CANLARI PAHASINA DİRENDİLER!

Belenoluk Karakolu'na sızmayı can pahasına önlediler!

25 Eylül 2011 Pazar 23:39
CANLARI PAHASINA DİRENDİLER!

 SİİRT'in Pervari İlçesi'ne bağlı Belenoluk Jandarma Karakolu'na PKK'lı teröristler, roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenleyip karakola sızıp ele geçirmek istedi. Karakolu can pahasına savunan askerler, sızmayı engellerken çıkan çatışmada, aralarında karakol komutanın da bulunduğu 6 asker şehit oldu, 11 asker de yaralandı. 


Aralıklarla yaklaşık 10 saat süren çatışmada 3 terörist öldürüldü. Teröristlerin karakola 80 metre mesafede bulunan İlköğretim Okulu'nun lojmanda kalan öğretmenleri kalkan olarak kullandıkları belirtildi. 

Lojmana sızan teröristler, karakolu buradan ateş altına alırken, askerlerin öğretmenlerin bulunduğu gerekçesiyle teröristlere bir süre karşılık veremediği ortaya çıktı.Pervari İlçesi'ne bağlı olan ve Van'ın Çatak ile Şırnak'ın Beytüşebap İlçesi sınırında yer alan ve yaklaşık 50 askerin görev yaptığı Belenoluk Jandarma Karakolu'na dün gece sayıları 20'nin üzerinde olduğu belirtilen PKK'lı teröristler roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırdı. Teröristler, karakola hakim tepeler, köy içi ve karakola 80 metre mesafede bulunan Belenoluk İlköğretim Okulu yanındaki öğretmen lojmanlarını sızdı. Teröristler, elektrikleri kestikten sonra önce karakol nizamiyesindeki nöbetçi askeri Biksi marka silahla uzaktan vurup şehit etti. Ardından çeşitli noktalardan uzun namlulu silahlarla ateş etmeye başladı.

ÖĞRETMENLERİ KALKAN OLARAK KULLANDILAR
Bir grup terörist de 10'u kadın 16 öğretmenin yanlarında 2 çocukla kaldığı öğretmen lojmanlarını kendilerine kalkan olarak kullandı. Burada kapılarını kırıp okul binası ile lojmanın giriş katına giren teröristler, karakolu yoğun ateş altına aldı. Karakoldaki askerler, öğretmenlere zarar gelmemesi için bir süre buradaki teröristlere ateş açamadı. Lojmanda kalan bir öğretmen yaşananları şöyle anlattı:

"Lojmana giren teröristler karakola ateş etmeye başladı. İki katlı lojmanda biz hep birlikte tuvalet banyolara saklandık. Okulun kapılarını da kırıp içeriye giren teröristler buradan da ateş etti. İlk çatışma yaklaşık 3 saat sürdü. Biz çatışmanın ortasında kaldık. Karakoldaki askerler lojmandaki öğretmenleri korumak için kendilerine buradan ateş eden teröristlere uzun süre karşılık vermedi. Bunu sadece bizleri korumak için yaptı. Çok zor bir gece yaşadık, ölümle burun buruna geldik" dedi.

Öğretmenler, elektrikleri kesik olan ve çatışma nedeniyle okul ve lojmanın delik deşik olduğunu belirterek, kendilerinin köyden güvenli şekilde alınmasını istedi.

KARAKOLA SIZMAK İSTEDİLER
Çeşitli noktalardan karakolu yoğun ateş altına alınan teröristler, karakola da sızıp ele geçirmek istedi. Yoğun ateş altındaki karakolun bahçesine 5-6 kişilik teröristin girdiği belirtildi. Karakoldaki askerler, teröristlerin sızmasını önlemek için can pahasına çatıştı. Karakol komutanı da askerlerini ve karakolu korumak için çatışmaya katıldı. Burada yaklaşık 3 saat süren çatışmada, Karakol Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Erdal Canbulat Jandarma Onbaşı Recep Gök, Jandarma Er Önder Turgay, Jandarma Er Adem Yörük, Jandarma Er Ömer Dursun, Jandarma Er Halil İbrahim Türkmen, şehit oldurken, 11 asker de yaralandı. Çatışmada 3 terörist de ölü olarak ele geçirildi.

Karakola sızmayı başaramayan teröristlerden bir grup köy içine kaçarak, burada kendilerine köylüleri siper yaptı. Köyde teröristlerle güvenlik güçlerinin çatışması saatlerce sürdü.

KÖY YOLUNA MAYIN TUZAKLADILAR
Olayın duyulmasının hemen ardından Belenoluk'a karadan bilirkler sevkedildi. Ancak, teröristerin askerlerin gelişini önlemek için köy yoluna çok sayıda mayın tuzakladığı belirlendi. Güvenlik güçleri mayınları imha ederek, köye ulaşmaya çalıştı.

HELİKOPTERLERE ATEŞ AÇTILAR
Çatışma bölgesine Siirt 3'üncü Komando Tugayı'ndan kalkan Sikorsky helikopterlerle jandarma komandolar götürüldü. Ancak, teröristler ağır makineli Biksi silahlarla inmesini engellemek için helikopterlere ateş açtı. Bu nedenle uzun süre helikopterler köye inemedi.

Bunun üzerine Kobra helikopterler devreye girdi. Kobralar, zaman zaman teröristlerin bulunduğu değerlendirilen hedefleri bombaladı. Saat 18.00'de başlayan çatışmalar ilk üç saati yoğun olmak üzere saat 05.00'e kadar aralıklarla devam etti.

KÖR KANDİL DAĞI'NDA BÜYÜK OPERASYON
Siirt'e karayolu ile yaklaşık 5 saat uzaklıkta bulunan ve Şırnak-Siirt-Van sınırlarının kesiştiği bölgede Botan Çayı kenarında bulunan Belenoluk Köyü'nde dün gece karakola yönelik düzenlenen saldırıdan sonra bölgede başlatılan operasyona devam ediliyor. Sabah saatlerinden itibaren Siirt 3'üncü Komando Tugay Komutanlığı'ndan kalkan Sikorsky helikopterlerle operasyan bölgesine komandolar indiriliyor. Teröristlerin kaçtıkları Kör Kandil Dağı ile Geçittepe Mevkii'ne indirilen komandolar kaçan PKK'lıların izini sürerken, bölgeye karadan da askerler sevkedildi. obra helikopterlerde teröristlerin bulunduğu alanları bombardıman altına alıyor.

ŞEHİTLER İÇİN TÖREN DÜZENLENECEK
Pervari Belenoluk'ta şehit olan 6 asker için bugün Diyarbakır'da memleketlerine 'Uğurlama töreni' düzenlenecek. Tören saat 17.00'de 7'inci Kolordu Komutanlığı'nda yapılacak. Saldırıda yaralı 11 askerin tedavileri ise Şırnak, Van ve Siirt Asker Hastanesi'nde sürüyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol