DURUŞMA GÜNÜ RAHATSIZLANDI!

Deniz Feneri davasında yargılama yapacak mahkeme 80 gündür bulunamazken, bir başka davanın da sanığı olan Zahit Akman, duruşma günü hastalanarak mahkemeye katılmadı.

29 Haziran 2012 Cuma 10:18
DURUŞMA GÜNÜ RAHATSIZLANDI!

 Almanya’da sanıkları bir yılda mahkum edilen, Türkiye’de ise soruşturması üç yıl süren Deniz Feneri davasında yargılama yapacak mahkeme 80 gündür bulunamazken, bir başka davanın da sanığı olan Zahit Akman, duruşma günü hastalanarak mahkemeye katılmadı.

RTÜK Başkanı Davut Dursun ve eski Başkan Zahid Akman'ın da aralarında bulunduğu 5'i eski 8 RTÜK üyesinin ‘’Görevi kötüye kullanma'' suçlaması ile yargılanmasına Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesinde başlandı. Zahit Akman hasta olduğunu bildirdi ve duruşmaya katılmadı.
Sanıklar, RTÜK uzman denetçisi Cengiz Özdiker'in görevden alınmasının ardından açtığı davayı kazanmasına rağmen mahkeme kararını  uygulamamakla suçlanıyor. Daha önce Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesi Davut Dursun, Zahit Akman ve diğer sanıkları 2,5 yıl hapse mahkum etmişti. Ancak TCK’da yapılan değişiklikle görevi kötüye kullanma suçunun cezası düşürüldü. Sanıklar da şimdi Sulh Cezada yeniden yargılanmaya başlandı.
80 GÜN OLDU…
Deniz Feneri davasına kimin bakacağı ise 80 gündür belli olmadı. 9 Nisan’da açılan davada, Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi,  “Dernek paralarının aktarıldığı şirketler İstanbul’’ diyerek yetkisizlik kararı verdi ve dosyayı İstanbul’a gönderdi. Daha önce de İstanbul Savcılığı “Yurtdışında işlenen suçlar Ankara’da görülür” diyerek dosyayı Ankara’ya göndermişti. Şimdi İstanbul yeniden yetkisizlik kararı verirse, davaya kimin bakacağını Yargıtay belirleyecek.
Deniz Feneri soruşturmasının Türkiye ayağında üç savcı görevden alınmış, yeni savcılar ise, Zahid Akman ve Zekeriya Karaman’ın da aralarında bulunduğu sanıklar hakkında dava açmıştı. Eski savcılar tarafından, “Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek, üye olmak, nitelikli dolandırıcılık, evrakta sahtecilik” ile suçlanan şüpheliler için açılan davada ise sadece, “Özel belgede sahtecilik, hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma ve kamu görevlisinin evrakta sahteciliğine iştirak” suçlaması yer aldı. 20 sanık hakkında 2-14 yıl arasında hapis  isteniyor. (Gazeteport)

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol