YÜREKLERİ YAKAN AYRINTI...

Oğlunu polise benzediği için uyarmış

29 Eylül 2011 Perşembe 17:27
YÜREKLERİ YAKAN AYRINTI...

 HAKKARİ'nin Yüksekova İlçesi'ne atanan eşinin göreve başlaması için yanında giden, kutlama yemeğinden dönüp evin kapısından gireceği sırada sırtından 7 kurşunla vurularak öldürülen Engin Yıldırım, gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı. Olay günü sakallarını 'top sakal' modelinde kesen oğlunu, polise benzediğini belirterek uyardığını söyleyen baba İsmet Yıldırım, "Oğlum da beni dışarıda dolaştığım sırada dikkatli olmam için uyarmıştı" dedi. Oğlunun katledilip, elinden alındığını söyledi.

Tüpraş'a bağlı akaryakıt ünitesinde işletme teknisyeni olarak görev yapan 31 yaşındaki Engin Yıldırım, Yüksekova Vali Erdoğan Gürbüz İlköğretim Okulu'na rehber öğretmen olarak atanan eşi 27 yaşındaki Sevcan Yıldırım'ın göreve başlaması için yanında gidip birlikte ev tuttu. Yüksekova'dan ayrılacağı için verilen yemeğe giden Engin Yıldırım, eşi ve bir yakını ile yürüdüğü sırada, arkadan uzun namlulu silahlarla açılan ateş sonucu sırtına isabet eden 7 kurşunla hayatını kaybetti, henüz 4 aylık olan kızı Deniz öksüz kaldı.

Cenazesi dün havayoluyla İzmir'e getirilen Engin Yıldırım'a bugün Buca Cemevi'nde cenaze töreni düzenlendi. Acılı baba İsmet Yıldırım, tören öncesinde Yüksekova'da kaldıkları kısa sürede yaşadıklarını anlattı. Olay günü uzayan sakallarını 'top sakal' modelinde kesen oğlu Engin'i sivil polislere benzediği için uyardığını söyleyen İsmet Yıldırım, "Oğlum böyle sivil polislere benzedin. Burada özel hareketçılar böyle kesermiş, sen dikkatlerini çekmeyesin, seni öyle zannetmesinler diyerek uyardım. Olay günü de bebek çok ağladığı için onlara telefon edip çağırdım, ama bize acı haberi geldi" dedi. Oğlunun da kendisini dışarıda dolaşırken ve insanlarla konuşurken dikkatli olması yönünde uyardığını da dile getiren İsmet Yıldız, "Beni hareketlerime ve insanlarla konuştuğum konulara dikkat etmem konusunda uyarmıştı. Ben de `oğlum, polis değiliz, asker değiliz. Normal bir insanım, onları da seviyoruz, bize ne yapacaklar, niçin zarar versinler' dedim. Ama yavrumu katlederek elimden aldılar" diye konuştu.

GÖZYAŞIYLA TOPRAĞA VERİLDİ

Engin Yıldırım'la son kez vedalaşıp gözyaşı döken aileyi, Vali Yardımcısı Ardahan Totuk, CHP Genel Başkan Yardımcısı Alaatin Yüksel, CHP İzmir Milletvekilleri Mustafa Moroğlu, Musa Çam, Mehmet Ali Susam, Petrol İş Sendikası Genel Başkanı Başkanı Mustafa Östaşkın, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel yalnız bırakmadı. Engin Yıldırım'ın cenazesi, çok sayıda yakının ve sevenlerinin de katıldığı Buca Cemevi Dedesi, Özdoğan Sağlam'ın, kıldırdığı namazın ardından Kaynaklar Mezarlığı'nda toprağa verildi.

KAYINPEDERİNE DESTEK VERDİ

Tören boyunca metanetli görünmeye çalışan ve eşinin tabutunun başından bir an olsun ayrılmayıp sürekli tabutu ve üzerindeki Türk bayrağını okşayan eşi Sevcan Yıldırım, namaz sırasında yanında saf tuttuğu kayınpederi İsmet Yıldırım'ın koluna girip acınısına rağmen ona destek vermeye çalıştı.

Törene katılan Petrol İş Sendikası Genel Başkanı Başkanı Mustafa Östaşkın, "Ülkede yaşayan herkesi seviyordu, barış istiyordu. Sıkılan kurşun umutlarını da aldı. Şiddetin terörün son bulması için yaşayacağız. Kim yaparsa yapsın, hiçbir cinayeti meşru bulamayız. Ülkemizin tüm insanlarını seviyoruz" dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel de, "Ülkemizde yeni Enginler de katledilebilir. Kardeş kavgasına sebep olanlara, topluma nifak tohumları ekenlere, topraklarına bomba atanlara, başka ülkelere akıl verenlere hakkımızı helal etmeyeceğiz. Sizler de etmeyin" dedi.

Engin Yıldırım'ın amcası Kemal Yıldırım ise, alçakca bir saldırıda kaybettikleri Engin'in izinden gideceklerini söyledi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol