MADENDE METAN FACİASI...

Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, "Kömür ocağında metan patlaması sonucu 8 işçi hayatını kaybetti" dedi

07 Ocak 2013 Pazartesi 18:10
MADENDE METAN FACİASI...
ZONGULDAK'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü kömür ocağında 'Ani metan gazı püskürmesi' (degaj) sonucu oluşan göçükte 8 maden işçisi yaşamını yitirdi. Kurtarma çalışmaları sırasında bir madenci de ocaktan ağır yaralı çıkarıldı.
Kaza, saat 12.00 sıralarında taşeron firmaya bağlı işçilerin, ocakta 630 metre kotunda hazırlık çalışması yaptığı bölümde meydana geldi. İşçilerin galeri açma ve hazırlık çalışmalarını yürüttüğü bölgede ani metan gazı püskürmesi sonucu göçük meydana geldi. Gaz İzleme İstasyonu, kazanın meydana geldiği bölgede ani gaz yükselmesi belirlenmesi üzerine TTK Tahlisiye (Kurtarma) ekipleri ocağa sevk edildi. Çok sayıda ambulans da maden ocağına yönlendirildi.
Kurtarma ekipleri ocakta yaklaşık 2 saat süren çalışma sonucu göçük altındakilerden 1 işçiyi ağır yaralı kurtardı, 8 maden işçisinin cesedine ulaştı. Olayı öğrenip ocak başına akın eden madencilerin aileleri, gözyaşları içinde kurtarma ekiplerinden gelecek haberi bekledi.
Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş da olayın TTK'da yeraltı hazırlık işlerini yürüten taşeron firmanın işçilerinin çalıştığı yerde meydana geldiğini söyledi. Alabaş, "Gaz İzleme Odası'ndaki arkadaşlar o bölgede ani gaz yükselmesi olduğunu tespit etmiş. Hemen kurtarma ekipleri gönderildi" dedi
ÖLEN MADENCİLERİN KİMLİKLERİ
Zonguldak'ta TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü'ne ait maden ocağında meydana gelen göçükte ölen 8 işçinin kimlikleri belirlendi. Ölen işçiler şunlar:
Yüksel Koca, Hüseyin Kürekçi, Muharrem Yapıcı, Ahmet Şekerci, Köksal Kadıoğlu, Muhsin Akyüz, Satılmış Arslan ve Hasan Bozacı.
Göçükten yaralı kurtulan Hayrettin Dağkıran ise hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Dağkıran'ın durumunun ağır olduğu belirtildi.
Ölen işçilerin yakınları ocak önünde gözyaşlarına boğuldu. İşçileri diğer yakınları sakinleştirmeye çalıştı. Fenalık geçiren bazı işçi yakınları hastaneye kaldırıldı. Olay yerine gelen ve eşi Hasan Baş'ın ocakta olduğunu söyleyen Neşe Baş, "Kocam nerede?" diye feryat etti.

7 İŞÇİ GAZDAN ETKİLENDİ
Ocakta çalışma yapılırken aniden metan gazı püskürmesi sonucu oluşan göçüğün yakınında başka bir noktada çalışan 7 işçi de gazdan etkilendi. Bu işçiler, ocaktan çıkarılarak ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Ocaktan çıkarılan işçilerden bazıları sedyenin üzerinde gözyaşlarını tutamadı. Onları ocak önünde bekleyen işçiler, sağ çıkarılan arkadaşlarını alkışladı.
KAR NEDENİYLE İŞE GELEMEDİ KURTULDU
Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessesesi'ne ait kömür ocağında ölen 8 madenci ile aynı ekipte çalışan Ramazan Ardıç'ın bugün işe gelmeyince şans eseri kurtulduğu ortaya çıktı.
Zonguldak'ın merkeze bağlı Çalca Köyü'nde oturan maden işçisi Ramazan Ardıç, yoğun kar yağışı nedeniyle köy yolu ulaşıma kapandığı için bu sabah vardiyasına gelemedi. Bunun üzerine 10 kişilik ekip, 9 kişi olarak ocağa indi. Öğle saatlerinde ani metan gazı püskürtmesi sonucu meydana gelen göçükte uzun süredir birlikte çalıştığı 8 arkadaşının öldüğü, 1 arkadaşının da ağır yaralı kurtulduğu haberini alan Ramazan Ardıç ve yakınları buruk sevinç yaşadı.
Ramazan Ardıç'ın çalıştığı taşeron firma yetkilisi, "Köyünün yolu kar nedeniyle ulaşıma kapandığı için Ramazan bugün işe gelemedi. Ekim 10 kişi yerine 9 kişi olarak ocağa indi. Ramazan iye gelseydi belki o da ölecekti" dedi.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol