“ÇOK DOLUYUM AMA KONUŞAMAM...“

"Faili meçhul cinayetler" soruşturmasının odağına yerleşen Ağar, iddialara yanıt verdi: "Kusurlarımız olmuştur, suçumuz olmamıştır."

09 Aralık 2011 Cuma 21:10
“ÇOK DOLUYUM AMA KONUŞAMAM...“

 Eski MİT Kontr terör Daire Başkanı Mehmet Eymür'ün "faili meçhul cinayetler'"soruşturmasında verdiği ifadenin ardından dikkatler Mehmet Ağar üzerinde yoğunlaştı.Emniyet müdürlüğü ve içişleri bakanlığı görevlerinde bulunan Mehmet Ağar da sessizliğini bozdu. Ağar, "Biz tarihin o sürecinde üzerimize düşmüş olanı, bütün iyi niyetimizle yapmanın gayreti içinde olduk. Kusurumuz olmuştur, suçumuz olmamıştır" dedi.

Soruşturma Çarkın Sözleriyle Başladı

Herşey, eski özel harekatçı Ayhan Çarkın'ın, "Terörle mücadele adı altında bin kişiyi öldürmüşümdür" sözleriyle başladı. Faili meçhul soruşturmasının fitilini ateşleyen bu sözler sonrası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Şahin Tutuklandı, Eymür Solgulandı

Çarkın'ın birlikte görev yaptığı bazı emekli polislerle Ergenekon davası sanığı İbrahim Şahin hakkında tutuklanma kararı çıktı.  Son olarak çok önemli bir isim, MİT eski Kontr-terör Daire başkanı Mehmet Eymür İstanbul'da gözaltına alındı. Eymür Ankara'da sorgulandı.

Susurluk, Ergenekon ve Devrimci Karargah gibi birçok davada ismi geçen ancak hiçbir kovuşturmaya muhatap olmayan Eymür, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

Eymür'ün İfadesinin Odağında Ağar Vardı

Mehmet Eymür, "faili meçhul cinayetler" ile ilgili ifadesinin odağına Mehmet Ağar'ı yerleştirmişti.

PKK'ya yardım ettiği öne sürülen işadamlarına ait 40 kişilik infaz listesini gördüğünü ifade eden Eymür; söz konusu listede olan ve daha sonra öldürülen isimlerin üzerinin çizildiğini söylemişti.

Eymür ayrıca, cinayetlerden dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar'ı sorumlu tutmuştu.

Mehmet Eymür, dönemin Milli Güvenlik Kurulu toplantılarında da gündeme gelen bu listeyi kendisine veren MİT ajanı Tarık Ümit'in de yine Ağar'ın adamları tarafından kaçırılarak ortadan kaldırıldığını öne sürmüştü.

Ağar Sessizliğini Bozdu

Eski Emniyet Genel Müdürü ve bir dönemin Adalet ve İçişleri Bakanı Mehmet Ağar hakkında pek çok iddiayı cevaplamak için sessizliğini bozdu.

"Kusurumuz Olduysa, Hizmet Kusurudur"

Ağar, Susurluk kazasıyla başlayan ve faili meçhul cinayetlere kadar uzanan hakkındaki iddialarla ilgili şunları söyledi: 

"Biz tarihin o sürecinde üzerimize düşmüş olanı bütün iyi niyetimizle yapma gayreti içinde olduk. Kusurumuz olduysa, hizmet kusurudur ama suçumuz olmamıştır. Elbete bunlara katlanırız. Kamuda kimse kimseye kanunsuz emir vermez, verse de emir alan dinlemez. Bu kadar net ve açıktır. Ortaya çıkan bu noktada, mesele yüksek yargıda. Yargılanma sürecine olumsuz etkilemeye yönelik terör ve organize suçlarla meşgul olan suç örgütlerine hedef göstermektir. Bunların hepsine alışkınız. Allahın verdiği kadar ömrümüz vardır."

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol