MEKSİKA ÇETESİ ÇÖKERTİLDİ...

İzmir'de düzenlenen operasyonda, kuyumcu kuryelerinden yüklü miktarda soygun yapan biri kadın dört Meksika vatandaşı yakalandı.

12 Mayıs 2011 Perşembe 14:44
MEKSİKA ÇETESİ ÇÖKERTİLDİ...

 Zanlıların, daha önce İstanbul'da bir kuyumcu toptancısından 100 bin TL değerinde, Ankara'da da 1 kg. 22 ayar altın çaldıkları belirlendi. Meksikalıların, kuyumcu kuryelerini kiralık otomobille takip ettikleri, aracının lastiğini patlattıkları, kuryenin lastiğini değiştirmek için durduğu sırada ise arabadaki çantayı çalarak kaçtıkları belirlendi. İzmir'de yakalanan zanlıların, bu şekilde bir kuryeden 100 bin TL değerinde altın bulunan çantayı çaldıkları, başka soygun yapamadan yakalandıkları öğrenildi.
İzmir'de kuyumcu kuryelerine yönelik ilk soygun, 21 Mart 2011 tarihinde Güzelyalı semtinde oldu. Kuyumcu kuryesi olarak görev yapan K.Y., Mezarlıkbaşı mevkisindeki ofisinden, içinde 100 bin TL değerinde altın bilezik, kolye, yüzük ve zincir bulunan çantasını alarak Kuyumcular Çarşısı'na gitti. Burada birkaç kuyumcu ile görüşen K.Y., işlerini bitirip Mithatpaşa Caddesi Göztepe kavşağına geldiğinde otomobilinin sol ön lastiğinin patladığını farkederek durdu. Çantasını araçta bırakan K.Y., lastiğini değiştirdi. Tekrar aracına bindiğinde, içinde 100 bin TL'lik altın bulunan çantasının çalındığını farketti. Olayın ardından harekete geçen Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, K.Y.'nin geçtiği güzergâhtaki bütün işyerlerine ait güvenlik kameralarını tek tek inceledi. K.Y.'nin aracını gri renkli bir otomobilin takip ettiğini belirleyen polis, bu aracın kiralık olduğunu tespit etti. Soruşturmayı derinleştiren polis, otomobili kiralayan biri kadın üç kişinin Meksika vatandaşı olduklarını belirledi.

İZMİR'DE İKİ SOYGUN GİRİŞİMİ DAHA
Meksikalıların aynı otomobille başka bir hırsızlık olayına daha karışacağını düşünen polis, plakası belirlenen otomobili takibe aldı. Zanlıların, kuyumcu dükkanlarını dolaşan kuryeleri hedef seçtiği ve 10 Mayıs 2011'de Karşıyaka'dan bir otomobil daha kiraladıkları belirlendi. Zanlıları takibi adım adım sürdüren polis, Meksikalıların Bornova ilçesi Çamdibi semtinde altın pazarlama ve tanıtım işi yapan M.E.'yi takip ettiklerini tespit etti. M.E., Çamdibi semtinde bir kuyumcuya girdikten sonra Meksikalılar, arabasının etrafını sardı. Zanlılardan Karen Y.S.P. adlı kadın araca perdeleme yaparken diğer zanlılardan biri de kesici bir aletle ön lastiğini keserek patlattı. M.E., kuyumcu dükkanından çıkıp aracına bindikten bir süre sonra lastiğinin patladığını farkederek cadde üzerinde durdu. M.E.'nin kalabalık cadde üzerinde aracının lastiğini değiştirmesi sebebiyle Meksikalı zanlılar, içinde 300 bin TL değerinde altın bulunan çantayı çalamadan bölgeden ayrıldı. Meksikalılar, ardından bu kez S.Ş. adlı kuryeyi takibe aldı. Bir kuyumcu dükkanına firmesini fırsat bilen zanlılar, içinde 250 bin TL değerinde altın bulunan çantayı çalmak için S.Ş.'nin otomobilinin arka camını kırdı. Otomobil içindeki çantaya uzanan ancak almayı başaramayan Meksikalı hırsızlar, sokağa birkaç kişinin girmesi üzerine çantayı alamadan bölgeden ayrıldı. Polisin suçüstü yakalamak için beklediği zanlılar, bu hırsızlık girişiminde de başarılı olmayıp kaçmaya başlayınca polis operasyon için düğmeye bastı. Zanlıların kaçtığı iki otomobili kısa süreli bir takibin ardından durduran polis Karen Y.S.P., Jesus G.F., Marcos T.S. ve Byron E.H.Q. adlı zanlıları gözaltına aldı.

İSTANBUL VE BURSA'DA 11 MEKSİKALI YAKALANMIŞTI
İstanbul'da aynı yöntemle hırsızlık yapan yedi, Bursa'da ise dört Meksika vatandaşı, daha önce düzenlenen operasyonlarla gözaltına alınmıştı. İzmir'de yakalanan dört kişinin, bu şahıslarla bağlantılı oldukları ileri sürüldü. Gözaltına alınan zanlılarla birlikte araç lastiklerini keserek patlatmakta kullandıkları bir adet neşter biçiminde kesici alet, bu aleti bileylemek için bir adet biley taşı, bir makas ve bir Türkiye haritası ele geçirildi. Gözaltına alınan zanlıların sorgusu, Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği'nde devam ediyor. Zanlıların, işlemlerinin ardından İzmir Adliyesi'ne sevk edileceği öğrenildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol