KCK'YA GÖZ AÇTIRILMIYOR...

TERÖR örgütü PKK'nın şehir yapılanması olduğu belirtilen KCK'ya şok bir operasyon daha... İzmir'de dahil 7 kent gözaltında!

20 Aralık 2011 Salı 12:24
KCK'YA GÖZ AÇTIRILMIYOR...

 İstanbul merkezli olmak üzere Mersin, Diyarbakır, Van, Şırnak, Ankara ve İzmir'de sabah saatlerinde eşzamanlı operasyonlar düzenlendi. Baskında terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması içinde olduğu belirtilen 25'i İstanbul'da olmak üzere 35 kişi gözaltına alındı. Zanlılar Adli Tıp Kurumu'ndaki sağlık kontrollerinin ardından sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Gözaltına alınan kişilerin KCK'nın içindeki İdeolojik Alan Merkezi bölümünde yer aldığı öne sürüldü. İdeolojik Alan Merkezi bölümünde kültür ve basın yayın komitesi oluşumlarının da olduğu öğrenildi. Şüpheliler arasında bazı gazete çalışanlarının da yer aldığı belirtildi.

İstanbul polisinin sabah saatlerinde başlattığı operasyonun gazeteciler üzerinde yoğunlaştı.  Etkin Haber Ajansı (ETHA), Dicle Haber Ajansı (DİHA) ve Özgür Gündem basılan haber merkezleri arasında yer aldı.
Öte yandan bu yayın kuruluşlarında çalışan gazetecilerin evleri de basıldı. Bu baskınlarda gözaltına alınan gazetecilerden bazılarının DİHA İstanbul Haber Müdürü Fatma Koçak, ETHA editörü Arzu Demir, Berxwedan Yaruk, Nahide Ermiş, Çağdaş Kaplan, Ömer Çelik, Çiğdem Aslan, Cihan Albay olduğu öğrenildi.
68 kuşağının ünlü isimlerinden Sarp Kuray'ın kızı olan Zeynep Kuray'ın gözaltına alındığı iddia edildi.
Alınan bilgilere göre, Van'da da DİHA'nın büro olarak kullandığı çadıra da baskın yapıldı ve tüm hardisklere el kondu. DİHA muhabiri Evrim Kepenek ise görev yaptığı deprem bölgesindeki çadırda gözaltına alındı.
Toplam 25 kişinin gözaltına alındığının öğrenildiği operasyonda Birgün gazetesi muhabiri Zeynep Kuray'ın da evi basıldı ve gözaltına alındı.
Gözaltına alınanlar Adli Tıp Kurumu'ndaki sağlık kontrollerinin ardından Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
Dicle Haber Ajansı'nın Mersin bürosunda arama yapıldı. Sabah saatlerinde Mersin Emniyet Müdürlüğüne bağlı Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, çevik kuvvet polisleri desteğinde, DİHA'nın Mersin bürosunun bulunduğu Mahmudiye Mahallesi Zeytinlibahçe Caddesi üzerindeki Hikmet Apartmanı'nın 3. katındaki daireye operasyon düzenledi. Operasyonda, büroda bulunan 1 kişi gözaltına alınırken, içeride arama yapıldı. Yapılan aramalarda çok sayıda dökümana el konulduğu bildirildi.
Gözaltına alınan şahsın, soruşturma kapsamında İstanbul'a gönderileceği öğrenildi.
Operasyonda Birgün gazetesi muhabiri Zeynep Kuray'ın ve Vatan gazetesi muhabiri Çağdaş Ulus'un da evi basıldı ve gözaltına alındı.
Ayrıca Fransız Haber Ajansı AFP'nin tecrübeli fotomuhabiri Mustafa Özer de gözaltına alınan gazeteciler listesinde yer alıyor.
İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan 38 kişi arasında gazeteciler ile BDP'li bazı yöneticilerin de bulunduğu öğrenildi.
Polis yetkilileri, operasyonun sürdüğünü ve gözaltına alınanların sayısının artabileceğini kaydetti.
KCK'ya yönelik operasyon kapsamında Ankara'da da 1 kişi gözaltına alındı. Alınan bilgiye göre, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında Ankara'da DİHA muhabiri Kenan K'yı gözaltına aldı.
Zanlının emniyetteki işlemlerinin ardından İstanbul'a gönderileceği öğrenildi.

tncyhaber

Anahtar Kelimeler:
İzmirPKKTeröristTerörKCK
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol