YİNE O.. YİNE SKANDAL 'SIR'LAR..

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda ortaya çıkan tapelerde "Bu milletin a... na koyacağız" diye yaptığı küfür ile gündeme gelen işadamı Mehmet Cengiz hakkında yeni iddialar ortaya çıktı.

20 Şubat 2014 Perşembe 10:54
YİNE O.. YİNE SKANDAL 'SIR'LAR..

 Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda ortaya çıkan tapelerde "Bu milletin ..." diye yaptığı küfür ile gündeme gelen işadamı Mehmet Cengiz hakkında yeni iddialar ortaya çıktı.

İddialara göre, ormanlık alana ithal kömürlü termik santral kurma yasağı Mehmet Cengiz için delindi. Konuyla ilgili belgelerin istenmesi üzerine kararların "ticari sır" ve "ülkenin ekonomik çıkarlarına ilişkin bilgi ve belgeler" olduğu cevabı verildi.

Birgün gazetesinden Doğu Eroğlu'nun haberine göre, Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü'nün kesin talimatlarına karşı çıkarak, Cenal Enerji Santrali'nin bazı ünitelerinin orman alanı içine kurulmasına izin verip bu işlemi "ticari sır" diyerek gizlemeye çalıştı.

'ÜLKENİN ÇIKARI' BAHANESİ

Olay, Karabiga Temiz Doğa Derneği Başkanı Aslı Badem'in yaptığı bilgi edinme başvurusuyla ortaya çıktı. Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü, 28 Ağustos'ta Cenal Enerji Santrali'yle ilgili kararı Badem'e yolladı ancak OGM'den gelen "ithal kömüre dayalı santrallerin ormana yapılmasına kesinlikle izin verilmemesi"ne ilişkin kararları "ticari sır" ve "ülkenin ekonomik çıkarlarına ilişkin bilgi ve belgeler" olduğu gerekçesiyle göndermedi.

Ormanlık alanda ithal kömüre dayalı termik santral yasağını Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü dikkate almadı. Karabiga'da 133 hektar ormanlık alanı Cengiz Holding'in ortağı olduğu şirkete verdi.

Karabigalı yurttaşlar, Orman ve Su İşleri Bakanlığına başvurarak karara imza atan Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü görevlileri hakkında "emre aykırı davranmak suretiyle görevi kötüye kullanmak" gerekçesiyle soruşturma başlatılması istedi.

İKİ KARARNAME ARASINDA İŞ İŞTEN GEÇTİ

Cengiz Holding ve Alarko Grubu'nun Karabiga'da inşa etmek istediği Cenal Enerji Santrali hakkındaki orman alanı skandalı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) İzin ve İrtifak Dairesi Başkanlığının 11 Haziran'da aldığı kararla başladı. OGM, Orman Bölge Müdürlüklerine gönderdiği yazıda, devlete ait ormanlar içerisine kurulmak istenen ithal kömüre dayalı termik santraller hakkında olumlu görüş bildirilmemesi yönünde kesin talimat verdi. "Kaynağı orman alanı içinde bulunmayan ithal kömüre dayalı termik santrallerin orman sayılan alan içinde yapılmasında kamu yararı ve zaruret olmadığından olumlu görüş bildirilmemesi, izin taleplerinin değerlendirmeye alınmadan talebin geri çevrilmesi ve izin raporu düzenlenmemesi" yönünde kesin karar belirten OGM, ithal kömüre dayalı termik santrallerin ormanlık alanlara kurulmasının önünü kesti. OGM, 23 Eylül 2013 tarihinde Orman Bölge Müdürlüklerine gönderdiği yazıyla, 11 Haziran tarihli kararını iptal etti ve orman alanına kurulacak termik ve nükleer santrallerde, kamu yararı ve zaruret olup olmadığının tespiti yetkisini Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na devretti. Karabiga'daki orman arazisinin Cenal Enerji Santrali için tahsis edilmesi skandalı, bu iki kararname arasında gerçekleşti.

YASAĞA RAĞMEN ORMAN MEHMET CENGİZ'E VERİLDİ

OGM'nin orman sayılan alanlara ithal kömüre dayalı termik santral ve bağlı ünitelerin inşasını kesin bir biçimde yasakladığı, hatta "gelen talepleri değerlendirmeye almadan geri çevirme" talimatı verdiği karar yürürlükteyken, Karabiga'ya da bakan Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü'nün Cenal Enerji Santrali'nin atık depolama tesisinin orman alanına inşasına olur verdiği anlaşıldı. Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü 28 Ağustos 2013 tarihli kararında, tam 133 buçuk hektarlık orman alanını, Cenal Enerji Santrali kapsamında yapılacak katı atık bertaraf ve depolama tesisi için Mehmet Cengiz'in ortağı olduğu Cenal A.Ş.'ye tahsis etti. Orman arazisi 135 bin TL karşılığında Cenal A.Ş.'ye verilirken, Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü yasağa rağmen, "kamu yararı ve zaruret olduğu" gerekçesiyle orman arazisinin devri yönünde görüş bildirdi.

Orman arazisinin Cenal Enerji Santrali'ne devredildiğinin sonradan anlaşılmasıyla, Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü'nün emre itaatsizliği gizlemek için ilgili kararı Badem'e göndermediği anlaşıldı. Badem, Bilgi Edinme Kanunu'na aykırı hareket edildiği gerekçesiyle Başbakanlık Bilgi Edinme ve Değerlendirme Kurulu'na şikâyette bulundu. Badem'in avukatları ise emre aykırı davranmak suretiyle görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla, Cenal Enerji santrali katı atık depolama ünitesinin orman alanına kurulmasına izin veren tüm kamu görevlileri hakkında idari ve cezai soruşturma başlatılması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na başvuru yaptı.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 20.02.2014 10:57
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol