KARŞI ÇIKAN VALİ GÖREVDEN ALINMIŞ...

Şike Davası iddianamesinin ek klasöründeki telefon tutanaklarına göre, AKP Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, seçim bölgesinin takımı Giresunspor'a devlet imkanlarını kanun dışı aktardı.

07 Haziran 2012 Perşembe 13:23
KARŞI ÇIKAN VALİ GÖREVDEN ALINMIŞ...

 Şike Davası iddianamesinin ek klasöründe yer alan, AKP Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli'nin, Giresunspor eski başkanlarından Ömer Ülkü ile yaptığı telefon görüşmesinin tapeleri, siyaset-futbol ilişkisini gözler önüne seriyor. Yeşil-beyazlı kulübün toplantılarına ve düzenlediği gecelere sık sık katılmasıyla bilinen Nurettin Canikli'nin sürekli verdiği 'tam destek' sözünün ne anlama geldiği de bu telefon görüşmesinde saklı. İddia edilen tutanaklar, Canikli'nin devlet imkanlarını seçim bölgesinin takımına nasıl aktardığını gösteriyor.

İL ÖZEL DEĞİL CANİKLİ ÖZEL İDARESİ
Söz konusu iletişim tespit tutanaklarından yansıyan gerçekler bununla da sınırlı değil.
Birgün gazetesinden Kemal Ilıkkan'ın haberine göre şike davası sanıklarından ve Giresunspor eski başkanlarından Olgun Peker ile Ömer Ülkü arasında geçen ve savcılık tarafından iddianemeye konulan telefon tapelerindeyse şu diyalog göze çarpıyor:
Ömer: Kimseden para çıkmıyor işte, bak dedimki Osman Karahan’a, belediye başkanına, oynayan çocukların şeyini ödememişler dedim 8 tanesi Federasyona başvurmuş
Olgun: Şeyden para geldi mi İl Özel İdareden
Ömer: “Yok ya nerede, Özel İdare şimdi yani 600 bin lira koymuş ya, Amatör sporlara koymuş oradan bize aktaracakmış”, 12.01.2011 günü saat:19.29’da Olgun Peker’i 
Ömer Ülkü’nün aradığı görüşme; (tape:815)
İl özel idareden gelecek paranın kaynağı ise Nurettin Canikli'den başkası değil. 
Bu görüşmeden birkaç saat önce AKP Grup Başkanvekili'ni arayan dönemin Giresunspor Başkanı Ülkü ile Canikli arasında iddianameye girmeyen şu diyalog geçiyor:
'BU VALİYİ GÖNDERİYOR MUYUZ?'
Alo
Ö.Ü -Selamünaleyküm
-Aleykümselam Ömer bey, ne var ne yok?
Ö.Ü -iyiyiz valla uğraşıp duruyoruz. Attın bizi ateşe daha ne aradığın var ne sorduğun!
-Ya olur mu canım biz gereken desteği veriyoruz. Çıkıp kamuoyunda diyoruz ki şey yapanları kınıyoruz diye açıklama yapıyoruz.
Ö.Ü -Kulübün işini batırmışlar. Bu valiyi napıyoruz abi gönderiyor muyuz? Vali o koyduğunuz 600 bin liraya böyle ödenek olmaz filan diyor.
-O onun yetkisi değil ki tasdik ettik bütçeyi.
Ö.Ü -Tamam da...
-Yani onun bütçeyi geri gönderme şansı yok.
'GEREKİRSE EL ALTINDAN ÇIKARIRIZ'
Ö.Ü -E sonuçta yine onun imzasıyla olacak bu iş. Dün akşamdan beri onunla uğraşıyoruz, böyle bir şey yok diyor.
-Ya vermemezlik edemez çünkü bütçeye kondu tamam mı? Biraz geciktirebilir sadece.
Ö.Ü -Dün akşamdan beri herifle uğraşıyoruz bi noktaya gelemiyoruz.
-sen konuştun mu?
Ö.Ü -Konuştum konuştum.
-Ne diyor?
Ö.Ü -Biz diyor böyle bir parayı ödeyemeyiz diyor.
-Ya ona o karar vermiyor ki! Onun yetkisinde değil ki ŞEREFSİZ herif ya
Ö.Ü - Ya işte başımız sıkıntıda onunla yani gitme durumu var mı?
- Gidecek inşallah. El altından el altından para çıkarız gerekirse.
O VALİ GÖREVDEN ALINDI
Milyonlarca liranın seçim yatırımı olarak Giresunspor'a peşkeş çekilmesine razı olmayan dönemin Giresun valisi Mustafa Yaman, tıpkı Canikli'nin yukarıdaki konuşmada söylediği gibi, kısa süre sonra görevden alınıyor. Yaman, Bakanlar Kurulu'nun 12 Mart 2011 tarihli kararıyla Kırklareli Valiliği görevine atanırken, yerine ise Dursun Ali Şahin 13 Mart 2011'de Giresun Valisi oluyor.
FARUK ÖZAK DEVREDE
Dönemin Giresunspor yöneticisi Fatih Sandal ile takımın genel kaptanı Hakan Karaahmet arasında geçen telefon görüşmesinde ise para transferinin bir başka yöntemi ortaya çıkıyor. Spor Toto teşkilatı üzerinden Giresunspor'a aktarılması düşünülen 500 bin lira, yöneticileri bile şaşırtıyor:
H.K. - Ee, Spot Toto'dan para geldi mi? 500 milyar şe yapmış geldi mi?
F.S. - Geldi o geldi.
H.K. - Ne kalemi olarak geldi?
F.S. - Gelmesi şöyle bir şey; Faruk Özak onu basına vermeyin demiş. Çünkü diğer takımlar da ister sıkıntı yaşanır demiş.
H.K. - Hımm.
F.S. - Nurettin Canikli ve AK Parti grubunun şu son zamanlarda Giresunspor'a yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür edelim.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol