KÜRDSİAD'A SORUŞTURMA!

Kürdistan Sanayici ve İşadamları Derneği (KÜRDSİAD) hakkında Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı.

09 Nisan 2015 Perşembe 13:27
KÜRDSİAD'A SORUŞTURMA!

 Soruşturma kapsamında ifade veren Dernek Genel Sekreteri Hüseyin Bardakçı, Kürdistan kelimesini coğrafi bir alan olarak kullandıklarını, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın da bu kelimeyi rahatlıkla sarf ettiğini söyledi.

Diyarbakır’da geçen yıl Nisan ayında kuruluş dilekçesi Diyarbakır Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü’ne verilen Kürdistan Sanayici ve İşadamları Derneği (KÜRDSİAD) hakkında Diyarbakır Cumhuriyet savcılığı soruşturma başlattı. Dernekler Müdürlüğü, derneğin adındaki ‘Kürdistan’ kelimesi ve tüzüğündeki bazı ifadeler nedeniyle Anayasaya aykırılık teşkil ettiğinden değiştirilmesini istedi. Ancak, dernek yönetiminin bunları değiştirmemesi üzerine, savcılığa yapılan suç duyurusunun ardından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında imza yetkisine sahip 3 yöneticiden biri olan Derneğin Genel Sekreteri Hüseyin Bardakçı ifade verdi.
KÜRDSİAD Genel Sekreteri Bardakçı verdiği ifadede, Demekler Müdürlüğünden kendilerine gönderilen yazıda, Dernek isim ve tüzüğündeki bazı ifadelerin Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının bazı madde ve fıkralarına aykırılık teşkil ettiğinin belirtildiğini ifade ederek, “Ancak, bize gönderilen yazıdaki suçlamalar yasaya aykırı değildir. Çünkü, biz Kürdistan kelimesini coğrafi bir alan olarak kullanıyoruz. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı bile bu kelimeyi rahatlıkla sarf etmektedir. Dolayısıyla artık bu tür kelimelerin yasaklı olduğunu düşünmüyoruz. Bundan dolayı bir ceza alınacaksa ülkedeki bu sözü kullanan tüm yetkili ve basın sözcülerinin de bu cezayı alması gerekmektedir. Bundan dolayı da derneğimizin isminin tescil edilmemesi ve kuruluşunun gecikmesi kanuna aykırı olduğunu düşünüyorum. Bu sebepten dolayı üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum” dedi.
Ferit ASLAN/DİYARBAKIR

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 09.04.2015 13:29
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol