TARİHİ DAVA START ALDI...

28 Şubat davası başladı. Postmodern darbeden 16 yıl sonra, 103 sanık hakim karşısında…

02 Eylül 2013 Pazartesi 10:22
TARİHİ DAVA START ALDI...

  ‘Postmodern darbe’ olarak nitelenen ve 28 Şubat sürecinde, Refahyol hükümetini devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün yapılacak. Davada haklarında müebbet hapis cezası istenen sanıklar arasında, Genelkurmay eski Başkanı İsmail Hakkı Karadayı ile 2. Başkan Çevik Bir de bulunuyor. 

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinde saat 10.00’da başladı. 6 Eylül’e kadar kesintisiz sürecek davayla ilgili hazırlıklar tamamladı. Duruşma salonuna 37’si tutuklu 103 sanık ile, müştekiler, sanık yakınları ve basın mensupları ile izleyiciler alındı. Salona, ses ve görüntü kaydeden cihazlar sokulamadı. İlk gün sanıkların kimlik tespiti yapıldı. iddianame okundu. Sanıklar hakkında, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini devirmeye teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

‘’ÖZAL BAŞBAKAN OLUNCA’’
İddianamede, 12 Eylül 1980 müdahalesi sonrası askeri vesayet denetiminin, devletin tüm yasal organları üzerinde en üst seviyeye ulaştığı belirtiliyor. Turgut Özal'ın Başbakan olmasından sonra bu denetimin azalma eğilimi gösterdiği, bunun da TSK içinde bazı kesimleri rahatsız ettiği, rahatsızlığın Özal’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra da sürdüğüne değiniliyor. 

TSK içindeki bu grubun, Refah Partisi'nin 1994 yerel seçimlerinden  başarıyla çıkmasıyla askeri müdahalede bulunmak için harekete geçtiği, müdahaleye karşı çıkabilecek TSK personelinin ordudan ilişiğinin kesildiği belirtiliyor. İddianamede TSK içindeki bu grubun Refah Partisi'nin 25 Aralık 1995 genel seçimlerinde en çok oyu almasıyla birlikte Refahyol hükümetine ve halka karşı psikolojik harekata başladığı anlatılıyor.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 02.09.2013 10:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol