banner1700

DİYARBAKIR CEZAEVİ'NDE 7 METRELİK TÜNEL...

DİYARBAKIR'da E Tipi Cezaevi'nde hükümlülerin kazdığı 7 metrelik tünel ortaya çıkarıldı.

26 Temmuz 2012 Perşembe 13:23
DİYARBAKIR CEZAEVİ'NDE 7 METRELİK TÜNEL...

 Uyuşturucu başta olmak üzere diğer suçlardan tutuklu ve hükümlülerin kaldığı koğuş boşaltılarak geniş çaplı araştırma başlatıldı. Diyarbakır'ın merkez Bağlar İlçesi'nde bulunan ve 12 Eylül askeri darbesinin ardından işkencelerle gündeme gelen Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde hükümlülerin kaçmak için kazdığı tünel ortaya çıkarıldı. Yaklaşık 900 tutuklu ve hükümlünün bulunduğu cezaevinde başta uyuşturucu suçlarından tutuklu ve hükümlülerin bulunduğu C-1 koğuşunda dün bir istihbarat üzerine jandarma ekipleri tarafından arama yapıldı. Aramada koğuşta bir tünel kazıldığı ortaya çıkarıldı. 

Cezaevi savcısının nezaretinde jandarma ve Diyarbakır İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ekipleri de cezaevine sevkedilerek geniş çaplı araştırma başlatıldı. Araştırmada 7 metre uzunluğunda 75 santim derinliği ve 60 santimetre genişliğinde bir tünel ortaya çıkarıldı. Tünelin cezaevinin ana giriş kapısı yönüne doğru kazıldığı belirtildi.Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, cezaevinde tünelle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek, "7 metrelik bir tünel ortaya çıkarıldı. Başka bir bağlantılı tünel olup olmadığı araştırılıyor. Tünelin 75 santimetre derinliği 60 santimetre de genişliği bulunuyor. Çalışmalarda poşet içine konulmuş topraklar bulundu. Yapılan sayımlarda cezaevinde eksik bir tutuklu ve hükümlü de bulunmadığı ortaya çıktı. Gerekli çalışmalar sürdürülüyor" dedi.
Bağlar İlçesi'nde mahalle arasında bulunan cezaevinde tünelin artaya çıkarılmasının ardından çevresinde de geniş çaplı araştırma başlatıldı. Konutlara yakın olan cezaevine dışarıdan da içeriden kazılan tüneli gelen başta bir tünel olup olmadığı da araştırılıyor.
Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde bir zamanlar PKK'nın önde gelen elabaşlarından olan Şemdin Sakık ile PKK'nın gizli sivil yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi (KCK/TM) davasından tutuklu bulunan kadınlarda bulunuyor.

Canan ALTINTAŞ/DİYARBAKIR

DHA

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol