banner1812

5 ÜLKE PARÇALANACAK 14 ÜLKE KURULACAK!

Ortadoğu'da yaşanan karışıklıkla ilgili çok konuşulacak, haritalı bir analize yer verildi. 5 ülke parçalanacak, 14 ülke kurulacak!

01 Ekim 2013 Salı 16:54
5 ÜLKE PARÇALANACAK 14 ÜLKE KURULACAK!

 New York Times Gazetesi, Ortadoğu haritasının yeniden çizilebileceğini ve 5 devletten 14 yeni devlet çıkabileceğini iddia eden haritalı bir analize yer verdi.


PARÇALANMA POTANSİYELİ YÜKSEK 5 ÜLKE
Deneyimli dış politika analisti ve gazeteci Robin Wright'ın haritalı analizine göre, gelecekte en büyük parçalanmayı ise Suudi Arabistan yaşayacak. Wright'ın analizine göre parçalanma potansiyeli taşıyan devletler Irak, Suriye, Suudi Arabistan, Yemen ve Libya olarak belirtildi.
SURİYE - IRAK
Alevistan, Kürdistan, Sünnistan, Şiistan
Suriye'nin parçalanmasıyla bu iki ülkenin olduğu coğrafyada en az 4 devlet ortaya çıkabilir. Akdeniz sahili boyunca Lazkiye merkezli bir Arap Alevisi devleti oluşurken, Kuzey Irak'taki Kürdistan Özerk Bölgesi ile Suriye'nin kuzeyindeki Kürt bölgelerinin birleşimininden, Türkiye'nin Hatay dışında bütün güney sınırı boyunca uzanan Erbil merkezli yeni bir Kürdistan doğacak. Irak'ın güneyinde Basra merkezli yeni bir Şii devleti doğarken, Suriye ve Irak'ın Bağdat ve Şam'ı da içeren sünni vilayetlerinde yeni bir Sünni Arap devleti doğacak. Ancak özellikle Irak'taki parçalanma ihtimali gerçekleşirse kolay gerçekleşebilecek bir parçalanma olmayacağı öngörülüyor. Musul ve Kerkük'te Kürt-Arap, Bağdat ve çevresi konusunda Şii-Sünni savaşı yaşanabilir.

SUUDİ ARABİSTAN
Wright'ın analizine göre Suudi Arabistan'da krallık gelecek prenslere geçtikçe, Suudi öncesi dönemden kalan derin kabile ayrımlarının derinleşerek bölünmeyi başlatma olasılığı gündemde. Bu senaryoya göre ülke, Hürmüz Körfezi bölgesindeki Doğu Arabistan, Hicaz'da Batı Arabistan, Yemen'e yakın bölgede bir güney Arabistan ve kuzeyde bir Kuzey Arabistan kurulacak. Ülkenin orta kesimnde ise Riyad merkezli bir Vehhabi Arabistan oluşacak.
YEMEN
Yakın zaman önce birleşen Yemen, Güney Yemen'deki referendum sonrası yeniden Kuzey ve Güney Yemen diye iki ayrı ülkeye bölünebilir. Bölünme sonrası Güney Yemen tamamıyla Suudi Arabistan'a da katılabilir. Bu durumda, Hint Okyanusu'nun Arap Körfezi'ne doğrudan irtibat kazanacak Suudi Arabistan'ın İran'ın Hürmüz Körfezi'ni kapatma korkusu da yok olacak.
LİBYA
Kabileler arasındaki büyük rekabet ülkeyi parçalanmaya götürebilir. Bu durumda, ülkenin doğuda Bingazi merkezli Sirenakya ve batıda Trablusgarp adlı iki devlete bölünmesi ihtimali var. Hatta, güney batıdaki Fizan da ayrılarak üçüncü bir devlet daha oluşturabilir.


yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 03.10.2013 12:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Selman Zebil 2013-10-02 15:29:33

türkiye'den haber yok. acaba türkiye kaça bölünecek böyle giderse? k
kapitalis yanlı yerli burjuva müslümanları hala uyanmadılar mı?

Avatar
mehmet sakızcı 2013-10-03 12:49:41

yeryüzünü dünya nüfusuna bölsünler, herkes kendi devletinde kral gibi yaşasın bari.

Avatar
mehmet sakızcı 2013-10-03 12:54:10

insanın insanlaşması bölünüp parçalanmayla değil birleşip bütünleşme, kültürleşip yakınlaşma ve dünya nimetlerini insani ve evrensel ölçütlerde kardeşçe paylaşma ile mümkündür.