banner1700

PKK'YA KATILIM DAHA DA ARTIYOR

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde son üç haftada PKK’ya 42 kişi katıldı. Örgüt kaynaklarına göre çözüm sürecinde PKK’ya katılanların yüzde 60’ı erkek yüzde 40’ı kadın.

08 Kasım 2013 Cuma 11:00
PKK'YA KATILIM DAHA DA ARTIYOR

 Örgüte katılanlar arasında 18 yaşının altında çok sayıda genç de var. Bu gençler için çatışma alanlarından uzak bir kamp oluşturuldu. Yaşı 13-16 arasında değişen 10 çocuğun evlerine geri gönderildiği öğrenildi. Taraf’ın haberine göre, barış sürecinde Kürt tarafının beklediği adımların atılmaması örgüte katılımları artırdı.

Örgüte yakın kaynaklar Rojava’dan da PKK’nın silahlı gücü HPG’ye katılımlar olduğunu kaydediyor. Suriyeli Kürtlerin YPG’nin yanı sıra, HPG’ye de katıldığını belirten örgüt kaynakları, örgüte katılan gençlerin “Kürt sorununun çözümü konusunda umutsuz” olduklarını belirterek geldiklerini söylüyor. Öte yandan, katılım için öne sürülen gerekçeler arasında “AKP’nin tutumları, İmralı’ya yaklaşım, paketin boş çıkması ve iyi niyetin suiistimal edilmesi” gibi ifadeler de yer alıyor.

18’DEN KÜÇÜK OLANLAR ÖZEL KAMPTA
Örgüte Kürtlerin yaşadığı dört ülkenin yanı sıra, Avrupa’da yaşayanlardan da katılım olduğu belirtilirken; yaşları 18’den küçük olanlar için özel bir kamp hazırlandığı öğrenildi. Örgüt kaynakları yaşları 13 ve civarı olan 10 çocuğu evlerine geri gönderdiklerini anlatırken, yaşı 18’den küçük olanlar, PKK’nın altına imza attığı Cenevre Çağrısı’nda belirtildiği gibi savaşın etkilerinden korumak için “aktif olmayan üye” statüsüyle özel bir kampta tutuluyor.

Bu kamp “güvenli” bir alanda bulunuyor. Olası çatışmalardan uzak olduğu belirtilen kampta; gençlere temel eğitimin yanı sıra kültürel ve sosyal eğitimler de veriliyor. Bu kampın “talebin fazlalığı” nedeniyle kurulduğunu söyleyen PKK kaynakları, “Almasak çoğu geri döndüklerinde tutuklanacaktı. Öldürülen-katledilen çocuklar göz önüne getirdiğimizde bunu daha makul bulduk” diyor.

KIŞ HAZIRLIKLARI BAŞLADI
Öte yandan PKK’ya katılım sayısının artmasına rağmen, yeni kamplar oluşturmadığı da öğrenildi. Bunun nedeninin örgütün Suriye’ye kaydırdığı gücü nedeniyle oluşan boşluk olduğu tahmin edilirken, örgüt kaynakları mekânsal bir sorun yaşamadıklarını, var olan sayılarının üç katını karşılayabilecek imkânlara da sahip olduklarını söyledi. Yeni katılanların belli bir eğitimin ardından birliklerine kaydırıldığı ve örgütün bugünlerde kış hazırlıklarına başladığı belirtildi. Yoğun bir şekilde “şıkeft” denilen yeraltı sığınaklarının yapıldığı, lojistik malzemelerin temini ve saklanması için hummalı bir faaliyetin yürütüldüğü ve kış mevsimine yönelik güvenlik tedbirlerinin alındığı kaydedildi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 08.11.2013 11:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol