banner1700

BÜYÜKANIT'A SORUŞTURMA İZNİ...

Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ve 3 komutan hakkında soruşturma başlatılması talebini kabul etti.

21 Temmuz 2011 Perşembe 15:56
BÜYÜKANIT'A SORUŞTURMA İZNİ...

 Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, müdahil avukatlarının eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ve 3 komutan hakkında, Van Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince soruşturma başlatması talebini kabul etti.

Uyuşmazlık Mahkemesinin kararıyla Van 3. Ağır Ceza Mahkemesinde ikinci kez görülmeye başlanan Şemdinli davasına devam edildi.
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, 9 Kasım 2005'te meydana gelen patlamayla ilgili sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş'in yargılandığı davanın Van 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşması yapıldı.
Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Cezaevinde tutuklu olan sanıklar Kaya ve İldeniz ile Van F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş'in hazır bulunduğu duruşmaya, müdahiller Seferi Yılmaz, Metin Korkmaz ve Hamide Korkmaz katıldı.
Yapılan kimlik tespitinin ardından duruşmada ilk sözü alan müdahil avukatları, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile Genelkurmay Başkanlığı Harekat ve Planlama Daire Başkanı Erdal Öztürk, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Selahattin Uğurlu ve Hakkari İl Jandarma Komutanı Albay Erhan Kubat hakkında, mahkemenin Van Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmasını talep etti.
Daha sonra söz alan sanıklar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve Veysel Ateş, Askeri Mahkemede verdikleri ifadeyi tekrarladıklarını belirterek, tutukluluk hallerinin kaldırılmasını istedi.
Sanıklardan Ali Kaya, delillerin hukuki açıdan değerlendirilerek yargılama yapılması gerektiğini savunarak, ''Dedikoduların ve şer odaklarının yaydığı vesveseye dayalı, 'nasıl olsa bunlar yapmıştır' denilerek yargılama yapılmasını istemiyorum'' dedi. 
Sanık avukatları ise Uyuşmazlık Mahkemesince Van 3. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen dava dosyasının, mahkeme tarafından görevsizlik kararı verilerek Hakkari Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesi ve müvekkillerinin tahliye edilmesi talebinde bulundu.
Verilen aranın ardından müdahil avukatlarının, Yaşar Büyükanıt, Erdal Öztürk, Selahattin Uğurlu ve Erhan Kubat ile ilgili talebini kabul eden mahkemeye heyeti, Van Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğine yazı göndererek, gereğinin yapılmasına, görevsizlik talebinin reddine ve Cumhuriyet Savcısının mütalaasını hazırlaması için duruşmanın 18 Ekim 2011 tarihine ertelenmesine karar verdi.
Adliye çıkışında gazetecilere açıklamada bulunan müdahil avukatlarından Ayhan Çabuk, yargılamaya Van 3. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edileceğini belirterek, ''Talebimiz üzerine Van Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği adı geçen şahıslar hakkında soruşturma başlatacak'' dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol