'İMRALI İÇİN GENEL AF!..'

Başbakan, teröristler için genel af konusunda tavrını açıkça ortaya koydu...

07 Ocak 2013 Pazartesi 10:20
'İMRALI İÇİN GENEL AF!..'

 BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Gabon, Nijer ve Senegal'i kapsayan gezisi öncesinde Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan İmralı'yla yapılan görüşmelerle ilgili sorular üzerine, "İmralı için ev hapsi gibi şeyler uydurulup duruluyor. Asla böyle bir şey söz konusu değildir. Yani AK Parti'nin iktidarında böyle bir şey olamaz" dedi.

Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
"Bildiğiniz gibi bu yeni başlamış bir süreç değil. Bizim buradaki bütün gayretimiz terörle mücadelede başarılı olabilmek, ülkemize huzur ve refahı tam manasıyla ülkemizin dört bir köşesine getirebilmek. Bu konuyla ilgili olarak da olayın bizim açımızdan iki ayağı var. Bir devlet ayağıdır, iki siyaset ayağıdır. Ama bunu bilmeyenler, anlamayan var. Siyasetle hükümetle veya hükümet etmeyle devleti yönetmeyle, devlet mekanizmalarının çalışması arasındaki inceliği ayırt edemeyen şu anda siyasetçiler var. Biz bu inceliği koruyarak bir yol takip ediyoruz. Daha önce başladığımız süreci devam ettirmenin gayreti içerisindeyiz. Bu konuyla ilgili yurtiçi ve yurtdışında da önce, hükümet ederken siyasetin enstürümanları vardır. Bu enstürümanlarını da kullanır. O da nedir devletin mekanizmaları içerisindeki enstrümanlardır. Bu konuda da en öemli enstrüman her zaman için İstihbarat Teşkilatıdır. İstihbarat Teşkilatı özellikle yürütmenin en önemli bu konuda ayağıdır. Bunu da içerde ve dışarda en iyi şekilde kullanmanın gayreti içerisinde olur. Bu dünyanın her yerinde böyledir. Bunu sadece terörde mücadelede kullanmaz, asayişte de kullanır. Çok etkili olmak istediği alanlarda da bunu kullanır. Nitekim bizler de şu anda bu adımı atık, atıyoruz ve atacağız. Tabii bu esnada gelişmeler var. Bakın bu gelişmeler esnasında da dikkat edilirse yine bizler şu anda siyasetçi olarak böyle bir görüşmenin içerisinde olmadık, olmuyoruz. Ben bir yolculuğumda bir ifade kullandım; 'Terörle biz mücadele ederiz, siyasetçiyle müzakere ederiz' dedim. Müzakere ile görüşmeler farklı şeylerdir. Ve bu görüşmeleri de yaparsınız, bu görüşmeler esnasındaki gelişmelere göre de adımınızı da atarsınız. Bundan önce bir Oslo olayı vardı. Şu anda gündemimizde Oslo yok. Gelecekte buna benzer farklı gelişmeler olabilir mi, olabilir. Bunun önünü kapamanından bir anlamı yok. Bu Oslo olmaz da başka bir yer olur. Avrupa bölücü terör örgütünün siyasi ayağıdır. Ama nerede kendi içinde siyasi ayağıdır. Ve onlar şu anda İmralı'ya karşı farklı yaklaşmaktadır. Daha farklı yaklaşmaktadır. Bu hassasiyetleri, bu incelikleri görmemiz lazım. Bu hassasiyetleri, bu incelikleri iyi görecek olursak ve burada ülkemizdeki gerek STK'lar olsun, gerek yazılı görsel medya olsun, eğer burada elele verebilirsek başarılı oluruz. Ama şu ana kadar olduğu gibi elele vermemekte direnirsek, biz hale elele vermiş değiliz onu söyliyeyim. Biz ne yazılı görsel medyadan gerekli desteği alıyoruz, ne STK'lardan. Böyle bir bölücü terör örgütüyle mücadele olmaz. Bu konuda herkesin üzerine düşeni yapması gerekir. Biz şu anda hükümet olarak üzerimize düşeni yapıyoruz."
"GENEL AF ASLA SÖZ KONUSU DEĞİLDİR"
Af ile ilgili sorular üzerine Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
"Ben yeni bir süreçten bahsetmiyorum. Bu devam eden bir süreç. Niye buna yeni süreç diyorsunuz bu başlamış, devam ediyor. Kesilmiş bir şey değil. Devam eden süreç içerisinde de diyorum ki eğer dürüst, samimi davranacaklarsa bizim ekibimiz hazırdır. Hazırlıklıdır. Bunu da söylüyorum. Meclis bugüne kadar defaetle bu konuda bilgilendirilmiştir. Bununla ilgili hatırlayın kapalı oturumda yaptık yine mecliste. Hatta bundan dolayı rahatsız oldular niye kapalı oturum. Herseyi rahat konuşalım diye kapalı oturum yapıyoruz. Bunlar yapıldı. Dolayısıyla yeni bir süreç söz konusu değil. Devam eden bir süreç var. 4. Yargı Paketi'yle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalar çerçevesinde de en kısa zamanda 4. Yargı Paketi'ni meclis gündemine getirmek süretiyle de onu da çıkarmanın gayreti içerisindeyiz. Şunu açık net söylüyorum; Teröre bulaşmış olanları yani burada bağışlayan, böyle bir genel af bilmem ne böyle bir şey asla söz konusu değildir, bunun da bilinmesini istiyorum. Örneğin, İmralı için ev hapsi gibi bazı şeyler uydurulup duruluyor. Asla böyle bir şey söz konusu değildir. Yani AK Parti'nin iktidarında böyle bir şey olamaz."
Sorular üzerine Başbakan Erdoğan, "Olabilir tabii. Bunlar her zaman olmuştur, her zaman olabilir illa da böyle bir süreçte bu olur diye bir şey yok. Hiç böyle bir sürecin olmadığı yerlerde de provakatif eylemler olur. Bunlar her zaman olabilir. Ona göre de gerekli hazırlığınızı yapacaksınız. Bunları en az zaiyatla atlatacaksınız olay budur" dedi.
"PAYLAŞILMAZ UYGULANIR"
"İmralı'dan gelen somut talepler var mı, varsa bunları bizimle paylaşmanız mümkün olabilir mi?" sorusunu Erdoğan, " Arkadaşlar ben her şeyi sizinle paylaşamam tabii. Paylaşacağım şeyleri az önce ifade ettim. Paylaşacaklarım var paylaşamayacaklarım var. Ama bunların bir çoğunu da uygulamada görürsünüz. Paylaşılmaz ama uygulanır" diye cevap verdi.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol