TERÖRİSTLERE BİLGİ SIZDIRMIŞLAR

BİNGÖL'de PKK'lı teröristlere, yapılacakları eylemleri iletip, onları araçlarla taşıyıp yardım ve yataklık yaptıkları, askeri birliklerin hareketliliğine ilişkin bilgi verdikleri iddiasıyla aralarında bir köy muhtarının da bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı.

24 Şubat 2012 Cuma 15:54
TERÖRİSTLERE BİLGİ SIZDIRMIŞLAR

 Bingöl Valiliği, güvenlik güçler tarafından, il genelinde terör örgütünün dağ kadrosundaki teröristlere ve onlara ait sığınak, depolara yönelik icra edilen operasyonlarla birlikte, terör örgütüne yardım yataklık yapan kişilere yönelik yürütülen operasyonların sürdüğünü açıkladı. Açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı'nın Ekim 2011 tarihinden itibaren bölgede yakalanan teröristlerin ifadeleri, beyan ettikleri itirafları ile ele geçirilen doküman ve evrakların incelenmesi üzerine PKK'ya yardımda bulunanlar tespit edildiği belirtildi.

Güvenlik güçleri, elde edilen bilgilerle birlikte Bingöl merkez, merkeze bağlı Ortaçanak ve Ekinyolu, Yumaklı Köyü ile İstanbul'da 9 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Dün Jandarma Özel Harekat, Jandarma Komando Timleri ile sivil jandarma ekiplerinden oluşan yaklaşık 200 askerin katıldığı operasyonda aralarında bir köy muhtarı, azası, bir dernek başkanının da bulunduğu toplam 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların 3'ünün halen Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunduğu belirtildi.
Bingöl Valiliği, yakalanan şüphelilerin PKK'lılara yiyecek, malzeme temin ettiği, araçları ile taşıdığı, taşımaya yardım ettiği, yapılacak eylemler ve askeri birlik hareketlilikleri ile ilgili bilgi temin ettiği ve yardım, yataklık yaptıklarını açıkladı. Gözaltına alınan kişilerin ev ve eklentilerinde yapılan aramalarda, 2 ruhsatsız av tüfeği, örgütsel doküman ve malzeme ele geçirildiği kaydedildi.
Bingöl Valiliği, son bir yıl içinde İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından, PKK'lılara yardım ve yataklık yaptıkları iddiasıyla 45 kişinin gözaltına alındığını ve bunlardan 23’ünün tutuklandığını, diğerlerinin ise tutuksuz yargılamalarının sürdüğünü açıkladı.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol