PKK İLE İLGİLİ KORKUNÇ GERÇEKLER!

1739 teröriste ait bilgiden yola çıkarak yapılan araştırmaya göre, dağda ortalama yaşam süresi sadece 3 yıl.

13 Aralık 2011 Salı 18:19
PKK İLE İLGİLİ KORKUNÇ GERÇEKLER!

Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Merkezi (UTSAM) tarafından 9-11 Aralık tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 3. Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Sempozyumu’nda terör örgütü PKK’nın dağ kadrosundaki teröristlerin ortalama kaç yıl yaşadığı ile ilgili bir araştırmanın sonuçları açıklandı.


Akademisyen emniyet personelleri tarafından yapılan “PKK terör örgütü mensuplarının profili” adlı araştırmada 1985 ila 2006 yılları arasında ölen teröristler incelendi.

Bu yıllar arasında ölen 1739 teröristin örgüte katılım yılı, katılım yaşı, katıldığı il ve ölüm yılı üzerinden ortalama hayatta kalma yılları belirlendi.

Teröristler ile ilgili bilgiler örgütün internet sitelerinden alındı.

Doğum ve ölüm yılı, örgüte katılım yaşı, katıldığı il bilgilerinden biri eksik olan teröristler araştırmaya dahil edilmedi.

“Örgüte kaç yaşında katılıyor?”, “kaç yaşında ölüyor?” Ve “Katılım ve ölüm yaşını etkiliyen faktörler nelerdir?” sorularına cevap aranan araştırmaya göre terör örgütü PKK’nın dağ kadrosunda yer alan bir terörist ortalama 3 yıl yaşıyor.

Ölen teröristlerin büyük çoğunluğu 21 ve 28 yaş arasında.

Teröristlerin yüzde 17’si 23-24 yaşında, yüzde 15’i 21-22 yaşında.

Ölen teröristlerin nerede ise yüzde 97’lik kısmının 35 yaşın altında olması dikkat çekiyor.

İncelenen terör örgütü PKK’lıların büyük çoğunluğu 17-18 ve 19-20 yaşlarında örgüte katılıyor.

Bazı bölgelerde katılım yaşı 13’e kadar düşüyor.

Örgüte katılım yaşı Hakkari ve Şırnak’ta ortalama 17 olarak görülürken, 30 yaşını geçenlerin örgüte katılımı ise ciddi oranda azalıyor.

Araştırmada incelenen teröristlerden 461’inin Mardin’den 323’ünün ise Diyarbakır’dan örgüte katıldığı tespit edildi.

Suriye’den 225 kişinin örgüte katılması ise dikkat çekiyor.

Örgüte katılan Suriyeliler’in yaş ortalaması 19. İran’dan örgüte katılan teröristlerin sayısı da 83. İranlılar’ın örgüte katılım yaşı 18. Türkiye’den örgüte en az katılım 17 kişi ile Malatya’dan.

Kadınların erkeklere göre daha genç yaşta örgüte katıldığını ortaya çıkaran araştırmaya göre kadın teröristlerin hayatta kalma süresi ortalama 7 yıl.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol