banner1700

ATEŞKES İKİ SAAT SÜRDÜ...

Taraflar devreye girdi ve Hamas ile İsrail arasında 72 saatlik ateşkes imzalandı. Ancak İsrail ateşkesi 2 saat içinde bozdu. Düzenlediği saldırıda 4 Filistinli öldü.

01 Ağustos 2014 Cuma 12:11
ATEŞKES İKİ SAAT SÜRDÜ...

 İsrail ile Hamas arasında ateşkes için yapılan görüşmeler olumlu sonuç verdi. Taraflar arasında, bu sabah 08.00'da başlamak üzere insanı yardımlar için 72 saatlik ateşkes yapılması kararı alındı.

Ateşkesin sağlandığını Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de doğrularken İsrail ve Hamas yetkililerinin kalıcı ateşkesi görüşmek için Mısır'ın başkenti Kahire'ye gidecekleri belirtildi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarriç, İsrail ve Hamas'ın, 72 saatlik ateşkesi ön koşulsuz kabul ettiklerini belirterek, "tarafların ateşkes boyunca kurala uyması" çağrısında bulundu. 

Ateşkesin masum sivillere insanı yardım ulaştırılması, cesetlerin toprağa verilmesi, yararlıların bakımı ve yiyecek sağlanması gibi konularda yaşamsal önem taşıdığını vurgulayan Dujarriç, ayrıca su ve enerji kaynaklarının onarılacağını belirtti. 

2 SAAT SÜRDÜ
Ancak İsrail ordusunun, Gazze'de insani yardım amaçlı 72 saatlik ateşkes ilanından yaklaşık iki saat sonra, Refah kentinin doğusuna düzenlediği topçu saldırısında, dört Filistinli'nin hayatını kaybettiği, yaralananlar olduğu belirtildi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 01.08.2014 12:13
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol