'TSK'NIN MEZHEBİ NE?'

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, TSK'daki mezhepçi yapı araştırılmadığı için 28 Şubat soruşturmasının devamı yönünde karar verdiği belirlendi.

05 Eylül 2013 Perşembe 10:32
'TSK'NIN MEZHEBİ NE?'

 28 Şubat sürecine ilişkin soruşturmanın devamı yönünde karar veren İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi ’nin gerekçeli kararında çarpıcı bir detay ortaya çıktı. 

Mahkeme, Türk Silahlı Kuvvetleri ( TSK ) içindeki mezhepçi yapının açığa çıkartılması amacıyla soruşturmanın devamına karar verdiğini belirtti. 

Radikal'den Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, Hasan Celal Güzel, 1997’de TSK’nın yetkililerinin anayasal düzeni yıkmaya cebren teşebbüs suçunu işledikleri iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Ankara DGM takipsizlik kararı verdi. 

15 yıl sonra 2012’de BÇG hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yeni bir soruşturma başlattı ve halen Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava açıldı.

Savcılık eski takipsizlik kararının kaldırılması için başvurmadı. Hatta kaldırılmasına gerek olmadığı yönünde görüş açıkladı. 

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi bu usul eksikliğini gidermek için İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı verilen takipsizlik kararının kaldırılması için mahkemeye yazdığı yazıda şunları belirtti: 

“İsmi geçen şahısların ve müştekinin dilekçesinde belirttiği mezhepçi yapılanmanın faaliyetleri konusunda yeterli inceleme yapılmadığı anlaşıldığından takipsizlik kararının kaldırılması ve soruşturmanın devamı bakımından mahkememizin evveliyatını teşkil eden ret kararının kaldırılması ve soruşturmanın yeniden ele alınıp kaldığı yerden devamına karar verilmesi kamu adına talep olunur.” Savcılığın bu talebi aynı gün mahkeme tarafından karara bağlandı.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 05.09.2013 10:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol