banner1700

AVRUPA BASINI: SULTAN KAZANDI...

Türkiye'de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini dünya basını da yakından takip etti. Alman Bild gazetesi seçim sonuçları için "Sultan kazandı" dedi.

11 Ağustos 2014 Pazartesi 10:13
AVRUPA BASINI: SULTAN KAZANDI...

 Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçları tüm dünyada yankılandı. En çarpıcı başlık ise Almanya'dan geldi. Bild gazetesi seçim sonuçları için "Sultan kazandı" dedi.

Bir çok basın ve yayın kuruluşu Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimlerde ilk sırada olduğunu yazarak Erdoğan'ı erken zaferini ilan ettiğini aktardı.

WALL STREET JOURNAL
Amerika'da yayınlanan Wall Street Journal gazetesi şimdiye kadar açılan sandıklarda oyların yüzde 50'den fazlasını alan Erdoğan'ın zaferini ilan ederek gücünü pekiştireceğinin olası olduğunu yazdı.

Gazete Erdoğan'ın "yerel siyasette düşük bir profili" olan diplomat Ekmeleddin İhsanoğlu ile "Kürt nüfusunun umudu genç siyasetçi" Selahattin Demirtaş'a karşı yarıştığını ifade ederek 60 yaşındaki Erdoğan'ın kamu oyunu bölmesine karşın Türkiye'nin bugüne kadar gelen en popüler politikacısı olduğunu yazdı.

BILD
Cumhurbaşkanlığı seçiminin favorisi önde. Otoriter devlete giden yol açılmış görünüyor. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan mutlak çoğunlukla seçimi kazandı. 

FINANCIAL TIMES
İngiltere'de yayınlanan Financal Times gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın yapılan ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinde önde gittiğine vurgu yaparak ilk sonuçlara göre Erdoğan'ın yarışı önde götürdüğü ve oyların yüzde 50'sinden fazlasına sahip olarak ikinci tura kalmasına gerek olmayacağını yazdı.

Seçimlerin ülke için potansiyel bir dönüm noktası olarak görüldüğü yorumunu yapan gazete, Ortadoğu ve Avrupa'nın ortasında kalan Türkiye'nin Amerika ve Avrupa Birliği ilişkilerinin soğuk olduğunu yazdı.

DIE ZEIT
Sonuçlara göre Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazandı. Erdoğan seçim zaferinin ardından İstanbul'da bir camide dua ettikten sonra Ankara'ya gidecek.

DER STERN
Cumhurbaşkanlığı seçimleri yeni bir Türkiye vaat eden Erdoğan'ın gücüne güç katacaktır. 2002 yılından bu yana AKP hiç bir seçimi kaybetmedi. Erdoğan'ın seçimi ilk turda kazandı. Erdoğan uzlaşma arayan bir diplomat değil. Aksine: O savaştan korkmayan ve Türkiye'yi kutuplaştıran bir güç adamı.

WASHINGTON POST
Amerikan Washington Post gazetesi de Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ülkenin ilk doğrudan yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde önde olduğunu belirterek Erdoğan'ın Türkiye'nin güçlü lideri olarak yerini sağlamlaştırdığını yazdı.

Gazete, Türkiye'deki haber ajanslarına dayanarak açılan oyların yarısından fazlasını alan Erdoğan'ın karşısındaki rakibi İhsanoğlu'nun yüzde 35, Selahattin Demirtaş'ın ise yüzde 8 oranında oya sahip olduğunu aktardı.

DER SPIEGEL
Türkler, Başbakan Erdoğan'ı salt çoğunluk ile ilk turda yeni cumhurbaşkanı seçti. Erdoğan gelecekte muhafazakâr İslami fikirlerini uygulamaya devam edecek. Başkanlık sistemi, onun daha otoriter olmasına yol açacak.

DEUTSCHE WELLE
Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle ise oylarının neredeyse tamamının açıldığı Türkiye'deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'ın lider gittiğini belirtti.

Yayın kuruluşu, 60 yaşındaki Başbakan Erdoğan'ın oyların yüzde 53'ünden fazlasını alarak beş yıllık cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasının büyük olası olduğunu aktardı.

BBC
Türkiye'nin cana yakın başbakanı Tayyip Erdoğan resmi olmayan sonuçlara göre ülkenin ilk doğrudan seçilen cumhurbaşkanlığı seçimini kazandı. Tüm oyların sayıldığı seçimlerde Erdoğan rakibinin aldığı yüzde 38 oya karşılık oyların yüzde 52'sini aldı. Başbakan ''insanlar arzularını gösterdi'' dedi. Seçimden önce Erdoğan, ülkenin sembolik başkanlığını güçlendirmek istediğini söylemişti.

GUARDIAN
Dönüm noktası sayılan cumhurbaşkanlığı seçimleri düşük katılımlı kalırken Türkiye'nin başbakanı gücünü pekiştirdi. Başbakan Tayyip Erdoğan ülkenin ilk doğrudan seçilen cumhurbaşkanı olacak gibi görünüyor.

DAILY TELEGRAPH
Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'de beş yıllık liderliğini sağlamlaştırırken ilk kez doğrudan yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandı. Oyların neredeyse tamamı sayılırken Erdoğan oyların yüzde 52'sini alarak rakibi Ekmeleddin İhsanoğlu'nun 13 puan ilerisinde yer aldı. Türk diplomat İhsanoğlu, oyların yüzde 38.8'ini aldı.

HUFFINGTON POST
Türkiye'nin Başbakanı Tayyip Erdoğan, pazar günü yapılan ülkenin ilk doğrudan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandı. Resmi olmayan sonuçlar Erdoğan'ın en az beş yıl daha ülkenin idaresinde kalacağını gösteriyor.

EL CEZİRE
Başbakan Erdoğan resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 52'sini alarak Türkiye'nin ilk doğrudan seçilen cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandı. Pazar günkü seçimler Erdoğan'ın 10 yıldan fazla süren iktidarını beş yıl daha garantiliyor.

WASHINGTON POST
Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ülkenin ilk doğrudan seçilen cumhurbaşkanlığı seçimini kazandığını söyledi. Pazar akşamı açıklama yapan Sadi Güven, ''Recep Tayyip Erdoğan'ın oyların büyük bir çoğunluğunu alarak cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmıştır'' dedi.

ANSA
Erdoğan, birinci turda seçildi. Ankara basınına göre İslami Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turunda oyların yüzde 50'sinden fazlasını aldı.

LA STAMPA
Erdoğan öngörüldüğü üzere cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turunda seçildi. Devletin tepesi için ilk kez yapılan seçimler, 2012'den beri gücün sahibi olan ılımlı İslam partisi AKP'nin lideri, 21'inci yüzyılın yeni sultanını taçlandırdı. Erdoğan ilk olarak sembolik değeri yüksek bir eylemde bulunarak, Eyüp Sultan Camisi'ne gitti: Konstantinopol'ü alan 2. Mehmet'in isteği üzerine inşa edilen camide yeni sultanlar, gücü elde etmeden önce buraya geliyordu.

Yeni cumhurbaşkanı, Atatürk'ün, Osmanlı'nın kalıntıları üzerine kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılına denk gelen 2023'e kadar bu görevde kalma isteğini dile getirdi. 60 yaşındaki İslami lider Erdoğan, 12 yıldır laik muhalefete karşı 8'inci kez zafer elde ediyor. Bu başarı, İslami ve otoriter bir sürüklenişten korkan muhalefeti alarma geçirdi.

Erdoğan devletin tepesine, sultanların zamanından beri görülmemiş bir güçler bütünüyle geliyor: parlamentoyu, yargı gücünü, ana akım medyayı, polisi, orduyu ve gizli servisi kontrol ediyor, ekonomiyi domine ediyor.

Erdoğan'ın yeni zaferine, ülke için büyük belirsizlik karışıyor, Suriye ve Irak sınırına yayılan IŞİD cihatçıları, İstanbul'u 'kurtarmakla' tehdit ediyorlar. Ankara'nın sultanı için bir bumerang, muhalefet birçok kez onu, Suriye'deki silahlı cihatçı gruplara, Beşar Esad ve Suriyeli Kürtlere karşı yardım ederek ateşle oynamakla suçladı.

REPUBBLICA
Türkiye'nin yeni cumhurbaşkanı Erdoğan oldu. Ülke tarihinin ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, İslami muhafazakar Başbakan, ikinci tura gerek kalmadan yüzde 52 ile zafer elde etti. İlk durağı ise, sultanların ve halifelerin camisi oldu. Skandallara ve meydanlardaki protestolara rağmen bu onun, üstü üste 8'inci seçim zaferi oldu ve "Demokrasiyi geliştireceğiz" dedi. Bazı analistler, Erdoğan'ın zaferiyle Türkiye'nin yüzünün ve rejiminin değişeceğini söylüyor. Parlamenter sistemden, 'Putinci' bir başkanlık sistemine, modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ün, Osmanlı'nın kalıntıları üzerine oluşturduğu kurumsal laik yapıdan İslami ve otoriter bir çizgiye.

CORRIERE DELLA SERA
Türkiye değişmedi. Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildi ve camiye gitti. İstanbul'un meşhur banliyösünden gelen 60 yaşındaki Başbakan Erdoğan, sıkı bir söylemin sahibi: "Demokrasi bir tramvay gibidir, nerede inilmek isteniyorsa inilir."

JYLLANDS POSTEN

Oyların hepsi sayıldığında çok açık bir şekilde Erdoğan ülkenin halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı oldu. En yakın rakibinden yüzde 13 daha fazla oy olan Erdoğan rakiplerinin söylediği gibi daha çok otoriter olacaktır. Erdoğan Cumhurbaşkanlığı makamından yararlanacaktır. Destekçisi dini muhafazakârlar Erdoğan'ın Türkiye'yi değiştirme çabalarının doruk noktasını görecekler. Ilımlı İslamcı Başbakan Erdoğan, Atatürk'ün Osmanlı İmparatorluğu yıkıntıları üzerine kurduğu modern Türkiye'de elitler ve laiklerin hâkimiyetini kırmayı başardı. Bu nedenle rakipleri onu Modern Sultan olarak ve NATO, AB gibi kuruluşlardan Türkiye'yi uzaklaştıran kişi olarak görüyor.

POLİTİKEN

Erdoğan ülkeyi Atatürk'ün laik hedeflerinden uzaklaştırdı. Cumhurbaşkanlığı makamı bugüne kadar tören makamı gibi kullanıldı ama Erdoğan yapmak istediklerini doruk noktasında gerçekleştirmek için kullanacak. Erdoğan anayasayı kendisine daha çok yetki verilecek şekilde değiştirecek, Putin modelini uygulayacaktır.

BERLİNGSKE
Recep Tayyip Erdoğan Pazar akşamı kendisini Türkiye'nin halk tarafından seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı ilan etti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Twitter hesabından Erdoğan'ın en yakın rakibine yüzde 13 oy farkı atarak, yüzde 52 ile Cumhurbaşkanı seçildiğini duyurdu. Erdoğan halkın arzusunun yerine geldiğini söyledi.

EKSTRA BLADET
Türkiye'nin Başbakanı Pazar günü yapılan seçimde oyların yarıdan fazlasını kazanarak Cumhurbaşkanı seçildi. Bekir Bozdağ, AK Partili Başbakan'ın oyların yüzde 52'sini alarak Cumhurbaşkanı seçildiğini duyurdu. Rakipleri Erdoğan'ı 'Modern Sultan' olarak görüyorlar. Erdoğan 1923 yılından sonra Osmanlı yıkıntıları üzerine Atatürk'ün kurduğu modern Türkiye'de laikler ve elitlerin etkisini kırdı. Türkiye'yi Atatürk'ün ilkelerinden, NATO ve AB'den uzaklaştırdı.

VG
Tayyip Erdoğan Türkiye'den doğrudan halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı oldu. Erdoğan'ın resmi ofisinden seçimi kazandığı haberi duyuruldu. Rakipleri 2003 yılından beri Başbakanlık yapan Erdoğan'ın makamını ve yetkilerini kötüye kullanacağı endişesini taşıyorlar. Bir yıl önce Gezi parkı gösterile ile başlayan tepkiler devam ediyor.

AFTENPOSTEN
Pazar günü yapılan seçimlerde zafer elde eden Erdoğan Atatürk'ü oynamak istiyor. Her şey, Erdoğan'ın 10 yıl Cumhurbaşkanlığı makamında oturarak Atatürk'ten daha çok yetki sahibi olacağını gösteriyor. Erdoğan Gülen Cemaatine yüklenerek yolsuzlukları örtbas etmek istiyor. Erdoğan politikasında değişiklik yapmayacağının sinyalini verdi. Türkiye uzmanı Einar Wigen, 'Erdoğan'a Cumhurbaşkanlığı makamını muhalefet hediye etti' diyor.

'TÜRKİYE 10 YILLIK BİR ERDOĞAN DEVRİNE DAHA GİRİYOR' 
Çin medyası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'de düzenlenen ilk doğrudan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi olduğunu duyurdu.

Çin basını ve televizyonlarında yer bulan haberlerde, Başbakan'ın resmi olmayan seçim sonuçlarına göre oyların yarıdan fazlasını elde ederek Cumhurbaşkanı olmaya hak kazandığı bildirildi. 

Haberlere temel kaynaklık eden resmi haber ajansı Xinhua (Şinhua) ise, seçimle ilgili gelişmeleri dünden bu yana sıkça abonelerine geçti ve daha sonra konuyla ilgili bir değerlendirme haberi yayımladı.

Erdoğan'ın zaferinde ekonomik büyüme ve geniş ölçekli sosyal yardım sisteminin yanı sıra, enerjik ve agresif seçim kampanyasının rol oynadığına dikkat çeken Xinhua, bu kampanya sırasında başbakanlık makamı ve kamu kaynaklarının istismar edildiği yönünde güçlü eleştirilerin yükseldiğine de dikkat çekti. 

"Yeni Türkiye" söylemine de yer veren Xinhua, Erdoğan'ın siyasal sistemi yeniden şekillendirme iradesini daha evvel ortaya koyduğunu ve bunun parlamenter sistemden güçlü başkanlık modeline geçişi içeren bir rejim değişikliğini kapsadığını belirtti. 

Ajans, söz konusu geçişin anayasa değişikliği gerektirdiği, ancak iktidardaki AKP'nin henüz parlamentoda bunun için yeterli sandalye sayısına sahip olmadığını ifade etti. 
Xinhua, yerel ve ulusal medya tarafından yaygın biçimde kullanılan seçim değerlendirmesini şu şekilde noktaladı: 

“Türkiye muhtemelen 10 yıllık yeni bir Erdoğan devrine daha girerken, seçim galibinin önünde, laik Türk cumhuriyetinin yüzüncü kuruluş yıldönümü olan 2023'e uzanan iki dönem var.” (Sadi KAYMAZ)

DHA

Son Güncelleme: 11.08.2014 17:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol