CANİ AKILLI ÇIKTI...

İzmir'de birer gün arayla 3 kişiyi öldürmüştü..

25 Mayıs 2011 Çarşamba 13:25
CANİ AKILLI ÇIKTI...

 İZMİR’de geçen yıl nisan ayında Esra Yaşar, Ayşe Selen Ayla ve travesti Mustafa Has'ı birer gün arayla öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan Hamdi Ayri’ye, akli dengesinin yerinde ve cezai ehliyetinin tam olduğu raporu verildi.

Bodrum’da garsonluk yapan Hamdi Ayri (27), iddiaya göre ilk cinayetini geçen yıl 25 Nisan’da, bir banka şubesinde çalışan Esra Yaşar’ı (27) İzmir’in Balçova İlçesi’nde Çağdaş Caddesi, 5 numara önünde öldürerek işledi. Ayri, misafirlikten yalnız başına kendi evine dönen dönen Esra Yaşar’ın arkasından yaklaşıp başına tabancayla bir el ateş edip öldürdü. Ayri, genç kızın cep telefonu ve içerisinde kişisel eşyaları ile parası bulunan cüzdanı da alıp kaçtı.

Hamdi Ayri, bir gün sonra İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 1’inci sınıf öğrencisi Ayşe Selen Ayla’yı (22), aynı yerin yakınında yine başına ateş ederek öldürdü. Ayri, üniversiteli genç kızın cep telefonu ve cüzdanını alıp kaçtı. Ayri, bir gün sonra da birlikte olmak için anlaştığı 'Azra' takma isimli travesti Mustafa Has’ı (30), Kemeraltı’nda otomobilde başına tek el ateş ederek öldürdü. Ayri, Has’ın da cep telefonu ve cüzdanını gasp etti.

OPERASYONLA YAKALANDI
Ayri, son cinayetin ardından kaçarken, yakındaki bazı işyeri güvenlik kameralarınca tesbit edildi. Araştırma yapan polis, Hamdi Ayri’nin Has’tan çaldığı telefonu Basmane semtinde ikinci el cep telefonu satın alan bir işyerine sattığı tespit edildi. Zanlının kimliğini tespit eden polis, kardeşlerinden, Ayri’nin Bodrum’da olduğunu öğrendi. Özel Harekat Timleri’nin de katıldığı operasyonla Hamdi Ayri yakalandı. Poliste, savcılıkta ve mahkemede susma hakkını kulanan Hamdi Ayri tutuklanıp, önce Buca Cezaevi’ne, oradan da İzmir F Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

AYAKABASINDA KANI ÇIKTI
Üç kişiyi kasten öldürmekten üç kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, silahla yağma suçundan 45, ruhsatsız silah kullanmaktan 1 yıl olmak üzere toplam 46 yıl hapis cezası istemiyle 7'ci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakkında dava açılan Hamdi Ayri, duruşmalarda yöneltilen suçlamaları kabul etmedi. Hamdi Ayri, cinayetleri 'Zaza Ercan' lakaplı Ercan Özkaya'nın işlediğini öne sürdü. Denizli'de daha önce polise gidip teslim olan Ercan Özkaya, sanığın kendisine iftira attığını belirtti, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Devam eden davanın son duruşmasında, Ankara Polis Kriminal Laboratuvarı’ndan gönderilen raporda, sanık Hamdi Ayri'nin evden alınan ayakabılarından birinde yapılan incelemede, ölen Ayşe Selen Ayla'nın kan izinin bulunduğunun tespit edildiği belirtildi.

“MÜVEKKİLİMİN AKLI YERİNDE DEĞİL”
Hamdi Ayri'nin avukatı Mert Çelikdemir, müvekkilinin akıl ve ruh sağlığının yerinde olmadığını, bu yönde rapor alınmasını istedi. Mahkeme Başkanı Hakim Erdoğan Bircan, sanık Hamdi Ayri'ye daha önce bir ilaç kullanıp kullanmadığın sordu. Hamdi Ayri de daha önce bir ilaç kullanmadığını, akli durumuyla ilgili bir sorunu olmadığını söyledi. Mahkeme heyeti, Avukat Mert Çelikdemir'in talebi doğrultusunda, Hamdi Ayri'nin ruh ve akıl salığının yerinde olup olmadığı yönünde rapor alınması için, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde üç hafta boyunca kontrol altında tutulmasına karar verip duruşmayı erteledi.

AKILLI ÇIKTI
Önümüzdeki 27 Mayıs'ta yapılacak duruşmadan önce Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nden mahkemeye Hamdi Ayri ile ilgili rapor geldi. Dava dosyasına da giren raporda, üç hafta boyunca hastanede kontrol altında tutulan Hamdi Ayri'nin cezai ehliyetinin tam olduğu belirtildi. Bu rapor Ayri'nin avukatının iddialarını da çürütmüş oldu. Mahkeme heyeti, eğer gerek görürse Hamdi Ayri'yi yeni bir rapor alınması için İstanbul Adli Tıp Kurumu 4'üncü İhtisas Dairesi'ne sevk edecek.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol