YAZIKTIR, GÜNAHTIR, YAPMAYIN!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlık önünde olaylar çıktı.

29 Aralık 2011 Perşembe 13:28
YAZIKTIR, GÜNAHTIR, YAPMAYIN!

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda 2012 yılında uygulanacak asgari ücretin belirleneceği toplantıya katılmak ve topladıkları dilekçeleri komisyona vermek isteyen sendika üyeleri ile polis arasında arbede çıktı. Biber gazı ile müdahale eden polis ekipleri 30 sendika üyesini gözaltına aldı.

Sabah saatlerinde Bakanlık önünde toplanan DİSK’e bağlı Dev Sağlık-İş Sendikası üyesi bir grup, asgari ücretin belirleneceği komisyona katılmak ve topladıkları dilekçeleri kendileri vermek istedi. "Asgari ücret ölüm demektir", "Sefalete teslim olmayacağız", "Asgari yaşamak istemiyoruz" sloganları atan sendika üyeleri yaptıkları açıklamada, "Emeğin karşılığı olarak çalışanlara reva görülen asgari ücretin devlet kurumlarının açıkladığı açlık sınırının bile altında olduğu"dile getirildi. Hükümetin asgari ücrette yüzde 3 artı 3, yani 19 lira artış öngördüğü ifade edilen açıklamada, ailelerle birlikte 20 milyon kişiyi doğrudan ilgilendiren asgari ücretin insanca yaşanabilecek bir ücret olması gerektiği kaydedildi.
Açıklamanın ardından grup üyeleri, dilekçeleri vermek için içeri girmek istedi. Polis ekipleri Bakanlık önünde barikat kurarak sendika üyelerinin girişine izin vermedi. Bu sırada Dev-Sağlık-İş Sendikası üyeleri polis barikatını aşarak bakanlığa girmek istedi. Bunun üzerine polis ekipleri ile barikata yüklenen sendika üyeleri arasında arbede yaşandı. Uyarılara aldırış etmeyen sendikalılara polis zaman zaman biber gazı ile müdahale etti. 
İlk müdahalenin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bahçesine tekrar girmek isteyen grup üyeleri bariyerli bahçe kapısını yerinden söktü. Bunun üzerine polis ekipleri ekipleri biber gazı ile tekrar müdahale ederek 30 kişiyi gözaltına aldı. Polis olaylardan sonra bakanlık çevresindeki önlemlerini artırdı. Biber gazından etkilenen bir eylemci ise bakanlık önüne gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı. 
Toplantı sonunda, gelecek yıl uygulanacak yeni asgari ücretin açıklanması bekleniyor

tncyhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol