İZMİR'DE İKİNCİ OKUL KAPISI FACİASI

İzmir'in Menemen ilçesine bağlı Asarlık beldesinde bulunan 75. Yıl İlköğretim Okulu'nun önünde oynadığı sırada, rayından çıkarak devrilen demir kapının altında kalarak ağır yaralanan 4 yaşındaki Mehmet Ali Yavuz'un sağlık durumu ciddiyetini koruyor. Yavuz'un tedavi altına alındığı bile beyninde ağır hasar kalacağını belirtti.

20 Nisan 2011 Çarşamba 20:23
İZMİR'DE İKİNCİ OKUL KAPISI FACİASI

Hastane önünde iyi bir haber bekleyen baba Şevket Yavuz, oğlunun 10 TL'lik bir demir parçasının aylarca onarılmaması yüzünden ölümle pençeleştiğini belirterek, "Oğlum beni bırakıp gidiyor. Dava açsam ne olacak? 4 yaşına kadar büyüttüğüm oğlum bana geri mi gelecek? Belki benimki değil, başkalarının çocuğu da orada olabilirdi. Bu bizim toplumumuzun bir sorunu. Dava açsak bile yeteri kadar ceza verilmeyeceği için suçlular cezasız kalacak." diye konuştu. Hastanede umutla bekleyen Mehmet Ali'nin yakınları ise yetkililerden saatlerce haber alamadıklarından yakındı. Aile üyeleri, iki günlük iş bırakma eylemi yapan sağlık çalışanlarıyla da kısa süreli gerginlik yaşadı. Gerginlik, araya gren polis ve hastane yetkilileri tarafından önlendi. Daha sonr baba Yavuz, oğlunun doktoruyla görüştü.
Mehmet Ali'nin sağlık durumuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Metin Manisalı, "Yoğun bakım ünitesinde görevli doktorlarla yaptığım görüşmede, beyninde ciddi hasar olduğunu söylediler. Ödem var, beyin dokusunda şişme var. Allah'tan umut kesilmez, çocuğumuzun durumu çok da iç açıcı değil. İyileşmesi durumunda bile ciddi hasar kalacak. Elimizden gelen tüm müdahaleyi yapıyoruz. Şu anda beyin ölümü gerçekleşmedi ama bu yöne bir gidiş olduğunu gözlemliyoruz. Mehmet Ali Yavuz'un yaralanması toplumsal bir olay. Küçük önlemlerle giderilebilecek sorun, üzücü bir sonuca neden oldu. Toplum olarak bilinçlenmemiz gerekiyor." dedi.
75. Yıl İlköğretim Okulu'nun bahçe kapısı, geçen gün saat 17.00 sıralarında, önünde oyun oynayan, Şevket Yavuz'un yedi çocuğundan en küçüğü Mehmet Ali Yavuz'un üzerine devrilmişti. Teneffüs saatinde yaşanan olaydan sonra duruma müdahale eden öğretmenler, çocuğu demir kapının altından çıkarmıştı. İlk olarak Menemen Devlet Hastanesi'ne götürülen Mehmet Ali, ilk müdahalenin ardından İzmir'e sevk edilmişti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol