REZALETİN SON PERDESİ.. FUHUŞ SKANDALI!

Taksim Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezi’nde cinsel istismara uğramış 10-17 yaş arası kız çocuklarına fuhuş yaptırdığı iddiasıyla üç yetkili açığa alındı.

10 Ekim 2013 Perşembe 10:12
REZALETİN SON PERDESİ.. FUHUŞ SKANDALI!

 İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bir yıl önce, Taksim Tarlabaşı’ndaki rehabilitasyon merkezinin yöneticilerinin, merkezde barınan küçük yaştaki kız çocuklarına para karşılığı fuhuş yaptırdıkları yönünde bir ihbar geldi. Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri olayla ilgili teknik ve fiziki takip başlatılırken konu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na iletildi.

Üç kişi açığa alındı
Bakanlık, merkezin müdürü olan A.K ve 1’i kadın, iki müdür yardımcısı hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma sonucunda 3 merkez yetkilisi açığa alınırken rehabilitasyon merkezi kapatıldı ve buradaki 10-17 yaş arasındaki kız çocukları başka merkezlere yerleştirildi. Organize Şube’nin yaptığı inceleme sonucunda ise rehabilitasyon merkezi müdürü A.K’nin kız çocuklarıyla ilişkiye girecek kişileri ayarladığı, bu kişilerin belirlenen adreste çocuklarla buluşmasını ve ilişkiye girmesini sağladığı, merkezden çıkardığı ve geri dönmeyen kız çocukları için ise emniyete kayıp başvurusu yaptığı ortaya çıktı.
Tüm bu tespitler neticesinde eski müdür A.K ve iki müdür yardımcısı önceki gün gözaltına alındı. Gözaltı sayısının artabileceği ifade edildi. Mağdur kız çocuklarının ifadelerinin ise Çocuk Şube Müdürlüğü’nde psikolog eşliğinde alındığı öğrenildi.

‘Çocuk yuvası değil’
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise Taksim Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezi’nin çocuk bakımevi olmadığı belirtilerek, “Burası cinsel istismara uğrayan çocukların kolluk birimlerince getirildiği ve çocuk hakkında sunulacak hizmet modelinin belirleninceye kadar çocukların kısa süreli barındırıldığı bakım sosyal rehabilitasyon merkezidir. Yurt, yuva veya bakımevi değildir. Nitekim bu kuruluş Bakanlığımızca kapatılmış ve bina sosyal hizmet merkezine dönüştürülmüştür. Kuruluş yöneticileri görevlendirilen müfettişin teklifi sonucu görevden uzaklaştırılmış, hizmet alımı personelinin kuruluşla ilişiği kesilmiştir” denildi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 10.10.2013 10:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol