İKİ KENTTE ÖĞRENCİLER YAKA PAÇA...

Van'da lisede, Mersin'de de üniversitede olaylar çıktı, ortalık karıştı.

16 Mart 2015 Pazartesi 17:00
İKİ KENTTE ÖĞRENCİLER YAKA PAÇA...

 VAN'da liseden güvenlik kamerası görüntülerini almaya giden polis ile öğrenciler arasında olaylar çıktı.

Olaylarda 3 öğrenci yaralanırken, çok sayıda öğrenci de polis tarafından atılan gazdan etkilerek hastaneye gönderildi.

Olay bugün öğle saatlerinde İpekyolu İlçesi Hacıbekir Mahallesi'ndeki Vangölü Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi'nde meydana geldi. Dün yapılan YGS'de okulda görevli polis araçlarının taşlandığı güvenlik kamerası görüntülerini almak için okula giden polis ve öğrenciler arasında gerginlik oldu. Öğrenciler, zırhlı araçtan kendilerine küfredildiğini öne sürerek, polisle tartışmaya başladı. Tartışmanın arbedeye dönüşmesi üzerine polis öğrencilere gaz bombasıyla müdahale etti. Bunun üzerine bölgeye TOMA sevkedildi. Öğrencilerin taş attığı zırhlı araçlardan basınçlı su sıkılırken, polislerde gaz bombasıyla okuldaki öğrencilere müdahale etti. Olaylarda 3 öğrenci yaralandı, birçok öğrenci de gazdan etkilenerek ambulansla hastaneye götürüldü. Okulun boşaltılmasıyla olaylar son buldu.


MERSİN'DE DE AYNI GÖRÜNTÜLER...
MERSİN Üniversitesi'nde (MEÜ) 'İş Dünyası Üniversiteli Gençlerle Buluşuyor' konulu konferansın yapılmasına engel olmaya çalışan bir grup öğrenciye polis müdahale etti. Aralarında kız öğrencilerin de bulunduğu 9 kişi yaka paça gözaltına alındı.

MEÜ Çiftlikköy Kampüsü'nde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genç MÜSİAD Mersin ve MEÜ Kariyer Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen 'İş Dünyası Üniversiteli Gençlerle Buluşuyor' adlı konferansa bir grup öğrenci engel olmaya çalıştı. Prof.Dr. Uğur Oral Konferans Salonu'nda düzenlenen konferansın başlamasına dakikalar kala aralarında sol görüşlü öğrencilerin de bulunduğu grup, konferansın yapıldığı salonun kapısında durarak giriş çıkışlara izin vermedi. 'Sermaye defol üniversiteler bizimdir', 'YÖK polis medya bu abluka dağıtılacak', 'Üniversiteler bizimdir polis defol' ve 'İşçilerin katili sermaye devleti' şeklinde sloganlar attı. Bu sırada eylemci öğrencilerden Ayça Yener yaptığı açıklamada, "Bizler üniversitelerde sermayedarların, işçi katillerinin rahatça konferans yapmasına müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Olay yerine gelen sivil polisler, girişi engelleyen öğrencileri uyararak eylem son vermeleri çağrısında bulundu. Öğrenciler yapılan tüm uyarılara rağmen dağılmayınca Çevik Kuvvet polisleri müdahalede bulundu. Çevik Kuvvet polislerinin sert müdahalesi sonucu aralarında kızların da bulunduğu 9 öğrenci yaka paça gözaltına alındı. Gözaltılar sonrası ise duruma tepki gösteren öğrenciler, Fen Edebiyat Fakültesi önünde bir araya gelerek, üniversite rektörlüğü ve polis aleyhine slogan attı.

Konferans ise polisin yoğun güvenlik önlemleri altında yapıldı.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 16.03.2015 17:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol