İŞTE PKK'NIN ARKASINDAKİ ÜLKELER

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten'in PKK sorusunun cevabını teröristbaşı verdi

20 Ekim 2011 Perşembe 11:10
İŞTE PKK'NIN ARKASINDAKİ ÜLKELER

 Albay Hasan Attila Uğur, “Öcalan’ı Nasıl Sorguladım?” adlı kitabında, PKK’yı bunca yıl kimlerin, nasıl ayakta tuttuğunu anlatıyor. Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten'in Çukurca saldırısı sonrası "PKK'nın arkasında kimler var, merak ediyorum?" sorusu daha bir önem kazandı. 

İşte bu çarpıcı kitap Çukurca saldırısı sonrası yeniden gündemde. Star gazetesi yazarı Aziz Üstel, kitaptaki Öcalan'ın kendi anlattıklarını bugünkü köşesinde yer verdi. İşte Öcalan’ın ağzından PKK destekçilerinin listesi...

YUNANİSTAN

“Bize ta baştan beri çok destek verdi. Kamplar kurduk. Maddi desteğini de hiç esirgemedi. Teknik konularda yardımcı oldu. Sabotaj ve orman yakma eğitimlerini bize Yunan istihbaratı verdi.”

SURİYE

“Suriye’de kamplar açtık. Örgütlenmemize de izin verdi Suriye. Ticaret de yapıyorduk; yılda 1 milyon dolar kazanıyorduk. Sınırı geçerken, zaman zaman, Suriye istihbaratının (El Muhaberat) arabalarını kullanıyorduk.”

İRAN

“İran gizli sevisi İttiaat’tan Sait adında biriyle görüşüyordum. Bize silah, SAM7 füzeleri ve lojistik destek sağladılar. Sonra bir hastane üç de kamp kurmamıza izin verdiler. Silah ve hayvan ticaretinden pay alıyorduk.”

SIRBİSTAN VE ROMANYA

Sırbistan’dan 20 adet Strella Füzeleri satın almışlar önce. Ama sonra Sırplar, çok daha fazlasını bedava vermiş. TNT, C-4 gibi patlayıcıları da Sırbistan sağlıyormuş. Romanya’da evleri ve dernekleri varmış. Türkiye’den PKK’ya katılanların ilk eğitim gördükleri yermiş Romanya. İstihbarat birimleri de gece görüş dürbünü, telsiz gibi malzeme sağlamış. 

ALMANYA

Öcalan, Alman Gizli Servisi’yle görüşmekten tutun parlamementerlerle sohbete kadar, dilediğince at koşturmuş. Örgüt yöneticisi Kani Yılmaz’a pasaport vermişler, Türk vatandaşlarını konsolosluklar önünde sürüm sürüm süründürürken! Her anlamda güçlü olduğumuz bir ülkeydi!”

FRANSA

"Hiç birebir siyasi ilişki kurmadılar. Ama gizli olarak en büyük desteği İngiltere’den alıyorduk.” 

HOLLANDA

“Bizim üslenme ve eğitim alanımızdır. En çok para ve destek bulduğumuz ülkedir.

LİBYA PKK'YA DESTEK VERMEDİ

“İşçiler arasında iyi örgütlenmiştik. Yılda 500 bin dolar bağış topluyorduk. Ama Libya devletiyle aramız hiç iyi değildi. Bütün isteklerimizi geri çevirdiler. Kaddafi bize hiçbir zaman sıcak bakmadı!”

ÖCALAN'DAN KOPARTAN SORU!

Apo’yu biraz daha iyi anlamak isterseniz bir de şu olaya bir göz atın Hasan Attila Uğur’un kitabından: 

“Sorgunun son gününde çay molası verdik. Odadaki pilli radyoyu açtık: Barış Manço’nun öldüğünü söyledi bir arkadaşımız. Apo yüzüme baktı, suratı asıldı: ‘Öldüğüne çok üzüldüm. Peki kim öldürmüş?’ diye sordu. Tabiri caizse o anda hepimiz koptuk!” Soru da bir şey yok aslında. Teröristin dünyasında doğal ölüm olur mu hiç?

AP TÜRKİYE RAPORTÖRÜ DE SORDU

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten PKK katliamını şiddetle kınarken Türkiye'nin Kuzey Irak harekatını "her ülkenin kendini ve vatandaşlarını koruma hakkı vardır" şeklinde değerlendirdi. 

Türkiye'ye hareketinden önce Zaman'a açıklamalar yapan Oomen-Ruijten ilginç bir soruyu da gündeme getirdi.

"PKK'nın arkasında kimler var, merak ediyorum?" diyen Oomen-Ruijten, "Bir ülkeyi mi kastediyorsunuz?" sorusuna "olabilir" cevabını verdi. Ancak ülke ismi vermekten kaçındı. 

BDP milletvekillerinin tavrından da "hayalkırıklığına" uğradığını vurgulayan Türkiye Raportörü, "Meclis'teki vekiller ve BDP temsilcileri terörle aralarına mesafe koymalıdırlar" dedi. Siyasi diyalog ve siyasi çözüm teşebbüslerinin durmamasını isteyen Oomen-Ruijten yeteri kadar acı çeken bölge halkının da cezalandırılmaması gerektiğini söyledi. AP'nun büyük kısmının PKK'yı terör örgüt ve eylemlerini "kabul edilemez" bulduğuna işaret eden Oomen-Ruijten AB ve üye ülkeler ile Türkiye arasındaki terörle mücadele işbirliğinin yoğunlaştırılmasını talep etti.

FLAUTRE: EN İYİ ÇARE DEMOKRASİ

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre ise terör eylemlerini şiddetle kınadığını belirttikten sonra en iyi çarenin demokrasi olduğunu vurguladı. Kabuledilemez terör saldırılarının insan hakları ve hukukun üstünlüğüne zarar vermemesi gerektiğini kaydeden Flautre, hiçbir gerekçenin PKK saldırılarını meşrulaştıramayacağını vurguladı.Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol