SEVİNÇLE KARŞILANDI...

Van'ın Özalp İlçesi’nde uzun süreden beridir tartışma konusu olan Orgeneral Mustafa Muğlalı Kışlası adı indirildi. Değişim hem hükümet hem de ilçe halkı tarafında sevinçle karşılandı.

04 Kasım 2011 Cuma 13:28
SEVİNÇLE KARŞILANDI...

 İndirme işleminin 2 gün önce gerçekleştirildiği, ancak üzerinde bayrak asılı olduğu için fark edilmediği ve bayrakların bugün kaldırılması ile birlikte Orgeneral Mustafa Muğlalı adının yerinde olmadığı görüldü.1943 yılında 33 kişiyi kurşuna dizdiği belirtilen dönemin komutanı Orgeneral Mustafa Muğlalı adı tabeladan silindi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’e 'ismi indirin' yönünde istekte bulnuduğu Özalp İlçesi’ndeki Piyade Kışlası'ndaki tabelada bulunan Orgeneral Mustafa Muğlalı adı indirilmesi memnunlukla karşılandı. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın, Muğlalı Kışlası ile ilgili Genelkurmay Başkanı Orgeneral Koşaner’e, böylesi bir istekte bulunması Özalp İlçesi’nde de sevinçle karşılanmıştı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Orgeneral Mustafa Muğlalı Kışlası adının Şehit Astsubay Erkan Durukan olarak değiştirildiğini söyledi. Van'ın Özalp İlçesi’nde uzun süredir tartışma konusu olan Orgeneral Mustafa Muğlalı Kışlası'nda tabela değişti ve Mustafa Muğlalı adı kışladan silindi.Cumhuriyet Bayramı nedeniyle dev bayrak asılan kışlanın girişindeki 'Orgeneral Mustafa Muğlalı Kışlası' yazısının silindiği bu sabah bayrağın kaldırılmasıyla ortaya çıktı. Kışlanın girişindeki yazıyı silme işleminin 2 gün önce gerçekleştirildiği, ancak kışlanın girişi dev bayrakla kapatıldığı için yeni fark edildiği belirtildi. Van'da bulunan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Orgeneral Mustafa Muğlalı Kışlası adının Şehit Astsubay Erkan Durukan olarak değiştirildiğini söyledi. ASTSUBAY ERKAN DURUKAN VAN'IN SARAY İLÇESİ'NDE ŞEHİT OLMUŞTU11 Haziran 2011 tarihinde Van’ın Saray İlçesi’ne bağlı Keçikayası ile Örenburç köyleri arasında devriye görevi yaparken teröristlerce pusuya düşürülmüştü. Çıkan çatışmada Kıdemli Başçavuş Erkan Durukan şehit olmuş, 3 asker de yaralanmıştı Şehit'in cenazesi İzmir'de Kadıfekale şehitliğinde toprağa verilmişti.MUSTAFA MUĞLALI KİMDİR?1943 yılında bölgedeki asayişsizlik sırasında 33 köylüyü kurşuna dizdirdiği gerekçesiyle 1949 yılında idama mahkum edilen ve 1951 yılında cezaevinde ölen dönemin komutanı Orgeneral Mustafa Muğlalı'nın adının, bölgedeki askeri kışlaya verilmesi tartışmalara neden olmuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'den 'ismi indirin' diye istekte bulunmuştu. Adı '2'nci Hudut Tabur Komutanlığı' olan kışlaya, 6 Mayıs 2004 tarihinde 'Orgeneral Mustafa Muğlalı Kışlası' adı verilmişti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol