SEVGİLİLERİN EVLERİNDEN HAZİNE ÇIKTI...

Adana merkezli soygun şebekesi çökertildi

18 Ocak 2013 Cuma 14:19
SEVGİLİLERİN EVLERİNDEN HAZİNE ÇIKTI...

 ADANA Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Türkiye'yi bölgelere ayırıp, hücre sistemiyle hareket eden 26 kişilik hırsızlık şebekesini çökertti. 

Merkez Seyhan İlçesi'nin Saydam Caddesi üzerinde bulunan bir kuyumcu dükkanı, geçen yıl şubat ayında duvarı delindikten sonra asansörlü vitrinin altındaki çelik kasası delinip, 2,5 kilo altın çalındı. Asansörlü kasanın açılış yöntemi, alarm sisteminin iptal edilmesi, soygunda kullanılan malzemeleri ayrıntılı olarak inceleyen ekipler, 'asansör' adını verdikleri operasyon başlattı ve günler süren çalışmanın ardından şebekeyi tespit etti. 
Hücre sisteminde yapılanması bulunan ve Türkiye'yi bölgelere ayıran şebekenin elebaşılarının da Coşkun Özkorkmaz ile alarm uzmanı Ozan Ulubay oldukları belirlendi. Bu kişileri takibe alan polis, örgütün 5 farklı bölgedeki yapılanmasını ortaya çıkardı. Hırsızlık şebekesinin Adana, Gaziantep, İzmir, İstanbul ve Hatay'daki hücreleri deşifre edildi. Sancaktepe'de tünel kazarak kuyumcudan 18 kilo altın çalan şebekenin İstanbul Hücresi, mangal partisi yaparken yakalandı. Kilis'te bir kuyumcunun soyulması da son anda önlendi. 
LÜKS HAYAT SÜRDÜ
Şebeke elemanlarının çalışma yöntemleri de şöyle anlatıldı:
"Soyulacak kuyumcu belirlendikten sonra, Ozan Ulubay çağrılıyordu. Lüks otelde sevgilisi ve kendisi için rezervasyon yaptıran şebeke elebaşı Ulubay, o şehre gidiyor, sevgilisi Hatice Deniz ile birlikte 'nişanlıyız, evleneceğiz' diyerek girdikleri kuyumcunun yeri, içerideki alarm ve kamera sisteminden, çalışan personele kadar her açıdan inceleyip krokisini çıkartıyordu. Hedefi soymak için ayrıntılı plan yapan Ulubay, kasa uzmanı olan Coşkun Özkorkmaz'ı çağırıyordu. Uçakla gelen Özkorkmaz ile Ulubay soygunu gerçekleştiriyordu. Soygunlarda Jammer adı verilen sinyal kesici cihazlar dahil teknolojinin tüm imkânlarını kullanan şebeke, cep telefonu kullanmayıp telsizle haberleşiyordu."
Polisin, ilk olarak 2004 yılında bankalara ait otomatik para çekme makinelerini (ATM) oksijen kaynağı kullanarak soymak suçundan işlem yaptığı Özkorkmaz ile Ulubay'ın güvenlik sistemi zayıf olan asansörlü kasalara yöneldiği anlaşıldı. Basınç, darbe ve duman sensörleri bulunmadığı için asansörlü kasaları açmanın kolaylığını fark eden Özkorkmaz ile Ulubay 10 ayrı soygun olayı gerçekleştirdi.İSTANBUL VE İZMİR HÜCRELERİ ÇÖKERTİLDİ
Adana Emniyet Müdürlüğü ekipleri aylar süren çalışmalar sonucu tamamen deşifre ettiği şebekenin, bir işyerinden 170 bin lira çalan İzmir ayağını ve Sancaktepe'de kuyumcudan 18 kilo altın çalan İstanbul ekibini yakalattı. Her iki ekibin toplam 14 elemanının tutuklanmasını sağladı. Hırsızlık şebekesine son darbe de pazartesi günü vuruldu. Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri, şafak vakti Adana, Gaziantep, Osmaniye ve Ankara'da 10 adrese eş zamanlı baskın düzenledi. Aralarında çete elebaşı Ozan Ulubay'ın sevgilisi olduğu belirtilen Hatice Deniz ile birlikte 12 kişi gözaltına alındı. 
EVLERİNDE HAZİNE BULUNDU
Örgütün ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 150 bin lira, 5 kilo 600 gram eritilmiş saf altın, 25 çift küpe, 10 altın yüzük, 1 altın bilezik, altın parçaları, el telsizleri, jammer cihazı ve hırsızlıkta kullandıkları çok sayıda malzemeler ele geçirildi, Ozan Ulubay'ın 300 bin lira değerindeki lüks jipine de el konuldu.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol