CEZAEVİ ARACI YANDI: 5 MAHKUM DİRİ DİRİ YANDI

VAN'dan İstanbul'a mahkum götüren cezaevi aracında yangın çıktı. Görevlilerin kilitli kapılarını açamadığı araçtaki 5 mahkum diri diri yanarak can verdi.

16 Eylül 2011 Cuma 18:45
CEZAEVİ ARACI YANDI: 5 MAHKUM DİRİ DİRİ YANDI

 Olay bu sabah saat 06.30'da, 34 BL 2564 plakalı cezaevi aracı Kayseri'nin Pınarbaşı ve Sivas'ın Gürün ilçeleri arasındaki karayolunda seyir halindeyken meydana geldi. İlk belirlemelere göre araçtaki teknik bir arıza nedeniyle çıkan yangın kısa sürede tüm aracı sardı. Bulundukları bölümün kilitli kapıları görevliler tarafından açılamayınca içerdeki 5 mahkum alevler arasından çıkamadı. Diri diri yanarak ölen mahkumlardan ikisinin Medeni Demir ve Akif Kırımlı olduğu belirtildi...

10 ASKER DE YARALI

Van'dan İstanbul'a mahkum götüren 34 BL 2564 plakalı cezaevi aracı Kayseri'nin Pınarbaşı ve Sivas'ın Gürün ilçeleri arasında seyir halindeyken çıkan yangında 10 da asker yaralandı.2'si rütbeli 10 jandarmanın, mahkum taşıyan cezaevi aracı eskortluk yapan araçta bulundukları ve yangını söndürme çalışmaları sırasında yaralandıkları belirtildi.

BAKAN ERGİN, OLAY YERİNDE İNCELEME YAPTI 

VAN'dan İstanbul'a mahkum götüren cezaevi aracı, Malatya- Kayseri karayolunda cayır cayır yandı. Araçtaki 2 şoför ve 2'si rütbeli 10 jandarma kendilerini alevler arasından dışarı atıp yaralı kurtulurken, bulundukları bölümün kilidi açılamayan 5 tutuklu ve hükümlü diri diri yanarak can verdi. Demir yığını haline gelen cezaevi arasında kömürleşmiş cesetler saatler sonra çıkarılabildi.
İstanbul'dan, Van'daki bir davanın duruşması için getirilen tutuklu Akif Karabalı (24) ve Abdülsettar Ölmez (35) ile Van Cezaevi'nde yatan ancak İstanbul'daki bir davanın duruşmasına katılacak hükümlüler Medeni Demir (47), Sinan Askan (18) ve İsmet Erin (33) adlı mahkumlar dün 34 BL 2564 plakalı cezaevi aracı Van'dan 1642 kilometre uzaklıktaki İstanbul'a gitmek üzere yola çıktı.
İki şoför ile 2'si rütbeli 10 jandarma ve 5 tutuklu ve hükümlünün bulunduğu cezaevi aracı 500 kilometre yol aldıktan sonra gece Elazığ'a ulaştığında motor bölümünde teknik arıza çıktı. Şoförler arızayı giderip yakıt ikmali yaptıktan sonra yola devam etti. Bu sabaha karşı Malatya'dan geçen cezaevi aracı saat 06.00 sıralarında Sivas'ın Gürün ve Kayseri'nin Pınarbaşı ilçeleri arasındaki Karakuyu Mevkii'nde geldiğinde arkadaki motor bölümünden dumanlar çıkmaya başladı. Aracı sağa çekip aşağı inen sürücünün motordan alevler çıktığını görüp içerdeki jandarmalara haber verinceye kadar alevler aracı sarmaya başladı.

KİLİT AÇILAMADI, DİRİ DİRİ YANDILAR

Yakıt deposu da alev alan cezaevi aracındaki 2'si rütbeli 10 jandarma, yakıt deposu da alev alan araçta bir anda kendilerini can pazarında buldu. Mahkumların bulunduğu bölümün kilidini açmayı başaramayan jandarmalar kendilerini dışarı atarak canlarını kurtardı.

Kilitli bölümde kalan 5 tutuklu ve hükümlü "İmdat" çığlıkları atarken alevler tüm aracı sardı. Haber verilen Pınarbaşı İtfaiye ekibi olay yerine ulaşıncaya kadar cezaevi aracındaki kilitli bölümde 5 kişi diri diri yanarak yaşamını yitirdi.

Yaklaşık yarım saat içinde tamamen yanıp demir yığınına dönen cezaevi aracında tutuklular Akif Karabalı ve Abdülsettar Ölmez ile hükümlüler Medeni Demir, Sinan Askan ve İsmet Erin'in kömürleşmiş cesetleri, savcının incelemesinin ardından öğle saatlerinde çıkarılabildi. Hastane morguna konulan cesetlerin DNA testiyle kimliklerinin belirlenmesinin ardından ailelerine teslim edileceği belirtildi.

Olayda bazıları yaralanan bazıları da şoka giren jandarmalarla şoförler 112 Acil Servis ambulanslarıyla Pınarbaşı Devlet Hastanesi'ne götürüldü. 1 şoför ile 1 asker yataklı tedaviye alınırken, 9 asker ve 1 şoför ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edildi.

BAKAN ERGİN: ARAÇTA TEKNİK ARAZI BAŞGÖSTERMİŞ

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Kayseri Valisi Mevlüt Bilici ile AK Parti Kayseri milletvekilleri kente 135 kilometre uzaklıktaki olay yerine giderek inceleme bulundu. Bakan Ergin, gazetecilere yaptığı açıklamada olayı üzücü olduğunu, incelemenin sürdüğünü söyledi. Cezaevi nakil aracının Elazığ'da arıza yaptığını belirten Bakan Ergin, şunları söyledi:

"Aracımız Van'dan yola çıkıyor. Elazığ'da yakıt ikmali yapıyor. Yakıt ikmalinden sonra teknik arıza baş gösteriyor. Şuan bulunduğumuz mevkisinde de alev alıyor ve yanmaya başlıyor. Araçta 2 şoförümüz var. 2'si rütbeli 12 askerimiz var. 2 tutuklu ve 3 mahkum bulunuyor. Bunlar bütün çabalara rağmen maalesef kurtulamıyor. 2 görevlimiz de hafif yaralanma söz konusu. Bu anlamda hem adli hem idari soruşturma gerekiyor. Teknik ekip olarak incelemeler de yapılıyor. Olay bütün boyutuyla değerlendirilecek."

Yanan cezaevi nakil aracının 2010 model olduğunu ve yakın tarihte bakımının yapıldığını belirten Bakan Ergin, "Teknik incelemeler bitmeden bir şey söylemek için erken. Çalışmaların sonucunu bekleyeceğiz" dedi. 

Bakan Ergin, gazetecilerin cezaevi aracının kapısı kilitli olduğu için mahkumların yandığını hatırlatması üzerine, "Cezaevinin araçları güvenlik amacıyla kapalı olur. Açık seyretmeleri mümkün değil" diye konuştu. Bakan Ergin, mahkumların Van'dan İstanbul'a neden uçakla götürülmediği yönündeki soruyu ise yanıtsız bıraktı.

Bu arada aracın üreticisi Otokar firmasından gelen bilirkişi ekibi de enkaz yığınına dönen araçta inceleme başlattı...

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, olay yerinde yaptığı incelemenin ardından Kayseri Valiliği'ne gitti. Burada Vali Mevlüt Bilici ile bir süre görüşen Bakan Ergin, çıkışta yine gazetecilerin sorularını yanıtladı. Olayın tüm ayrıntılarıyla soruşturulduğunu söyleyen Bakan Ergin, bir gazetecinin "Araca, mazot yerine 10 numara yağ konulduğu iddia ediliyor" demesi üzerine şunları söyledi:

"Bütün iddialar araştırılıyor. Elazığ'da araca akaryakıt alınıyor ve bir süre sonra araç arıza yapmaya başlıyor. Savcılığımız anında Elazığ'daki akaryakıt alınan istasyona da gitmek suretiyle oradaki tanklardan örnekler almış, onlarla ilgili tespitler yapılmış, tahliller yapılıyor. Sebep ne olursa olsun, şu an için 'sebep akaryakıttır' diyecek donelere sahip değiliz ama bu ihtimal karşısında da araştırma sürüyor. Araçta imalatından kaynaklı teknik bir sorun var mıdır? Bununla ilgili çalışmalar da yapılıyor. Üretici firmanın teknik elamanları da sabah erkenden İstanbul'dan yola çıktılar. Dolayısıyla her türlü ihtimal, hiçbir sual kalmayacak şekilde netleşinceye kadar değerlendirilecektir."

Aracın yakıt ikmali yaptığı akaryakıt istasyonunun sorumlularının gözaltına alınıp alınmadığının sorulması üzerine Ergin, "Numunelerden henüz olumsuz bir sonuç çıkmadığı için kimseyi itham etme durumunda değiliz. Yangının nedeni imalat hatası mı, yakıttan kaynaklı bir sorun mu, kullanım kaynaklı bir problem midir? Bütün bunlar neyse ortaya çıkarılacak. Bunun ortaya çıkarılması bundan sonraki süreç için birtakım önlemler alınmasına vesile olur ama kaybettiğimiz 5 canı maalesef geri getirmeyecek" diye konuştu.

ELLERİ BAĞLIYDI

Araçtaki mahkumların ellerinin yanı sıra ayaklarının da bağlı olduğu yönündeki iddiaların sorulması üzerine Bakan Ergin, "Biz de o tür bir bilgi yok. Bendeki bilgi ellerinin bağlı ama kabin içinde hareketli oldukları yönünde. Nihayetinde tüm bu bilgiler inceleme ve soruşturma sonrasında netleşecek" dedi. Bakan Ergin, daha sonra şöyle konuştu:

"Güvenlik personelinin olduğu bölümün kapısı açılarak jandarmalarımız oradan çıkarılıyor. Ancak bu ring araçları özel imalattır. 2 bölümden oluşur. Birinci bölümde güvenlik güçlerini taşıma koltuklarımız vardır, içerde ayrıca hükümlü ve tutukluların bulunduğu kabinler vardır. Bu araçta 3 ayrı kabin söz konusu. Hükümlü ve tutukluların bulunduğu kabinleri kapısı ayrıca kapalıdır. Böyle olması zaten mevzuat gereğidir. Soruşturma sonucunda olayın oluş biçimi de ortaya çıkacaktır."

Bakan Ergin, bu kadar uzak mesafeye neden karayolu ile gidildiğinin de sık sık sorulduğunu belirterek, "Türkiye'de günde ortalama 5 bin- 5 bin 500 arasında hükümlü ve tutuklu cezaevlerinde yer değiştiriyor. Adliyeye gidiyor, adliyeden dönüyor ya da bir ildeki cezaevinden başka bir ildeki cezaevine hareket ediyor. Tüm bunların koordinesi dikkat ve titizlikle yapılmaya çalışılıyor. Tabii bu güzergahta İstanbul'dan Van'a giden ring aracımız direkt Van'a gitmiyor. Yol güzergahında başka illere bırakacağı tutuklu ve hükümlü varsa onları bırakıyor. Dönüşte de bu şekilde varsa alabiliyor. Tek kişi gidecekse uçak da kullanıldığı

oluyor ama toplu intikallerde ve güvenlik açısından bunlar her an, her saat başı götürebileceğimiz hükümlü ve tutuklular değil. Bunlarla ilgili asgari güvenlik şartlarını sağlamak zorundayız. Jandarmanın bunu kendine adapte etmesi söz konusu. İki kurumun koordinasyonuyla yapılan bir çalışmadır. Onun için bu tip intikaller toplu yapılıyor."

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol