DİNK AİLESİ TANIK İSTEDİ!

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in ailesinin avukatları, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir dilekçe sunarak bakın kimin tanık olarak dinlenmesini istedi?

27 Şubat 2013 Çarşamba 12:09
DİNK AİLESİ TANIK İSTEDİ!

 Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin devam etmekte olan soruşturmada Dink ailesinin avukatları Fethiye Çetin, Hakan Bakırcıoğlu ve İsmail Cem Halavurt, İstanbul Terörle Mücadele Savcılığı’na 1 sayfalık bir dilekçe sundu.

Savcılığa sunulan dilekçede Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de öldürülmesine ilişkin halen Savcı Muammer Akkaş tarafından yürütülen soruşturma kapsamında cinayetin işlendiği dönemde Trabzon Valisi olan Hüseyin Yavuzdemir’in tanık olarak dinlenmesi istendi.
Dilekçede, Yavuzdemir’in Hrant Dink cinayetine ilişkin rapor oluşturan TBMM İnsan Hakları Alt Komisyonu’na ifade verdiği hatırlatılarak, Yavuzdemir’in “Her gün saat 11.00’de Vali başkanlığında İl Emniyet Müdürü ve İl Jandarma Komutanının katılımı ile yapılması gereken toplantıları Vali olduğu dönemde düzenli şekilde yaptığını, Yasin Hayal’in faaliyetleri ve Hrant Dink cinayeti konusunda kendisine bilgi aktarılmadığını” söylediği vurgulandı.
Yavuzdemir’in “17 Şubat 2006 tarihinde Hrant Dink cinayetine dair Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü tarafından İstanbul İl Emniyet Müdürlüğüne yazılan yazıdan haberdar edilmediğini” de beyan ettiği ifade edilen dilekçede, “Basın yayın organlarında yer alan haberlere göre Hüseyin Yavuzdemir Hrant Dink cinayetine ilişkin hazırlıklardan bahsederek, ‘Devleti temsil eden bir vali olarak haberim olsa yasal gereğini yapar, suikastı önleyecek tedbir alınmasına katkı sağlardım’ demiştir” denildi.
Savcılığa sunulan dilekçede Hüseyin Yavuzdemir’in; ‘Trabzon’da yaşanan olaylar elbette benim de yöneticilik alanında deneyimlerimi arttırdı. Kontrgerillanın devlet içindeki etkinliğini daha sonraki süreçte daha iyi değerlendirebildim. Trabzon’da yaşanan olayların tesadüfi olmadığını ve devlet içinde yuvalanmış kontrgerilla tarafından tezgahlandığını düşünüyorum’ dediğine ilişkin ifadelerin basın yayın organlarında yer aldığı belirtildi. Bu nedenlerle savcılığın Trabzon eski Valisi Hüseyin Yavuzdemir’in bilgisine başvurulması talep edildi.

İHA

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol