DİYARBAKIR VALİSİ TOPRAK AÇIKLADI

DİYARBAKIR Valisi Mustafa Toprak, Görese Dağı'nda düzenlenen operasyonda PKK'nın sözde Amed (Diyarbakır) sorumlusu 'Andok' kod adlı terörist ile bakın kimin öldürüldüğünü açıkladı.

27 Aralık 2011 Salı 14:41
DİYARBAKIR VALİSİ TOPRAK AÇIKLADI

 Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Diyarbakır ile Elazığ arasındaki Görese Dağı'nda güvenlik güçlerinin 16-20 Aralık tarihleri arasında düzenlediği operasyonla ilgili yazılı açıkmasında, PKK'nın sözde Amet sorumlusu ve yardımcısının öldürüldüğünün değerlendirdiğini bildirdi. 

Toprak, şöyle dedi:"Diyarbakır'da güvenlik kuvvetlerince işbirliği ve koordinasyon içinde yürütülen Dicle İlçesi Kurşunlu Köyü Görese Dağı operasyonunda ana karargah olarak kullanılan mağaralar ve sığınaklarda ele geçen çok sayıda örgütsel doküman, evraklar, terörist künye defterleri, mali evraklar, sözde eyalet sorumlusunun üstlerine sunduğu raporlar, sözde Amed bölge sorumlusunun kullandığı kişisel bilgisayar, telsiz ve silahlar ile iki koruması olarak değerlendirilen teröristlerin alınan ifadelerinden ve elde edilen diğer istihbari bilgilerde dikkate alındığında, terör örgütünün sözde Amed eyalet sorumlusu Andok telsiz kod adlı terörist ve yardımcısının da söz konusu operasyondaki çatışmada ölmüş olabileceği değerlendirilmektedir"Vali Toprak, Görese Dağı'ndaki operasyondan kaçarak Bingöl'ün Genç İlçesi Selvi bölgesinde yakalanan 'Hamza' kod adlı Mehmet Salih Narin ile 'Berhudan' kod adlı Yalçın Yanar'ın adli makamların tercihi çercevesinde Diyarbakır'a getirildiğini söyledi. İki PKK'lının ifadelerinin alındıktan sonra tutuklanarak Diyarbakır E ve D Tipi Cezaevleri'ne konulduğu belirtildi.Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, yazılı açıklamasından önce dün gece Bismil'deki PKK saldırısında şehit olan polis memuru Zafer Sayil ile yaralanan Mustafa Işık ile ilgili gelişmeleri takip etmek için gittiği Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu.


Toprak, şöyle demişti...
"Bizim Görese Dağı'nda da yapmış olduğumuz operasyonda da ana karargahıda etkisiz hale getirilmişti. En son olarak Görese Dağı'ndaki operasyondan kaçarak Bingöl de yakalanan iki teröriste buradaki terörizm faaliyetlerine karışmasından dolayı adli makamlarca Diyarbakır'a gönderildiler. Ve anlaşılıyor ki hem Görese Dağı'ndan ele geçen bilgisayarla, dökümanlar, diğer malzemeler, günlükler, notlar, terör örgütlerinin dijital kaynakları dahil olmak üzere ve 'Ana Andok' denilen telsizinde ele geçtiğini ifade ediyoruz. Dolasıyla burada sözde Amed eyaleti gibi sözde bir yapının yöneticisi bölge sorumlusu komutanı ve onun yardımcısının da etkisiz hale getirildiğini düşünüyoruz, değerlendiriyoruz. Bu konuda da arkadaşlar çalışıyorlar. Son dönemde yapılan tüm başarılı operasyonlar, bir taraftan vatandaşlarımıza karşı terör örgütünün ortaya çıkardığı zulmü etkisiz hale getirmeye çalışırken, bir tarafdan da terör örgütünü yöneten, vatandaşlarımızın üzerine salan onun sözde yöneticileri de bir bir etkisiz hale getiriliyor. Esas endişeleri ve korkuları da budur. Çünkü bunları ayakta tutan şiddetin ve korku salmanın sonunun geldiğini görüyorlar. Yolun sonu görülüyor. Bırakmadan, esneden biz terör örgütüne karşı her türlü mücadeleyi yapmaya devam edeceğiz"

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol