HAKKARİ'DE HAİN SALDIRI...

Hakkari'nin Şemdinli İlçesinde PKK'lılar tarafından İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Jandarma Komutanlığı'na yapılan saldırılarda ,1 asker, 1 polis şehit oldu, 3 sivil vatandaş hayatını kaybetti, 7'si asker 10 kişi de yaralandı.

12 Eylül 2011 Pazartesi 17:49
HAKKARİ'DE HAİN SALDIRI...

 HAKKARİ'nin Şemdinli İlçesi'ne dün gece iki ayrı yerde yapılan düğünleri büyük bir katliam yapmak için fırsat bilen PKK'lı teröristler ağır silahlarla baskın yaptı. İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı, Dağ Komando Taburu, Polis Kontrol Noktası ve Personel Lojmanları'nı hedef alan teröristlere güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesiyle çıkan çatışmada 1 polis ve 1 asker şehit oldu, 3 vatandaş yaşamını yitirdi. 6 askerle, 6 vatandaşın yaralandığı çatışmada 2 PKK'lı ölü ele geçirildi. İlçenin savaş alanına döndüğü 2 saat süren çatışmada, kapalı halı sahadaki düğünde ateş altında kalan gelin ve damatla davetliler ecel terleri dökerken, diğer düğünde davetlilerin arasına sızan PKK'lılar güvenlik güçlerine oradan ateş açtı.

İlk kanlı eylemini 15 Ağustos 1984'te Eruh ve Şemdinli ilçelerini basarak başlatan PKK, dün gece kalabalık bir grupla yine Şemdinli'ye ağır silahlarla saldırı düzenledi. PKK'lı teröristler İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı ile hemen yanlarında düğünlerin yapıldığı Dağ Komando Taburu ve Personel Lojmanları'na, uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla aynı anda ateşe başlayıp saldırdı.

Güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesiyle başlayan çatışmada, ilçe merkezi savaş alanına döndü. İlçe Emniyet Müdürlüğü ve 100 metre yakınındaki İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketatarlarla saldıran teröristlerle güvenlik güçleri arasındaki çatışma burada yoğunlaşırken, Şemdinli Belediyesi bahçesi ile kapalı halı sahada yapılan düğünlerde müzik eşliğinde eğlenenler kendilerini bir anda can pazarında buldu. 

DÜĞÜNLERDE CAN PAZARI

Belediye bahçesinde yapılan ve ilçedeki bir esnafın düğününde davetliler arasına sızan PKK'lı teröristlerin, buradan da güvenlik güçlerine ateş açması üzerine davetliler hemen bölgeyi terk etti.

PKK'lı teröristlerin saldırdığı yerlerden ilçe girişindeki Polis Kontrol Noktası bitişiğinde bulunan, o sırada Özlem ve Ziya Kaplan çiftinin düğününün yapıldığı kapalı halı sahadakiler de bir anda ateş altında kaldı. Atama bekleyen Beden Eğitimi öğretmeni damat Ziya ile hemşire olan gelin Özlem Kaplan çifti ile 200 davetli kendilerini bir anda can pazarında buldu. Herkes kaçışırken gelin daha güvenli yere götürülmeye çalışıldı, bir çok davetli çocuklarını kucaklarına alıp bir köşeye sığınmaya çalıştı, birçok kişi de kurşunlara hedef olmamak için yüzükoyun yere uzandı. Silah sesleri susmayınca salondakiler daha güvenli olan büfenin bulunduğu bölüme balık istifi gibi yığılıp uzun süre beklemek zorunda kaldı.

5 CAN KAYBI, 12 YARALI

Şemdinli'yi savaş alanına çeviren çatışmaların ardından bölge ablukaya alındı. Hakkari ve yakın birliklerde bulunan Kobra helikopterler teröristlerin kaçabileceği noktaları ateş altına alırken, karadan da özel hareket timleri, komandolar operasyon başlattı.

Çatışmada 2 PKK'lı terörist ölü ele geçirilirken, PKK'lıların kaçarken cesetlere patlayıcı yerleştirdiği saptandı. Bu teröristlerin cesetlerine tuzaklanan patlayıcılar da imha edilerek etkisiz hale getirildi.

Teröristlerle çatışmada polis memuru Mustafa Eyüp Darendelioğlu ile jandarma er Serkan Duman şehit düştü. Ateş altında kalan ilçe halkından Necdet Güreli, Tayyar Güreli ile Osman Ertaş de yaşamını yitirdi. 14 yaşındaki Osman Ertaş'ın düğün yerinde, Necdet ve Tayyar Güreli'nin de düğünden çıkıp evlerine giderken isabet eden kurşunlarla öldüğü belirtildi.

PKK baskınında 6 asker ile 6 vatandaş da yaralandı. Yaralı askerler Şemdinli Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk tedavinin ardından Hakkari Asker Hastanesi'ne sevk edildi. 6 vatandaştan 5'i Şemdinli Devlet Hastanesi'nde 1'i de Yüksekova Devlet Hastanesi'nde tedavi görüyor.

HAKKARİ VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAPTI

Hakkari Valiliği, dün gece PKK'lı teröristlerin ağır silahlarla saldırdığını, 2 güvenlik görevlisinin şehit olduğunu, 3 vatandaşın yaşamını yitirdiğini, 12 yaralı bulunduğunu açıkladı. Valilik açıklaması şöyle:

"Şemdinli İlçesi'nde 11.09.2011 günü saat 22.00 sıralarında kalabalık bir PKK terör örgütü grubu tarafından İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı, Dağ Komando Taburu ve Personel Lojmanları'na eş zamanlı olarak roketatar ve ağır silahlarla bir saldırı gerçekleştirilmiştir.

Şemdinli Belediye Başkanlığı bahçesinde yapılan düğün kalabalığının içinden ve ilçenin muhtelif yerlerinden yapılan saldırı sonucu çıkan çatışmada 1 polis memuru ve 1 er şehit olmuş, ateş altında kalan 3 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 2 PKK mensubu silah ve mühimmatlarıyla birlikte ölü ele geçirilmiştir. Çatışma sırasında İlçe Jandarma Komutanlığı'nda görevli 6 askerimiz ile 6 vatandaşımız muhtelif yerlerinden yaralanmışlardır.

Ölü olarak ele geçirilen PKK mensuplarının vücuduna yerleştirilen tuzaklama düzenekleri imha edilerek etkilisiz hale getirilmiştir."

KEPENKLER KAPALI

Şemdinli İlçe merkezinde geceki çatışmanın ardından bu sabah sessizlik hakimdi. Kepenklerin açılmadığı Şemdinli'de giriş ve çıkışlar kontrol altına alındı. Şemdinli Devlet Hastanesi morgunda bekletilen cenazelerin yapılacak otopsi ardından ailelerine teslim edileceği belirtildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol