YENİ BAKANLARLA İMRALI GÖRÜŞMESİ!

Abdullah Öcalan ile görüşmeleri yürüten BDP'liler, yeni İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Başbakan Yardımcılığı’ndan Adalet Bakanlığı’na kaydırılan Bekir Bozdağ ile görüşecek.

30 Aralık 2013 Pazartesi 16:51
YENİ BAKANLARLA İMRALI GÖRÜŞMESİ!

 Terör örgütü PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın KCK’ya yazdığı mektuba yanıt mektubunu almak için Kandil’e giden BDP heyeti, Türkiye’ye döndü. Temaslarını değerlendiren BDP Grup Başkanvekili Buldan, yanıt mektubunun henüz hazır olmadığı için sözlü bir aktarım olduğunu bildirdi. Buldan, Perşembe günü hükümetle görüşmek ve gelecek günlerde tekrar İmralı’ya gitmek istediklerini kaydederken, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten randevu talep ettiklerini söyledi.

Öcalan’ın KCK yetkililerine yazdığı mektuba yanıt mektubunu almak için 29 Aralık günü Kandil’e giden BDP Grup Başkanvekili Buldan ve HDP Eş Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder dün gece döndü. Öcalan’ın mektubuna yanıt almak ve “çözüm sürecini” değerlendirmek için Kandil’e gittiklerine vurgu yapan Buldan, KCK yetkilileri ile 8-9 saat süren rutin bir toplantı yaptıklarını belirtti.

Buldan, İmralı’ya gidip geldikten sonra, 7 Aralık’ta Öcalan ile yaptıkları görüşmeden sonra Öcalan’ın kendileri aracılığıyla 20 sayfalık bir mektubu Kandil’e iletilmek üzere verdiğini belirterek, “Bu mektuba cevap hazır mı? Buna ilişkin KCK yetkilileri ne yapmayı planlıyorlar? Buna cevap almak için gittik. 8-9 saat süren bir toplantı gerçekleştirdik. Öcalan’ın mektubuna henüz yazılı bir cevap hazırlanmadığı belirtildi. Çünkü bütün alanlarda mektubun okunması ve tartışılmasından sonra cevap hazırlanabilecek. Sözlü bir aktarım oldu. Mutlaka bir dahaki gidişimizde hazır olacak. Bu seferki görüşmede mektup verilmedi. Bütün alanlarda konuşulup tartışıldıktan sonra mektubun cevabı gelecek” dedi.

KCK yetkilileriyle yaptıkları toplantıda Türkiye’deki siyasi gündemin ve “çözüm sürecinin” masaya yatırıldığını ifade eden Buldan, şöyle konuştu:
“Elbette, son dönemlerde Türkiye’de yaşananları değerlendirdik. AKP-Cemaat savaşı, iktidar savaşının sonucundan barış süreci etkilenir mi? Nasıl etkilenir? Onu konuştuk. Sebahat Tuncel kararını masaya yatırdık. Yaptığımız görüşmede, ‘Kürt sorununun çözümsüzlüğünden dolayı hırsızlık da olur, yolsuzluk da olur’ sonucu çıktı. Kürt sorununun demokratik yollarla çözümünün gündeme girmesi gerekiyor. Barış süreci sekteye uğratılmamalıdır. AKP’nin yapması gereken bu sorunu çözmektir. Bu sorun çözülmeden süreç provoke edilmeye açıktır. Bu nereye kadar böyle gidecek... Yasal zemin oluşmadan sıkıntılar oluşur. Demokratik Cumhuriyet temelinde artık adımlar atmalıdır.”

“PERŞEMBE GÜNÜ YENİ HÜKÜMETLE DE GÖRÜŞMEYİ PLANLIYORUZ”

Kabine değişikliğinin ardından hükümetle ilk görüşmeyi Perşembe günü yapmak istediklerini dile getiren Buldan, “Perşembe günü yeni hükümetle de, bakanlarla da görüşmeyi planlıyoruz. İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek’ten randevu talep ettik. Barış süreci nasıl gidecek? Paralel devletin olduğunu ifade ediyorduk. Öcalan her görüşmesinin ardından bunu hep söylüyordu. Başbakan’ın da bu konuda dikkatli olması gerektiğini söylüyordu. Ne yazık ki, AKP-cemaat ortaklaşa baskı ve zulüm uyguladılar. Bunun neticesinde bugün bir yolsuzluk ortaya çıktı. Kürt sorununa demokratik yollarla çözüm üretilmesi gerekiyor. Perşembe günü adaya gidiş tarihimizi de netleştirebiliriz” dedi.

ANF’ye göre, Öcalan ile yeni yılın başında bir görüşme yapmayı umduklarını söyleyen Buldan ayrıca “Öcalan ile 2014 yılının başında bir görüşme yapmayı planlıyoruz. Perşembe günü bu talebimizi de Adalet Bakanlığı’na ileteceğiz. Yeni yıla girerken Öcalan ile görüşme yapmayı umuyoruz” ifadelerini kullandı. (ANKA)

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 30.12.2013 16:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol