AMERİKA ŞARTINI AÇIKLADI!

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Esad'ın bir hafta içinde istedikleri şu şeyi yapması halinde ABD'nin askeri operasyonlarını önleyebileceğini söyledi.

09 Eylül 2013 Pazartesi 14:22
AMERİKA ŞARTINI AÇIKLADI!

 Ancak Kerry, Esad'ın bunu yapmayacağından emin olduğunu da ifade etti.

Londra'da İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'le görüşmesinin ardından basın toplantısında soruları yanıtlayan John Kerry, "Esad hükümetinin saldırıları durdurmak için yapabileceği ya da önerebileceği hiçbir şey yok mu?" şeklindeki bir soruya şu yanıtı verdi:

"Tabii ki, elindeki her tür kimyasal silahı bir hafta içinde uluslararası topluma teslim etsin. Elindeki her şeyi, gecikmeksizin teslim etsin, kalem kalem tespit edilmesine izin versin. Ancak böyle bir şey yapmayacaktır." 

Reuters haber ajansı, Kerry'nin Suriye hükümetine "ciddi bir öneride bulunmuş gibi görünmediğini" yazdı. ABD ve müttefikleri, Suriye rejimini 21 Ağustos'ta Şam yakınlarında kimyasal silahlarla saldırı düzenlemekle suçluyor.

Esad rejimi, saldırının gerçekleştiğini kabul etmekle birlikte, bunu düzenleyenlerin rejim güçleri olduğunu yalanlıyor. Ancak Amerikan yönetimine göre, ele geçirilen kanıtlar saldırıların Esad yönetimince düzenlendiğine işaret ediyor.

Dışişleri Bakanı John Kerry, son olarak, kimyasal silahların kontrolünün sadece Beşar Esad, kardeşi Mahir ve adı gizli tutulan bir generalde olduğunu öne sürdü.

Esad: Kanıt yok

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ise kimyasal silahı kendilerinin kullandığına dair hiçbir kanıtın olmadığını söyledi.

Esad, Amerikan PBS televizyonunda bugün yayımlanacak mülakatında, ABD'nin Şam'da ordunun kimyasal silah kullandığını kanıtlaması gerektiğini belirtti, "Benin kendi halkıma karşı kimyasal silah kullandığıma dair hiçbir kanıt yok." dedi.

Beşar Esad, mülakatta ordunun elinde kimyasal silah olduğunu ne reddetti ne de doğruladı, "Eğer varsa bu silahlar merkezi bir sistemin kontrolün altındadır" diye konuştu.

Esad, bir saldırı olması durumunda müttefiklerinin misillemede bulunacaklarını savundu. Suriye'nin müttefikleri arasında Çin ve Rusya'nın yanı sıra İran ve Lübnan'daki Hizbullah hareketi de bulunuyor.

Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Dennis McDonough, saldırıda Esad'ın rolü olduğuna dair "çürütülemez" bir kanıt olmadığını kabul etmiş ancak "istihbarattan bağımsız olarak aklı selimin" ordunun sorumluluğuna işaret ettiğini söylemişti.

Dennis McDonough, "saldırıyla ilgili video kanıtlarını" izlediklerini belirtmişti. ABD Kongresi'nin Suriye'ye müdahale konusunda bu hafta oylama yapması bekleniyor.

Senato'daki oylamanın Çarşamba günü yapılabileceği belirtiliyor. Temsilciler Meclisi'ndeki oylamanın zamanı ise henüz netleşmedi.

ABD, 21 Ağustos'ta Beşar Esad'a bağlı güçlerin başkent Şam civarında düzenlediği "kimyasal saldırıda" aralarında yüzlerce çocuğun da bulunduğu 1429 kişinin öldüğünü savunuyor.

Esad hükümeti ise, saldırıdan isyancıları sorumlu tutuyor. Birleşmiş Milletler'e göre Suriye'de 2,5 yıldır devam eden savaşta 100 binden fazla kişi hayatını kaybetti. 

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 09.09.2013 14:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol