteki SYRIZA’nın İnsan Hakları Komitesi üyesi Nasos Theodoridis’in Kardak kayalıklarının Türkiye’ye ait olduğunu, Yunanistan’ın 12 mil talebinden vazgeçmesi gerektiğini söylemesi ülkeyi karıştırdı.

08 Şubat 2013 Cuma 10:41
'BUNU ERDOĞAN BİLE SÖYLEMİYOR...'

 Geçen mayıs ayında yapılan genel seçimlerden en büyük ikinci parti olarak çıkan Radikal Sol Koalisyon Partisi SYRIZA’nın İnsan Hakları Komitesi üyesi avukat Theodoridis, 1996 yılındaki Kardak kriziyle ilgili Facebook sayfasına yazdığı yazıyla “vatan haini” ilan edildi. Theodoridis, yazısında “İmia kayalıklarının adı bence Kardak’tır. İtalya 12 Adaları, Yunanistan’a bıraktığında, bu adalara yakın kayalıkları dahil etti. Kardak Kilimli adasına kıyasla Türkiye’ye daha yakın” dedi.

12 MİLDEN VAZGEÇİLMELİ
Theodoridis, “Ege’de Yunan savaş uçakları, Türk savaş uçaklarını taciz etmeye son vermeli. Yunanistan, mantıkdışı olan Ege’de karasularını 12 mile çıkarma talebinden de vazgeçmeli” diye ekledi.
Erdoğan bile söylemiyor
Theodoridis, bu sözlerinin ardından SYRİZA’daki İnsan Hakları Komite üyeliğinden alındı. SYRIZA, Teodoridis’in partinin değil kendi görüşlerini dile getirdiğini belirtti. Ancak iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi Theodoridis’in SYRİZA lideri Aleksis Çipras’ın yakın çalışma arkadaşı olduğunu söyleyerek “Atina’nın Ege’de Münhasır Ekonomik Bölge ilanında bulunmaya hazırlandığı bir sırada, Theodoridis’in anti-Helen “patlaması” kabul edilemez” açıklaması yaptı. Yunan medyası da “Bunları (Başbakan) Erdoğan bile söylemiyor”, “Theodoridis vatan hainidir” yorumları yaptı.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol