ELİAÇIK: NAMAZDAN ÖNCE YALAN SÖYLEMEMEYİ ÖĞRETİN!

İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık, dindarlığın özünün yalan söylememek olduğunu belirterek, anne ve babalara, " Çocuklarınıza namazdan, oruçtan, örtüden önce yalan söylememeyi öğretin. Yalan varsa din yoktur, din varsa yalan yoktur" dedi.

19 Eylül 2013 Perşembe 12:05
ELİAÇIK: NAMAZDAN ÖNCE YALAN SÖYLEMEMEYİ ÖĞRETİN!
"Dindarlığın özü yalan söylememektir. Bir adam yalan söyledimi bir kez, artık onda dikiş tutmaz. Eşini de aldatır, ortağını da aldatır, arkadaşını da aldatır" diyen Eliaçık hoca, dilin kemiğinin olmadığını, yalan söylemenin dünyanın en kolay işi olduğunu söyledi.


Eliaçık hoca, " Günde ortalama 30-40 tane yalan söylüyor bir insan yapılan araştırmalarda. Bu rakamı kim aşağıya çekerse en dürüstümüz o oluyor yani. Günde beş altı tane söylüyorsan sana dürüst diyorlar. Ama telefon açıyorsun 'beş dakika sonra oradayım diyorsun' 10 dakika geçiyor yoksun. Yalan. Beş dakika diyorsan beş dakika sonra orada olacaksın. Ama olmuyorsun çünkü aldatıyorsun. Bu yüzden dindarlığın özünün yalan söylememek olduğunu düşünüyorum. İster hristiyan dindar olsun ister müslüman dindar olsun, ister budist dindar olsun çocuklara önce yalan söylememeyi öğretmek zorundayız. Namaz kılmaktan önce, oruç tutmaktan önce, örtünmekten önce bu öğretilmelidir çocuklara. En önce yalan söylemeyeceksin" dedi.

"YALAN SÖYLEDİĞİN ZAMAN DİN YIKILIR"
" Yalan söylediğin zaman din yıkılır"
diyen Eliaçık hoca, sözlerini şöyle noktaladı: "Kuran'da Allah 'Dini yalanlayanı gördün mü?' diye soruyor. Hizip ve din yanyana olmaz. Bir yerde yalan varsa din yoktur, din varsa yalan yoktur. Bir adam yalan söylediği andan itibaren ona güvenilmez, aş verilmez, yetki verilmez, para emanet edilmez. Evinde misafir edemezsin. Çünkü yalancıdır, aldatır. Peygamberimizin en büyük özelliği güvenilir olmaktı. Güvenilir olmak ne demek? Yalan söylememektir.Hazreti Ebubekir'e ne diyorlar? 'Senin arkadaşın Peygamber olduğunu söylüyor'. Peki o ne diyor? Hiç tereddüt etmeden, gidip teyid dahi etmeden sokağın ortasında 'O söylüyorsa doğrudur, kesin doğrudur' diyor. Çünkü yalan söylemeyeceğini biliyor. Onun geçmişini ve hayatını gözden geçirdiği için bunu biliyor. 'Eğer bu yalan söylüyorsa Allah'ın Resulü olamaz. Ben hayatımda yalan söylediğini görmedim' diyor. Yalan söylememeyi insanlığa Kur'an getirmedi ki. İnsanlıkta zaten var olan birşeydi. Biz kendimizi Kuran'a test ettiririz. Ama şöyle birşey de var. Kuran'ı ne ile test edeceğiz. Hatta Allah'ı. Ebubekir test ediyor. Kuran insanlığın ana ilkelerine uymak zorundadır. Yalan söylemeyeceksiniz, iyi olacaksınız, zulme karşı duracaksınız, Özgürlük, adalet, kardeşlik, barış ilkeleri etrafında davranacaksınız. Bunlar herhangi bir dinin tekelinde olan kavramlar değildir. Adem'den beri vardır. Hangi fikir akımı bunları sahici anlamda savunur, bunu ete kemiğe büründürürse insanlık bunu kabul eder. Aksini insanlık dışarı atar. İslam bu değerlere uygun insanlar yetiştirmiştir.
Büyük şahsiyetler yetiştirmiştir. Bütün dinler, saf dinler yalan söylemez.
Bütün devrimlerin sloganlarını benimserim. Çünkü insanlık vicdanının patlamasıdır her biri."


yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 19.09.2013 12:18
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mehmet Hayri Cüneydi 2013-09-19 13:13:14

ağzınıza sağlık hocam.allah sizden razı olsun.

Avatar
Ömer Faruk Çeppioğlu 2013-09-19 15:10:33

Selamün aleyküm Sayın hocam. Bugün, dini din yapan en önemli kavrama, "Yalan söylemeye" atıfta bulunduğunuz için, size teşekkür ederim. Umarım, bu yazınızı birçok kişi okur ve paylaşır.
Ben, maalesef çocukluğunda dini eğitim alamayan ve bu konuda kendi kendini eğitmeye çalışan biriyim. Elhamdülillah, okuyarak Furkaan'ı anlamaya çalıştım. Rabbimizin lutfettiği ölçüler içinde, anlamaya ve kavramaya çalışıyorum.. Şeytan ve Nefsimle elimden geldiğince cihat halinde olmakla beraber, Allah biliyor ya, daha çok yol almam lazım!?
İslam ve İman üzerine siz ve yorumlarına değer verdiğim birkaç değerli İlahıyatçının açıklamalarını iyi biliyorum.. Bu iki İlahi kavram, başlıbaşına dînin esaslarının özetini ihtiva etmektedir. Bir de "geniş çerçevede sevgi" ile pekiştirilecek olursa, mükemmeliyete ulaşır!..
Benim anlamakta zorlandığım husus, özellikle İslam Aleminin, Yüce Rabb'imizin biz müslümanlara Lûtfettiği bu nimetleri görmemezlikten gelmesi, bu hususlara duyarlı olmamamız sonucu fitne ve parçalanma eşiğine gelmemizdir!? Sizin de değindiğiniz gibi, kafayı sadece şekilciliğe takmışız. Allah'a ve kitaplarına (İnzal ettiği ve kullarına lutfettiği Kainat kitabı) duyarlı-takva sahibi- olmamanın sonucudur bunlar. Hocam, siz de çok iyi bilirsiniz.. İlahi adalet böyle tecelli eder. Hakk olan budur. Kusursuz ve şaşmaz!..
Saygılar sunuyorum sayın hocam..

Avatar
nejat özkan 2013-09-19 17:43:09

Hocam iyi güzelde yalan hayatın gerçeği değilmi bana iş yerinde her doğru her yerde söylenmez deyip fırça attılar üzüldüm ama doğru yani mesela çıkıp başbakana yalan söylüyorsun desem hayatım hatta yedi sülalemin hayatı biter gelde yalan söyleme

Avatar
Alper FAKILI 2013-09-19 21:54:53

bundan sonra yalan söylemeyeceğim. "gerçek ne kadar acı olursa olsun hiç bişey yalan kadar acı olamaz.""özlem korkmaz"

Avatar
Alper FAKILI @nejat özkan 2013-09-19 22:03:26

kendinle barışık ol canına zulüm etme sana gelen her türlü tepkilere geldiği şekile ölçülü şekilde tepki ver. böylece asla yalan konuşma

Avatar
adsız 2013-09-19 22:51:19

ne yani,yalan söylemeyi öğrenmekle din oluyor,namaza gerek yok yani.bu bilinç altına zerkedilen zararlı telkinlerle zavallı insanları zehirlemeyin.sizle birlikte yakmayın insanların tümünü.zulmetmeyin insanlar.yazıklar olsun size.

Avatar
adsız 2013-09-19 22:54:38

peygamber(s.a.v.) arkadaştı,salat selama gerek yok diyende sizdiniz,evliyayı da selamla anmak yüceltmek ve bizdene ayırmaktır benzeri sözlerde söyleyen sizdiniz.cehennemin yollari iyi ni̇yet taşlariyla döşeli̇di̇r di̇yen söz i̇yi̇ ni̇yettaşi olarak si̇zleri̇ kastetmi̇ş bsbelli̇.saygilar..

Avatar
gzm 2013-09-20 07:56:52

agziniza saglik hocam.once yalan soylememekle basla sonra dinin gereklerini yap diyor. dogru degil mi.siz daha bunu anlamiyorsunuz ya siz hic okumaz misiniz cahil misiniz.