ORHAN ASLITÜRK GÖZALTINDA...

İş adamı Orhan Aslıtürk, İngiliz Westminster Asliye Hukuk Mahkemesinin aldığı karar çerçevesinde Türkiye'ye iade edildi. Aslıtürk, havalimanında gözaltına alındı.

17 Mart 2011 Perşembe 00:07
ORHAN ASLITÜRK GÖZALTINDA...

Türk Hava Yollarının (THY) tarifeli uçağıyla Londra'daki Heathrow Havalimanından Interpol görevleri nezaretinde ayrılan Aslıtürk, saat 22.25 sıralarında Atatürk Havalimanına geldi. Aslıtürk, alana indikten sonra burada bekleyen polisler tarafından gözaltına alınarak Atatürk Havalimanı Pasaport Büro Amirliği'ne götürüldü. Elleri kelepçeli olduğu görülen Aslıtürk, buradaki işlemlerinin ardından emniyete götürülecek.

İngiliz Westminster Asliye Hukuk Mahkemesi, İngiliz İçişleri Bakanlığının da onayıyla geçen ay Aslıtürk'ün Türkiye'ye iadesine karar vermişti. Aslıtürk, Türkiye'nin iade talebi üzerine geçen yıl Nisan ayından Aralık ayına kadar Londra'daki Wandsworth Cezaevinde tutulmuş, Aralık ayı sonunda ise tutuksuz yargılanmak üzere şartlı tahliye edilmişti.

Aslıtürk'ün, hakkında İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesinde verilen karar doğrultusunda Türkiye'de yargılanması bekleniyor. 1998 yılından bu yana aranan ve daha önce bulunduğu İspanya ve ABD gibi ülkelerden de iadesi istenen Orhan Aslıtürk hakkında Türkiye'de açılan davaların bazılarının zaman aşımına uğradığı belirtiliyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol