PKK: SORULARI 'KÜRTÇE' YANITLAYIN...

Velilere, çocuklarını belirli bir süre okula göndermeme çağrısında bulunan KCK, ikinci aşamada ise çocukların öğretmenlerin sorularına Kürtçe cevap vermesini istedi.

13 Eylül 2013 Cuma 13:29
PKK: SORULARI 'KÜRTÇE' YANITLAYIN...
KCK’nın “çekilme sürecini” askıya alması ile birlikte farklı bir boyut kazanan çözüm süreci, okullara taşınıyor. KCK, çözüm sürecinin tıkanmasındaki sorunların başında gelen anadilde eğitim ile ilgili bir dizi eylem yapma kararı aldı. Bölgedeki velilere, çocuklarını belirli bir süre okula göndermeme çağrısında bulunan KCK, ikinci aşamada ise çocukların öğretmenlerin sorularına Kürtçe cevap vermesini, velilerin ise okulları Kürtçe eğitim talebine yönelik olarak dilekçe yağmuruna tutmasını istedi.

Taraf gazetesinin haberine göre;  hafta başında yapılan güvenlik zirvesinde, yeni eğitim ve öğretim dönemi de masaya yatırıldı. Okulların açılması ile birlikte eylemlerin okullara sıçramasından endişe eden hükümet, okullardaki güvenlik önlemlerinin arttırılmasını kararlaştırdı.

ETKİNLİK YAPILACAK
Zirvede, KCK ve PKK’nın okullarda yapmayı düşündüğü eylemler hakkında değerlendirmeler de yapıldı. Bu aşamada, istihbarat birimleri, PKK’nın, anadilde eğitim talebini okullara taşımaya hazırlandığına yönelik bir rapor sundu. Hazırlanan raporlara göre; örgüt, üst yönetiminden gelen talep doğrultusunda, okullarda anadilde eğitim konusunda bir dizi etkinlik yapılacak. Bu etkinliklerin başında ise velilerin, “Çocuğumun anadilde eğitim görmesini istiyorum” şeklinde okullara dilekçe vermesi geliyor. İkinci aşamada ise, anadilde eğitim olmadığı için ilk iki hafta için çocuklar okula gönderilmeyecek. Ayrıca, öğretmenler de eyleme katkı sağlayacak. Öğretmenler, soruşturma ile karşı karşıya kalmamak için ise rapor alacaklar.

SORULARA KÜRTÇE CEVAP
Yine örgütün üst yönetiminden gelen talimat doğrultusunda, derslerde de Kürtçe konuşulması sağlanacak. Bunun için öğrenciler, kendilerine sorulan sorulara Kürtçe cevap verecekler. Ayrıca dersleri Kürtçe anlatacaklar ve ödevleri de aynı şekilde Kürtçe’yi kullanarak yapacaklar. Böylece bir anlamda Kürtçe ders yapmış olacaklar.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 13.09.2013 13:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol