İŞTE ÇEÇENLERİ ÖLDÜREN O RUS AJANLAR!

3 Çeçen komutanı öldüren Rus suikast timinin fotoğraf ve görüntülerine ulaşıldı

01 Ekim 2011 Cumartesi 16:48
İŞTE ÇEÇENLERİ ÖLDÜREN O RUS AJANLAR!

 Çeçen iç savaşının ardından son 3 yılda Türkiye'de 6 komutan öldürüldü. Bu 6 cinayetten 3'ü 2 hafta önce İstanbul'un göbeğinde işlendi. Habertürk, gazetesi cinayeti işlediği iddia edilen Rus gizli servisi ajanlarına ilişkin çok önemli ayrıntılara ulaştı. Rus ajanların büyük boy fotoğrafları ve çarpıcı bilgileri gazetenin birinci sayfasını kapattı.

16 Eylül'de yaşanan gündüz infazında asgari 8 kişilik bir Rus ekibin yer aldığı güvenlik kamerası görüntüleriyle netlik kazandı. Suikastın teorisyeni Nadim Ayupov ile Aleksandr Zharkov'un bir gün arayla Türkiye'ye girdiği ve Sultanahmet'te buluştuğu ortaya çıktı.

Zeytinburnu'nda 16 Eylül'de sokak ortasında öldürülen Musaev Berkhazh, Rüstem Altemirol ve Zaurbek Amriev adlı 3 Çeçen'in suikastıyla ilgili soruşturmayı yürüten savcılık ve polis, çok önemli bilgilere ulaştı. Güvenlik kameralarına yansıyan Rus ajanların yurda girişleri, gündüz infazını nasıl ve nerede planladıkları ve cinayetin ardından yurtdışına çıkışları belirlendi. 
İşte kare kare bir infazın öncesi...

BİR GÜN ARAYLA GELDİLER

Ayupov'dan 2 dakika sonra ise tramvay istasyonuna Zharkov geliyor. Her iki ajan da bir süre çevreyi gözlüyor. İkilinin görüşmesi istasyonda gerçekleşiyor. 
Cinayeti organize eden Rus ajan Nadim Ayupov, 1 Eylül'de Türkiye'ye İstanbul'dan giriş yapıyor. İstanbul'a gelen Ayupov, bilgi timinde görevli elemanlar tarafından alınarak Sultanahmet'te bir otele götürülüyor. 2 Eylül'de suikastı planlayanlardan Rus ajan Aleksandr Zharkov İstanbul'a geliyor. Zharkov da ayrı bir otele yerleşiyor. Her 2 ajanın birer gün arayla yurda geldiği kesinleşiyor. 

İnfazda planlayıcı olan Ayupov ile Zharkov, 4 Eylül'de Gülhane'deki tramvay durağında buluşuyor.  Görüntülere göre önce Ayupov, 2 dakika sonra da Zharkov buluşma yerine geliyor. Ajanlar izlenmediklerinden emin olmak için sıkı sıkıya etrafı gözlüyor.

AYRI TİM GÖREV YAPTI 

Yetkililerin elde ettiği bilgilere göre suikastta 3 ayrı tim görev alıyor. Birinci tim olarak adlandırılan Ayupov ve Zharkov suikastı planlarken, diğer tim bilgi topladı ve üçüncü tim ise suikastı gerçekleştirdi. Bilgi timinde görev yapan kadının ise Çeçen asıllı tetikçi Ziyaeddin M.'nin eşi Maria M. olduğu anlaşıldı. Görüntülerde bilgi toplayan kadın ajan Maria M.'nin cinayetten önce başının açık, cinayetten sonra ise yurtdışına çıkarken türban taktığı yer alıyor. Üçüncü timde görev alan ve tetiği çeken isimlerden olan Ziyaeddin M., Maria M.'yle olaydan bir gün sonra pasaport işlemleri yapılırken de yan yana görünüyor. 
Nadim Ayupov, kamera görüntülerine göre olaydan bir gün sonra Sabiha Gökçen Havalimanı'nı kullanarak Türkiye'den ayrılıyor. Diğer Rus ajan Aleksandr Zharkov ise esrarengiz bir biçimde ortadan kayboluyor. 
Suikastta 2 ayrı araç kullandığı belirlendi. Zharkov ve Ayupov'un bulunduğu Opel Astra marka araçla suikastçilerin kullandığı araçlar Fatih'te buluşuyor. Zharkov ve Ayupov'un bulunduğu araç, Zeytinburnu'nda suikastın yapılacağı yere park ediyor. Daha sonra tetikçilerin aracı geliyor. 3 kişilik tetikçi grup, diğer araç gittikten sonra bölgede gezinmeye başlıyorlar. Saat 14.42'de gerçekleşen cinayette, suikastçılardan 2'si, araçlarına binmekte olan 3 Çeçen'e ateş ediyorlar. Ardından araçtan inen bir suikastçı, yerde yatan Çeçenlere tekrar kurşun sıkarak araçlarına binip uzaklaşıyor.

İKİNCİ ARAÇLA KAÇTILAR 

Ambarlı yan yoldan Güngören'e giden suikast timi, Nazım Erten Sokak'ta aracı terk ediyor. 
Zharkov ve Ayupov'un bulunduğu beyaz renkli araç, 3 tetikçiyi araçlarına alıp uzaklaşıyor. Kamera kayıtlarına göre Beyoğlu'na, oradan Şişli'ye geçen otomobil, bazı bölgelerde durup araçtakileri indiriyor. Son olarak sürücü, Şişli'ye gelerek bir oto yıkamacıda aracı yıkıyor. Görgü tanığı polise verdiği ifadede, yıkamacıya aracı getiren kişinin Türkçe'yi zor konuştuğunu söyledi. 

ŞAPKA TAKMIŞLAR 

Fmdıkzade'de bir köftecide görüntülenen suikastçının yanında kendisi gibi şapkalı iki kişi daha bulunuyor. Her üç kişinin de suikast timinden olduğu sanılıyor. Polisin suikastta kullanılan silahların 9 milimetre olduğu ancak markalarının tespit edilemediği de öğrenildi.


Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol