banner1700

ÖZKÖK VE BAĞBUŞ KARŞILAŞTI... İŞTE DETAYLAR

Ergenekon davasında tanık olarak ifade veren Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, "AK Parti iktidar olunca ben de tedirgin oldum" dedi. Özkök'ün ifade verdiği duruşmaya İlker Başbuğ da katıldı.

02 Ağustos 2012 Perşembe 13:44
ÖZKÖK VE BAĞBUŞ KARŞILAŞTI... İŞTE DETAYLAR

 ''Ergenekon'' davası kapsamında tanık olarak ifadesine başvurulması kararlaştırılan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, duruşmanın yapıldığı Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ne geldi.

Yerleşkeye, savcı ve hakimlerin kullandığı kapıdan giriş yapan Özkök, daha sonra duruşma salonunun olduğu binaya alındı. 
ÖZKÖK'ÜN YEMİNLİ OLARAK İFADESİ ALINDI
2002 ve 2006 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı görevini yürüten emekli Orgeneral Hilmi Özkök'ün ilk önce kimlik tespiti yapıldı. Özkök'e tanıklık hakları hatırlatıldıktan sonra yemini yaptırıldı. Mahkeme Başkanı Özese, tanık Özkök'e "Sizden gerçekleri söylemenizi bekliyoruz" diyerek bildiklerini anlatmasını istedi.
"KİMİ ZAMAN GÖRÜŞLERİMLE ASTLARIMIN GÖRÜŞLERİ ARASINDA FARKLILIKLAR OLDU"
Sandalyeye oturarak ifade vermeye başlayan Hilmi Özkök ifadesinde şunları söyledi: "Benim şahit olduklarım, askerlikle ilgili konulardır. Onun dışındaki hususları bilmem. Ancak sorulduğu takdirde, bildiklerimi de anlatırım. 2002 yılının ağustos ayında Genelkurmay Başkanlığı görevine getirildim. Bir müddet sonra genel seçimler yapıldı ve şu andaki parti iktidara geldi. İktidardaki parti seçilince, ben de dahil olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarında bir tedirginlik oluştu. Bu kişilerin eski söylemlerine bakıldığı zaman, ‘acaba bir geriye dönüş olur mu, kötüye doğru gidiş olur mu?’ diye endişe ettik. Ben dahil hepimiz tedirgin olduk. Bu konuları kendi aramızda konuşmaya başladık. Askerlikte herkes görüşlerini özgürce dile getirir. Kimi zaman benim görüşlerimle astlarımın görüşleri arasında farklılıklar oldu. Bu çok normal."
"BANA AYIŞIĞI VE YAKAMOZ SUNUMLARI GELDİ"
O dönemde Türkiye'yi ilgilendiren çok yoğun bir gündemin olduğunu dile getiren Özkök şöyle konuştu: "2004 yılı bahar aylarında bana bir vasıtayla nasıl geldiğini bilmiyorum bir slayt sunum geldi. Sunumun içinde 'Ayışığı' ve 'Yakamoz' sunumlarını gördüm ve bunları okudum. Çünkü bunlar dezenformasyon da olabilirdi gerçek de olabilirdi. Bu, bilgi kirliliği oluşturmak amacıyla gönderilmiş olabileceği için Genelkurmay Başkanı olarak temkinli olmam gerekiyordu. Bu konuyu astlarımla dahi paylaşmadım. İddialar çok büyüktü. Hukuki bir müdahale yapılır mı? diye düşündüm. Ancak hukuki işlem yapmadım. Ben bu Ayışığı ve Yakamoz meşru belge olmadığı için işlem yapmadım. Bulunduğumuz mevkiler çok önemli mevkiler. Örneğin Kara Kuvvetleri Komutanlığının emrinde 300 bin kişi var. Astlarınıza olan güvensizlik büyük sorunlara neden olabilir. Meşru olmayan gerçek olup olmadığını bilmediğim bir belgeyle işlem yapamazdım. Astlarımdan şüphe duyduğum anlamına gelir. Astlara güven vermek çok önemlidir. Daha sonra dikkatler başka yöne kaydı. O günden sonra bazı arkadaşlar emekli oldu, bazıları kaldı. Ben emekli olduktan sonra bu konular gündeme geldi." 
Özkök'ün ifadesini tamamlamasının ardından savcılıkta verdiği ifadeler okundu.
"EVET ORADA ÖYLE BİR SÖZ SÖYLENDİ"
Savcılıkta "Genelkurmay Başkanlığı yaptığınız dönem içerisinde mahiyetinizdeki kuvvet komutanlarından dönemin yürütme organına yönelik muhtıra verilmesi yönünde telkin ya da teklifte bulunan oldu mu? Olduysa kimler tarafından ne amaçla ve nasıl oldu?' sorusuna verdiği cevap okunduğu sırada araya giren Hilmi Özkök bir şeyler söylemek istediğini belirtti. 
Özkök, "Geçen bir gazeteci, bir röportajıma atıfta bulunarak 'teklif' diye soruldu, başka şekilde sorulsaydı cevabım başka olurdu' dediğimi belirtmiş. Buraya bir açıklık getirmek istiyorum. Teklif askerlikte çok özel bir terimdir. Daha önce emredilen bir konuda astlar bir çalışma yapar ve emri verene bu konuyla ilgili bir sunumda bulunur. Bunun dışında zaman zaman toplanır beyin fırtınası yaparız. Orada kişiler aniden aklına geleni söyler. Saldırı, savunma ve geri çekilme gibi birbirinden farklı 3 hareket tarzı vardır. Evet orada böyle bir söz (muhtıra) söylendi. Muhtemel hareket tarzlarından biriydi." 
Duruşma Hilmi Özkök'ün 25 Nisan 2009'da verdiği savcılık ifadelerinin okunması ile devam ediyor.
ÇETİN DOĞAN'IN EŞİ DE DURUŞMAYI İZLİYOR
Öte yandan Balyoz Davası'nın tutuklu sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın eşi Nilgün Doğan'ın da aralarında bulunduğu aynı davada tutuklu yargılanan bazı asker sanıkların eşleri ve yakınları da izleyici olarak katıldı.
İLKER BAŞBUĞ DURUŞMA SALONUNDA
Tutuklu bulunan Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ ise Ergenekon davaları birleştikten sonra ilk kez duruşmaya katıldı.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol