BU KONUŞMALAR CEM ERSEVER'DENMİŞ!

1993’te öldürülen JİTEM’in karakutusu Binbaşı Ahmet Cem Ersever’in son konuşmaları ortaya çıktı

01 Ekim 2011 Cumartesi 17:21
BU KONUŞMALAR CEM ERSEVER'DENMİŞ!

 Doğu ve Güneydoğu’da 1990’lı yıllarda yaşanan faili meçhul cinayetlerin sorumluları arasında gösterilen ‘JİTEM’in karakutusu’ Ersever, konuşmalarında PKK’ya karşı yürütülen mücadelede ‘ihaneti’ ortaya koyan bilgiler veriyor. 


Ordudaki kirli ilişkileri açıklayacağını belirten Ersever, bazı şaibeli operasyonlara katıldığını söylüyor. Ersever yaptığı açıkalamaların birinde, “Beni de tamamen illegal çizgiye getirdi bu adamlar. Susturmak istiyorlar ama susmayacağım” diyerek öldürüleceğini tahmin ediyor.

CIA'DAN KORKUYOR

Bugün gazetesi JİTEM’in kurucularından Binbaşı Ahmet Cem Ersever’in ses kayıtlarına ulaştı. Ersever, TSK’dan istifa ettikten sonra itirafçı Mustafa Deniz ve Ali Hoca ile birlikte Mezopotamya Basın- Yayın Şirketi’ni kurdu. Bu şirketin telesekreterine kaydedilen görüşmeler, Ersever’in susturulacağını anladığını ortaya koyuyor. O dönem görev yapan Albay Kurtuluş Ö. ile yaptığı görüşmede ‘CIA tarafından öldürüleceğini’ belirten Ersever, Güneydoğu’da yaşanan aksaklıkları, askerin anlamsız bir şekilde yetersiz kalışını ve kirli ilişkileri güvendiği komutanlarla paylaşıyor.

"BENİ SUSTURMAK İSTİYORLAR, SUSMAYACAĞIM"

Ersever tutuklanması halinde bazı operasyonların emrini Genelkurmay'dan aldığını söyleyeceğini belirtiyor. İşte Celal ile Ersever arasında geçen konuşma:

ERSEVER: Öyle değil sen Turan Paşa’ya durumu söyle durum bu yani ben de tamamen illegal çizgiye getirdi bu adamlar susturmak istiyolar ve ben susmayacam. Celal: Doğru haklısın tamam komutanım ben söylim, iletiyim bi görüşün bakim telefonla da. Yani bu işi bu tür fikir bazında böyle karşılıklı böyle şey yaparak halletmeye.

"KİM AKSİNİ İSPAT EDECEK?"

ERSEVER: Bu soruşturmayı ortadan kaldırmadan ben şeyi durdurmam yani kesinlikle soruşturmayı durduracaklar. 

Celal: Biraz yumuşayın komutanım. 

ERSEVER: Onlar yumuşayacak, bu kadar sene onlar benim ağzıma s... Bu kadar eyleme girdim, bu kadar işe girdim çıktım. Ondan sonra gelmiş benim karşıma benim hakkımda soruşturma açıyo bana. İki tane eylemi çıkarım derim bana genelkurmay başkanı emir verdi. Kim aksini ispat edecek bunun. 

Celal: Komutanım o işler o safhaya gelmesin yani. 

ERSEVER: Ama onlar getiriyorlar, ben gidip de yalvarmam.

"TUTUKLAMA EMRİ YUKARIDAN..."

Celal: Gitseniz acaba tutuklama durumları olabilir? 

ERSEVER: Olacak, olacak çünkü benim anladığım bu yukarıdan emir verilmiş onlara. Sivil savcılık olsun gideyim tereddütsüz giderim. 

Celal: Böyle bir niyetleri olsaydı sizi direkt hani alma arama durumları pozisyonuna girdiler girebilirlerdi. 

ERSEVER: Arama vardı ki. İfademi almadan tutuklamamı tevkifi nasıl çıkartıyor? 

Celal: Niye olmasın ki komutanım ya pat diye olur, yani siz de bu işlerin içindesiniz.


CIA'DEN KORKUYORUM!

Ersever’in Albay Kurtuluş Ö. ile yaptığı bir görüşmedeki ifadeler dikkat çekiyor. Ersever, üzerinde gelinmesi halinde ‘Bir sürü pislik açıklarım’ şeklinde tehditte bulunuyor. İşte o sözler:

ERSEVER: Yalnız bakın dedim bir bunu tehdit olarak algılamayın. 

K. Ö: Evet. ERSEVER: Ben de dedim bir sürü pislik açıklarım. K. Ö: Evet. 

ERSEVER: Silsile dedim generallere şunlara bunlara dedim, hepsini dedim, sayar dökerim onları. 

K. Ö: Evet. 

ERSEVER: E ona göre düşünün, dedim yani kiminle bu işi yaptığınızı iyi bilin, dedim komutanım ve niyetim o illegalite çerçevesine de girse ben bu mücadeleyi yürütecem.

K. Ö: Kendine dikkat et anacım. 

ERSEVER: Benim korkum CIA Komutanım. Amerika’ya vurdururlar başka kimse değil onlar beceremezler çünkü.

K. Ö: Evet, evet kendine dikkat et, ee sevdiğim bir arkadaşımsın. 

ERSEVER: Sağ olun komutanım. Bunların hesabını vermek zorundalar 


ŞEHİT AİLELERİNE HESAP VERMEK ZORUNDALAR

Ersever’in hakkındaki soruşturma ile ilgili olarak Celal ve Kurtuluş Ö. isimli iki askerle yaptığı bir başka görüşme o dönemde gerçekleşen bazı terörist saldırıların kamuoyuna farklı şekilde yansıtıldığını gözler önüne seriyor. İşte o şok diyaloglar:

ERSEVER: Bir şey merak ediyorlarsa sorsunlar illa da kalkıp devletlikleri tutuyorsa bunların acaba s... bana mı kalkıyor kardeşim. Gitsin güneydoğuya, utanmıyorlar mı? Dünkü açıklamayı gören de tabur basıldı komando taburu, tabur komutanı benim devre arkadaşım. 

Celal: Evet 

ERSEVER: 600-700 kişilik grup bastı bu taburu. Altı tane şehit verildi.

Celal: Evet

ERSEVER: Utanmadan açıklamalarında arazide arama yapan birlik diyor. Bu şehitlerin anaları babaları, kardeşleri, bacıları, karıları var. Bunların hesabını vermek zorunda bu adamlar.

DEVLETİ KÜÇÜLTMEK İSTEMİYORUM AMA...

ERSEVER: Bakınız Görümlü’de akşam 6 tane şehit var. 

K. Ö: Evet Allah rahmet eylesin.

ERSEVER: Olay nasıl oldu biliyo musunuz? 

K. Ö: Hayır. ERSEVER:

Koca Komando Taburu basıldı 600 - 700 kişilik bir grup tarafından tabur komutanı benim devre arkadaşım. Hasan Basri Vural. K. Ö: Evet. 

ERSEVER: Şimdi nasıl açıklandı. 

K. Ö: Karakol baskını. 

ERSEVER: Yok karakol baskını da değil arazide gezen, arazi araması taraması yapan birliğin üzerine ateş açıldı böyle oldu. Şimdi ben devleti küçültmek istemiyorum, devlete hakaret etmek istemiyorum ama şu var vatandaşa artık doğruyu söyleyin. Sivil savcılık olsa göğsümü gere gere giderim.

"GÖĞSÜMÜ GERE GERE GİDERİM..."

Cem Ersever’in Ergenekon tutuklusu olan ve o dönemde Aydınlık Dergisi’nin muhabiri olan Soner Yalçın ile yaptığı telefon görüşmesi, çarpıcı kayıtlar arasında yer aldı. Yalçın’la birçok kez görüşen Ersever, yaptığı son görüşmelerinden birinde hakkında açılan askeri savcılık soruşturması ile ilgili olarak dert yanıyor. Soruşturmayı sivil savclığın açması halinde ‘Göğsümü gere gere giderim’ diyen Ersever’le Yalçın arasında şu diyaloglar yaşanıyor: 

ERSEVER: Sanıyorum iki gün sonra illegal duruma geçiyorum. Tevkif müzekkeresi çıkar bumücadele devam edecektir. 

YALÇIN: Öyle mi? İfade verseniz.

ERSEVER: Gittiğim anda beni tutuklarlar, çünkü bu bir gözdağıdır. 

YALÇIN: Şimdi illegal duruma geçmeden önce orda mahkemede de bunları savunmak ceza verirlerse de legal şekilde mücadeleye yasal platformlarda devam ettirmek daha iyi değil mi? 

ERSEVER: Yasal yollardan mücadelesini vermek isteyen çok insan oldu. Çok kişi girdi çıktı. Ben cezaevine girip çıkmak suretiyle bir mücadele vermek istemiyorum. Eğer bu sivil savcılık olsaydı göğsümü gere gere kalkar gelir verirdim. Söylediklerim kesinlikle suç unsuru değildir. Suç unsuru olsaydı Devlet Güvenlik Mahkemesi Terörle Mücadele Kanunu’na istinaden hakkımda dava açardı.Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol