ERKEN BAHAR ENDİŞESİ...

Türkiye'nin en önemli üretim bölgelerinden Bursa'da ağaçların çiçek açması üreticileri endişelendirdi

15 Şubat 2013 Cuma 11:28
ERKEN BAHAR ENDİŞESİ...

 Geçen yıl da erken uyanma nedeniyle şeftali ve armutta verim düşüklüğü olduğunu hatırlatan Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Ertuğrul Aksoy, "Meyve ağaçları Bursa’da mart ayı ortalarında çiçek açar. Yaşanacak don ve kırağı verim düşüklüğüne neden olabilir. Bu nedenle endişeliyiz" dedi.

Bursa ve çevresinde bir aydan beri etkili olan lodosun etkisiyle hava sıcaklığı mevsim normallerinin 7- 8 derece üzerine çıkınca Bursa ve Uludağ’ın eteklerindeki badem, erik, kayısı ve bazı nektarin çeşitleri çiçek açtı. Uludağ’ın eteklerindeki Hasan Çelebi ve Kızı Fatma Hatun Türbesi bahçesindeki erik ağacı da açtığı çiçeklerle baharın geldiğini müjdeledi.
Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Ertuğrul Aksoy, yaptıkları araştırma sonucu ovada can eriği, kayısı, badem ve bazı nektarin çeşitlerinin hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi nedeniyle çiçek açtığını belirtti.
Ticari ürünler arasında yer alan şeftali ve armut ağaçlarında canlanma görüldüğünü, ancak henüz çiçek açmadığını kaydeden Aksoy, "Erken çiçeklenme yaşanacak don ve kırağı nedeniyle meyvede ürün kayıplarına neden olabilir. Geçen yıl şeftali ve armutta bu yüzden verim kayıpları yaşanmıştı. Aynı şeyler bu yıl da gerçekleşirse bu meyveler soframıza yüksek fiyattan gelir" diye konuştu.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol