'VATAN'DA DAMAT AFETİ'...

'Afet toplanma alanı'nı satın alan Metal Yapı Konut'un sahibi, İBB Başkanı Topbaş'ın damadıyla ortak çıktı, detaylar ise kafa karıştırdı...

29 Eylül 2014 Pazartesi 11:13
'VATAN'DA DAMAT AFETİ'...

 Cumhuriyet gazetesinden Çiğdem Toker'in bugünkü yazısı çarpıcı bilgiler içeriyor. Fatih Belediyesi'nin imara açmasıyla gündeme bomba gibi düşen 'afet toplanma alanı' yeni bir tartışmaya daha sahne olacak gibi. Zira 'afet toplanma alanı'nı satın alan Metal Yapı Konut'un sahibi, İBB Başkanı Topbaş'ın damadıyla ortak çıktı, detaylar ise kafa karıştırdı...

Cumhuriyet yazarlarından Çiğdem Toker'in 29 Eylül 2014'e ait 'Vatan'da Damat 'Afeti' başlıklı yazısı

Siyasette “akraba ve yakınları kayırma” işine nepotizm deniyor; malum. 
Davutoğlu, partisinin il başkanları toplantısında, “Nepotizmi affetmem” dedi, herkes birbirinin yüzüne baktı. 
“Herhalde Sayın Başbakan’ın bir bildiği vardır” deyip taze bir nepotizm öyküsünün peşine takıldım. 
Aklımıza geldikçe içimizi ürperten o büyük deprem gelmeden, ola ki bir işe yarar ümidiyle, buyrun:

***

Haberi birkaç gün önce okumuş olmalısınız. 
Fatih Belediyesi, Aksaray’da, “afet toplanma alanı” olarak kullanılan 8 bin metrekarelik araziyi; 5 katlı otel, konut projeleri ve tarihi bir caminin ihyası yapılmak üzere imara açıyor. 
Eski İstanbulluların lunapark halini de bildiği bu arsa, İstanbul’un kritik ulaşım noktalarından biri olan Vatan Caddesi üzerinde. Bir kısmında Migros, bitişiğinde de Aytekin Kotil Parkı var. 
Arsayı birkaç yıl önce Metal Yapı Konut AŞ adlı şirket satın aldığından, imara açma kararından bu şirketin yararlanacağına kesin gözüyle bakılıyor.
İmara açma kararı tartışma yaratınca Fatih Belediyesi, inşaat ve oturum alanının aslında düşürüldüğünü savunan bir açıklama yaptı. 
“Hayat kurtarmada bir metrekarelik boş alanın bile ne kadar önemli olduğunu görmek için illa o korkunç depremin gelmesi mi lazım” sorusunu yöneltelim ve şirket profiline bakalım:

***

Metal Yapı Konut AŞ’nin sahibi Ömer Saçaklıoğlu. 
Şirket yeni değil ama 2012 başında ana sözleşme değişikliğine giderek; “arsa, çok katlı konut, alışveriş merkezi, kule tipi uydu kentler” yapmayı da şirketin amaçları arasına koyuyor. 
Bugün, arsası için Fatih Belediyesi’nden deprem sığınma alanına inşaat izni alan Saçaklıoğlu, Aydınlı İnşaat’ın sahibi Ömer Faruk Kavurmacı ile başka bir inşaat şirketinde ortak. 
Kavurmacı ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı. 
Vizyon İşletme Yönetim AŞ, 200 bin TL sermaye ile 27 Ocak 2014’te kuruluyor. 
Kavurmacı ile Saçaklıoğlu 7 ortaklı bu şirkete hem şahsen hem de şirketleriyle ayrı ayrı ortak oluyor: 
- Mustafa Şevki Kavurmacı (yüzde 1) 
- Ömer Faruk Kavurmacı (yüzde 1.5) 
- Aydınlı İnşaat Turizm (yüzde 50) 
- Vizyonlife İnşaat Sanayi (yüzde 10) 
- Ömer Saçaklıoğlu (yüzde 32.5) 
- Metal Yapı Konut (yüzde 2.5) 
- Saçaklı Holding (yüzde 2.5) 
Şirketin “Amaç ve Konu” bölümünde, alışveriş merkezi satın almak, açmak, yapmak, inşaat, taahhüt, konut, işyeri, müşavirlik gibi başlıklar sıralanıyor.

Koru Florya arazisini de birlikte aldılar 
Ancak Vizyon İşletme Yönetim AŞ’nin -sekiz aylık- ömrü yanıltmasın. 
Saçaklıoğlu-Kavurmacı ortaklığı daha geriye gidiyor. 
Bugün tek bir dairesi 1 milyon 250 bin TL’den satışa çıkarılan Koru Florya projesinin arazisini de dört yıl önce birlikte aldılar. 
Maliye üzerinden TOKİ’ye geçen bu taşınmazın o zamanki adı Şenlikköy arsası. 
TOKİ’nin 2010’da açtığı ihaleyi; Aydınlı- Metal Yapı Konut-Arke İnşaat ve Vizyonlife şirketlerinden oluşan grup, “İdare payı geliri olarak 215 milyon TL” vererek kazanıyor. 
(Zaten -Arke İnşaat hariç- yeni kurulan Vizyon AŞ’de dört yıl önceki bu ortaklığın bütün unsurları yer alıyor.) 
İhale sonuçlandığında da henüz Koru Florya adı konulmadan çok önce, buraya yapılacak projenin Ataköy’e rakip olacağı konuşulmuş. Satışa çıkarılan konutların fiyatlarına baktığınızda öngörü de tutmuş. 
Bu tablodan sonra, sorumuz fazlasıyla basit: 
Fatih Belediyesi, Aksaray’daki deprem sığınma alanını imara açarken Metal Yapı Konut Şirketi’nin, Topbaş’ın damadı Kavurmacı ile ortaklığını bilmiyor olabilir mi? 
Ve Sayın Başbakan; büyük afete beş kala, sığınma alanını ranta açan belediye kararında, “affetmem” dediğiniz nepotizmin izleri düşmüş olabilir mi?

TMSF’nin tedbiri
Bu arada, Metal Yapı Konut’la ilgili bir başka ilginç gelişme ise geçen haziranda yaşandığını not düşelim. TMSF, hakkında nitelikli dolandırıcılık davası açılan Soma Holding’in patronu Alp Gürkan’ın yargılandığı davada 13 kişinin mal varlığına tedbir koydurmuştu. Tedbir konulan kişiler arasında Metal Yapı’nın sahibi Ömer Saçaklıoğlu da yer almıştı. Haber, o sıra Soma katliamının sorumlusu şirketin sahibi Alp Gürkan’ın adıyla öne çıktı ama bu gelişmeden sonra farklı bir boyut kazanıyor. 
 
Çiğdem Toker / Cumhuriyet

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 29.09.2014 11:18
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol